Komunikácia obvineného Mariana Kočnera prostredníctvom aplikácie Threema odhaľuje vážne napojenie zločinu na najvyššie poschodia štátu.
Slovensko sa 21. februára 2018 zmenilo. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyhnala do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí sa už nechceli ďalej prizerať tomu, čo sa s krajinou deje.
Žiadali vyšetrenie ohavného činu, vyvodenie zodpovednosti a tiež, aby sa funkcie vzdal každý, kto štát doviedol do situácie, že mladí ľudia umreli preto, že upozorňovali na prešľapy mocných. Jána Kuciaka totiž zavraždili kvôli jeho novinárskej práci a nitky cez vykonávateľov a sprostredkovateľku priviedli políciu až k Marianovi Kočnerovi, o ktorom Kuciak písal.
Bývalý novinár, príslušník SIS a dlhoročný Kočnerov kamarát Peter Tóth začal po vražde spolupracovať s políciou, pravdepodobne preto, aby sa sám vyhol trestnému stíhaniu. Vyšetrovateľom odovzdal osobné veci a auto Mariana Kočnera. Medzi nimi aj mobilný telefón, z ktorého sa odborníkom podarilo získať prepis konverzácií s viacerými osobami zapletenými v prípade.
Pochádzajú z chatovacej aplikácie Threema. Tá je považovaná za jednu z najbezpečnejších, pretože zabezpečuje okrem šifrovania medzi užívateľmi aj šifrovanie medzi zariadením a serverom. Obe strany sa nemusia registrovať menom, telefónnym číslom, e-mailovou adresou ani iným identifikátorom, ktorý by sa dal priradiť ku konkrétnej osobe. Nemusia zadávať ani prezývku.
Z Kočnerovho telefónu sa podľa Denníka N podarilo Europolu získať desaťtisíce správ, asi 600 strán textu s rôznymi osobami.
Nerozkódovali priamo šifru Threemy, ale zálohy Kočnerovej komunikácie. Obrazové prílohy rozšifrované neboli. Komunikácia postupne odhaľuje diskusie o korupcii politikov, policajtov, sudcov aj iných vplyvných osôb, o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, lustrovaní novinárov aj o politike. Denník N a ďalšie médiá v rámci iniciatívy #AllforJan zverejnili viaceré pasáže Kočnerovej komunikácie s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obvinená zo sprostredkovania vraždy novinára. Z niektorých pasáží vyplýva, že sa Kočner mohol pred Zsuzsovou predvádzať a dokazovať svoj vplyv.
Pre budúcnosť Slovenska je ale dôležité vedieť, o čom sa dvojica obvinených z dvojnásobnej vraždy bavila, keď si mysleli, že sú v stopercentnom bezpečí a aké mená sa v správach Kočnera a Zsuzsovej opakujú.
„Myslíme si, že zverejnenie časti Kočnerovej komunikácie je vo verejnom záujme. Ak by nezavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, boli by dôvody na zverejnenie súkromnej komunikácie slabšie. Dnes je však našou povinnosťou ukázať verejnosti, čo robili, hovorili, ako sa správali a rozmýšľali ľudia, ktorí sú z vraždy obvinení.
Zvažujeme každé jedno slovo. Aby sme neuverejnili niečo, čo nemá prínos pre naše pochopenie prípadu, niečo, čo by mohlo ohroziť vyšetrovanie," zdôvodnil šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnenie častí komunikácie.
Zhrnuli sme päť dôvodov, prečo by ťa mala komunikácia z Kočnerovej Threemy, ale aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zaujímať.
1. Naznačuje, ako mohla fungovať mafia zapletená do najvyšších poschodí štátu
Keď vo februári 2018 zavraždili novinára Aktualít a jeho snúbenicu, do ulíc prišli desaťtisíce Slovákov, ktorí žiadali pád vlády. Kočner aj Zsuzsová situáciu sledovali a veľa si o nej písali. Bolo pre nich dôležité, aby vládna koalícia naďalej pokračovala, bavili sa o tom, či tlak verejnosti ustoja Andrej Danko aj Béla Bugár – dvaja lídri vládnych strán.