A .A. Milne sa najviac preslávil rozprávkou o Medvedíkovi Pú, ale literárny úspech si vybral svoju daň.
Režisér Simon Curtis sa zameriava na skutočné príbehy o zaujímavých osobnostiach. V minulosti ho zaujala herečka Marilyn Monroe (My Week with Marilyn) a Židovka Maria Altmann, ktorá sa snažila získať späť slávny obraz do svojho vlastníctva (Woman in Gold). Tentokrát sa Curtis presunul so štábom do Anglicka (natáčanie prebiehalo v Oxfordshire, Surrey, vo Východnom Sussexe a v Londýne), aby si posvietil na život anglického spisovateľa, dramatika a poeta A. A. Milneho a ukázal divákom, čo stojí za jeho úspechom.
Spisovateľ Alan Alexander „Blue“ Milne (Domhnall Gleeson) sa vrátil z vojny do Londýna za svojou ženou Daphne (Margot Robbie). Onedlho sa im narodí syn Christopher, o ktorého sa bude starať pestúnka Olive. V rušnom meste, plnom zábavy a večierkov Alana neustále prenasledujú hrôzy z vojny. Rozhodne sa presťahovať s rodinou na vidiek do Hartfieldu, aby našiel pokoj na písanie.
V prvom pláne si zaumienil napísať protivojnovú knihu, ale jeho cieľ sa zmenil po tom, ako strávil nejaký čas iba s Christopherom. Inšpiroval ho natoľko, že vytvoril dobrodružstvo pre deti o Medvedíkovi Pú a jeho kamarátoch a knižka sa okamžite stala senzáciou.
Snímka nás vrhne do deja po traumatických zážitkoch z vojny a nedozvieme sa nič o Blueovom detstve či podrobnosti o vzťahu medzi ním a jeho manželkou. Prichádzame tak o zaujímavé detaily z jeho dospievania, kedy chodil do malej verejnej školy, ktorú riadil jeho otec a jedným z učiteľov bol aj H. G. Wells (napísal romány, ako Stroj času, Vojna svetov...).
Avšak, dejová línia sa netočí okolo Alana, ale do pozornosti sa dostáva jeho syn Christopher Robin, prezývaný aj „Billy Moon“. Postupom času sledujeme vývin vzťahu medzi otcom a synom. Podnikajú výlety do lesa a okolia, ktoré Blueovi pomáhajú vyrovnávať sa s traumou a podnietia ho k písaniu nového detského príbehu. Po úspechu knižky vypláva na povrch nepriaznivý dopad na malého chlapca a jeho súkromie. Pozornosť médií a verejnosti narušili jeho bezstarostné detstvo a pohľad na svet.
Nahliadneme do výroby ilustrácii Ernesta Sheparda, ktorým tvorcovia neponechali väčší priestor aký by si skutočne zaslúžili. Mihnú sa na obraze len vo forme skíc, no neuvidíme ich vo finálnej podobe.
Jeden zo scenáristov, Simon Vaughan sa s roztomilým medvedíkom stretol už v minulosti. V roku 2004 pracoval na scenári pre televízny film A Bear Named Winnie podľa skutočného príbehu o medveďovi z Winnipegu. Jeden kanadský vojak ho počas vojny zachránil a jeho cesta sa skončila práve v londýnskej Zoo, kam rád chodieval malý Christopher. Tvorcovia si dali záležať, aby divákom podrobne vysvetlili ako sa k nemu autor nakoniec dopracoval a nevynechali ani pamätné postavy, ako Prasiatko či Tiger.
Rozprávkovú atmosféru navodzujú kamera ladená do teplých tónov a príjemné miesta slnečného anglického vidieka. Idylku uhladených priestorov a bezchybného vzhľadu naruší chovanie rodičov. Miestami nebudete vedieť či ich chápete alebo im vôbec nerozumiete. Režisér Simon Curtis však nenechal nič na náhodu, pretože pristupoval k reálnym postavám zodpovedne.
Za zmienku jednoznačne stojí skvelý výkon malého Willa Tilstona. Pohrúžil sa do svojej prvej hereckej úlohy a zvládol to na jednotku. Prejavoval zmenu emócií z veselého dieťaťa na zmäteného chlapca, rozrušeného prílišnou pozornosťou cudzích ľudí a stratou detských predstáv o svete. Oporu a ochranu mu poskytuje oddaná opatrovateľka, nahrádzajúca rolu matky v podaní Škótky Kelly Macdonald.
Pravdepodobne si nezvyknete na falošný anglický akcent herečky Margot Robbie, ktorý zarezonuje vo vašich ušiach vždy, keď sa objaví na obraze. Naopak sympatický Ír Domhnall Gleeson znova potvrdzuje svoje herecké kvality. Vystúpil z komfortnej zóny a zhostil sa úlohy muža s posttraumatickou stresovou poruchou, túžiaceho po uznaní a sláve. Herec Alex Lawther (teenager Christopher) dostal priestor iba v záverečnej polhodine filmu.
Billyho štúdium mohlo byť zaujímavou linkou, kde by sme pochopili, aký dopad mala otcova neutíchajúca popularita a akými problémami musel čeliť na školskom internáte. Žiaľ, v takom prípade by snímka musela mať tri hodiny a prišla by o nejakých divákov, preto sa musíme uspokojiť s malým načrtnutím tohto obdobia.
Nemusíte byť fanúšikom či milovníkom Medvedíka Pú, aby vás upútal život jeho tvorcu. Vychutnáte si pomalé tempo pozoruhodného sveta malého Billyho Moona a jeho fantazijných predstáv za sprievodu jemných klavírnych melódií Cartera Burwella (The Founder, Carol).
Životopisná snímka Goodbye Christopher Robin ponúka nielen čarovnú púť do zákulisia vzniku známeho medvedíka, ale poukazuje aj na temnú stránku spisovateľskej slávy, ktorá vás môže rozosmútiť, nahnevať alebo dojať. 7,5/10