Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Utorok 17. 5. 2022 meniny má Gizela, Aneta

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Refresher - Rozhovory

To, čo písal Marian Kočner do správ, je hnus. Vďaka komunikácii ale vieme, ako funguje jeho svet, hovorí Braňo Závodský (Rozhovor)

Do spravodajstva osobné pocity a emócie nepatria, nech sú akékoľvek. Musím byť nad vecou, hovorí Braňo Závodský.

Vladimír Mičuda
17. september 2019, 15:26 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Refresher - Rozhovory
1
Vladimír Mičuda
17. september 2019, 15:26

To, čo písal Marian Kočner do správ, je hnus. Vďaka komunikácii ale vieme, ako funguje jeho svet, hovorí Braňo Závodský (Rozhovor)

Do spravodajstva osobné pocity a emócie nepatria, nech sú akékoľvek. Musím byť nad vecou, hovorí Braňo Závodský.

Vladimír Mičuda
17. september 2019, 15:26
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
To, čo písal Marian Kočner do správ, je hnus. Vďaka komunikácii ale vieme, ako funguje jeho svet, hovorí Braňo Závodský (Rozhovor)
Zdroj: Mikuláš Bado/REFRESHER
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Skúsený moderátor Braňo Závodský má v rádiu Expres za sebou už 8 sezón relácie Naživo. Predtým moderoval O 5 minút 12, v minulosti si ho mohol vidieť aj v televízii TA3. Do relácie si volá politikov a zaujímavé osobnosti, spoločne diskutujú o aktuálnych témach„Keď skončíte s jednou reláciou, začínate automaticky prípravu na ďalšiu, sledujete spoločenské a politické dianie. So šéfom Peťom Palovičom sadneme a premyslíme to, vyberieme vhodného hosťa. Nasleduje príprava, naštudovanie témy,“ vysvetľuje.

 

 

Začiatkom minulého týždňa pokračovalo hlavné pojednávanie v kauze podozrení o falšovaní zmeniek. Prvýkrát verejne vypovedal Marián Kočner. V marci, keď už sedel vo väzení, ho obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka. Médiá posledné týždne zverejňovali jeho komunikáciu z šifrovanej aplikácie Threema. „Človek je v súkromnej komunikácii odviazanejší, voľnejší. Avšak aj pri tej najodviazanejšej komunikácii existujú vnútorné bariéry. Čo ak sa to stane mne, alebo niekomu, koho mám rád? To, čo tam napísal, je absolútne za hranicou,“ hovorí Braňo Závodský, moderátor politicko-spoločenskej relácie Naživo na Exprese.

 

 

Čo sa v rozhovore s Braňom Závodským dozvieš:

 • Čo si myslí o výrokoch Roberta Fica na adresu Milana Mazureka
 • Čo znamená, že polícia zhabala mobily predstaviteľom štátu a štátnym úradníkom
 • Ako vražda dvoch mladých ľudí zmenila žurnalistickú obec
 • Kto mu už po relácii vynadal
 • Ako vyzerá príprava na reláciu
 • V čom sa líši rádio od televízie
 • Kde sa vidí o 5 či 10 rokov

 

 

Braňo Závodský:
Braňo Závodský: Zdroj: Mikuláš Bado/REFRESHER

 

Nedávno sa v krátkom videu poslanec Robert Fico zastal exposlanca Milana Mazureka, ktorého odsúdili za hanlivé a rasistické výroky. Prekvapilo vás jeho vyjadrenie?

Neviem, či ma ešte dokážu prekvapiť vyhlásenia politikov. Skôr sa dívam na fakty. Fakt je, že Mazurek bol právoplatne odsúdený. Ak niekto tvrdí, že je nevinný, tak nerešpektuje rozhodnutie súdu. No a to je silná káva.

 

Nepovedal to len tak hocikto, ale trojnásobný premiér.

O to viac.

 

Vo vašej relácii ste Mazureka už mali, keď sa snažil dostať do Európskeho parlamentu. Aké ste z neho mali pocity?

Akoby mal niekedy problém priznať sa k tomu, čo v minulosti sám povedal. Na väčšinu otázok, ktoré som sa opýtal, odpovedal, že on s tým nič nemá. Pritom všetko vyšlo z jeho úst, alebo to napísal na svojom oficiálnom účte na internete. Bolo to pre mňa prekvapivé. Ak raz niekto niečo povie, mal by si za tým stáť. Ak si za tým nestojí, na čo to potom hovorí? Prečo sa k svojím slovám bojí priznať?

 

 

Volali ste si v posledných dňoch Fica do svojej relácie?

Nie.

 

Ani sa nechystáte?

Je to možné. Naživo je spravodajská relácia. To znamená, že si témy nevymýšľam, neriadim sa ani podľa toho, koho tam chcem či nechcem. Reagujem na to, čo sa práve deje. Inými slovami to, čo je téma dňa, to by malo byť v relácii. Minulú sezónu som si predsedu Smeru volal do štúdia dvakrát. Nielen, že neprijal pozvanie, zostalo dokonca úplne bez odpovede. Očividne chce skôr komunikovať s verejnosťou a médiami cez videá na sociálnych sieťach.

 

 

Komunikovať cez sociálne siete je trend, robia to tak mnohí politici. Je to však vhodný spôsob komunikácie s verejnosťou? Politici nie sú totiž konfrontovaní otázkami, môžu povedať prakticky čokoľvek.

Vnímam to ako kampaň, nemyslím tým však predvolebnú. Chcú byť na očiach, snažia sa na ich vlastnom priestore hovoriť ich vlastné posolstvá. Hlavným účelom videí a statusov na sociálnych sieťach je komunikácia s voličom. Na druhej strane, ich slová majú výpovednú hodnotu. Môžu sa dostať do médií, novinári s nimi môžu ďalej pracovať. Je na novinárovi, či tieto informácie použije, či sú relevantné.

 

 Ak verejný činiteľ s niekým ako Marian Kočner komunikuje, musí rátať s tým, že to bude mať dosah na jeho dôveryhodnosť. 

 

Celé Slovensko v pondelok a utorok sledovalo proces s Mariánom Kočnerom v kauze zmenky. Verejnosť sa pred časom dozvedela, ako komunikoval cez aplikáciu Threema. Čo ste si pomysleli, keď ste si prečítali sériu článkov na Denníku N a Aktualitách?

Šialené. Je to pohľad do súkromia jedného konkrétneho človeka, do jeho komunikácie, ako sa správal. Vidieť tam emócie a aj to, ako sa prezentuje. Vieme, ako podľa neho funguje svet. A to je zaujímavá sonda do jeho myslenia.

 

Na druhej strane tam je vidieť aj fakty, to však už ale musia posúdiť prokurátori s vyšetrovateľmi. Navyše ľudia, ktorí k správam majú prístup, vrátane žurnalistov, jasne povedali, že najdôležitejšie časti komunikácie, ktoré sa týkajú priamo vyšetrovania vraždy Jána a Martiny, nezverejnenú. Nechcú tým ohroziť vyšetrovanie.

 

Vyjadril sa tiež, že Kuciak môže byť patrónom novinárov, lebo má v sebe patrón.

Človek je v súkromnej komunikácii odviazanejší, voľnejší. Avšak aj pri tej najodviazanejšej komunikácii existujú vnútorné bariéry. Čo ak sa to stane mne, alebo niekomu, koho mám rád? To, čo tam napísal, je absolútne za hranicou. Je to hnus.

 

Napísal tiež, že Monika Tódová padne zo schodov.

Rovnaký hnus.

 

Ako na vás Marián Kočner pôsobí, čo si o ňom myslíte?

Ako človek si o tom myslím všeličo. Ako novinár, ktorý robí spravodajstvo, sa na situáciu pozerám len z pohľadu udalostí a faktov. A faktom je, že sa niekto dopustil takto strašných vecí, ktoré nemajú obdobu. Objednať si vraždu, vraždiť, plánovať ďalšie vraždy, okradnúť štát o milióny. O takýchto veciach si môžete myslieť len to najhoršie. A teraz už len treba veriť, že sa s tým náš systém dokáže vysporiadať. Že tí, čo to urobili, aj tí, ktorí im čo i len trošku pomáhali, dostanú spravodlivé tresty.

 

Do spravodajstva osobné pocity a emócie nepatria, nech sú akékoľvek. Musím byť nad vecou. Keď prídem do práce, správy píšem objektívne a nezaujate.

 

V komunikácii sa spomínajú aj vrcholní politici, napríklad Andrej Danko či Marian Kotleba. Ak by sa potvrdilo, že je komunikácia skutočná, je to prepojenie mafie s vrcholnou politikou?

Záleží na tom, kam tá komunikácia smerovala a o čom bola. Vidíte to aj na príklade bývalej štátnej tajomníčky Moniky Jankovskej. Záleží na tom, čo v tomto momente vedia vyšetrovatelia a ako to vedia dokázať. Hovorí sa aj o ovplyvňovaní vysokých štátnych úradníkov v justícii a v polícii. Ak verejný činiteľ s takýmto niekým komunikuje, musí rátať s tým, že to bude mať dosah na jeho dôveryhodnosť. Už len samotná komunikácia s Marianom Kočnerom je toxická a nebezpečná.

 

Polícia zhabala mobily, okrem iného aj spomínanej štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti. Ako má bežný človek, čo nesleduje politiku, vnímať tento zásah polície?

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+66% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ klubu. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.66% článku dočítajú len členovia REFRESHER+ komunity. Pridaj sa k nám a čítaj bez obmedzení.
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOMUŽ MÁM PREDPLATNÉ: PRIHLÁSIŤ SA
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 69268 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako vražda dvoch mladých ľudí zmenila žurnalistickú obec
 • Prečo by si nikdy Kočnera nezavolal do relácie
 • V čom sa najviac líši práca v televízii a v rádiu
 • Kto mu po relácii vynadal
 • Ako sa dostal k novinárčine

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Mikuláš Bado/REFRESHER
NAHOR
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy refresher
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.