Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Zaujímavosti

5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema

Komunikácia obvineného Mariana Kočnera prostredníctvom aplikácie Threema odhaľuje vážne napojenie zločinu na najvyššie poschodia štátu.

Viktor Kniš
23. august 2019, 15:00 Čas čítania: 0:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema
Zdroj: TASR - Dušan Hein
Zaujímavosti
11
Viktor Kniš
23. august 2019, 15:00

5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema

Komunikácia obvineného Mariana Kočnera prostredníctvom aplikácie Threema odhaľuje vážne napojenie zločinu na najvyššie poschodia štátu.

Viktor Kniš
23. august 2019, 15:00
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema
Zdroj: TASR - Dušan Hein
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

Slovensko sa 21. februára 2018 zmenilo. Vražda novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyhnala do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí sa už nechceli ďalej prizerať tomu, čo sa s krajinou deje.

 

Žiadali vyšetrenie ohavného činu, vyvodenie zodpovednosti a tiež, aby sa funkcie vzdal každý, kto štát doviedol do situácie, že mladí ľudia umreli preto, že upozorňovali na prešľapy mocných. Jána Kuciaka totiž zavraždili kvôli jeho novinárskej práci a nitky cez vykonávateľov a sprostredkovateľku priviedli políciu až k Marianovi Kočnerovi, o ktorom Kuciak písal.

 

5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema
Zdroj: Martina Kušnírová/FB

 

Bývalý novinár, príslušník SIS a dlhoročný Kočnerov kamarát Peter Tóth začal po vražde spolupracovať s políciou, pravdepodobne preto, aby sa sám vyhol trestnému stíhaniu. Vyšetrovateľom odovzdal osobné veci a auto Mariana Kočnera. Medzi nimi aj mobilný telefón, z ktorého sa odborníkom podarilo získať prepis konverzácií s viacerými osobami zapletenými v prípade. 

 

Pochádzajú z chatovacej aplikácie Threema. Tá je považovaná za jednu z najbezpečnejších, pretože zabezpečuje okrem šifrovania medzi užívateľmi aj šifrovanie medzi zariadením a serverom. Obe strany sa nemusia registrovať menom, telefónnym číslom, e-mailovou adresou ani iným identifikátorom, ktorý by sa dal priradiť ku konkrétnej osobe. Nemusia zadávať ani prezývku. 

 

 

Z Kočnerovho telefónu sa podľa Denníka N podarilo Europolu získať desaťtisíce správ, asi 600 strán textu s rôznymi osobami.

 

Nerozkódovali priamo šifru Threemy, ale zálohy Kočnerovej komunikácie. Obrazové prílohy rozšifrované neboli. Komunikácia postupne odhaľuje diskusie  o korupcii politikov, policajtov, sudcov aj iných vplyvných osôb, o vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice, lustrovaní novinárov aj o politike. Denník N a ďalšie médiá v rámci iniciatívy #AllforJan zverejnili viaceré pasáže Kočnerovej komunikácie s Alenou Zsuzsovou, ktorá je obvinená zo sprostredkovania vraždy novinára. Z niektorých pasáží vyplýva, že sa Kočner mohol pred Zsuzsovou predvádzať a dokazovať svoj vplyv. 

 

Pre budúcnosť Slovenska je ale dôležité vedieť, o čom sa dvojica obvinených z dvojnásobnej vraždy bavila, keď si mysleli, že sú v stopercentnom bezpečí a aké mená sa v správach Kočnera a Zsuzsovej opakujú. 

 

„Myslíme si, že zverejnenie časti Kočnerovej komunikácie je vo verejnom záujme. Ak by nezavraždili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú, boli by dôvody na zverejnenie súkromnej komunikácie slabšie. Dnes je však našou povinnosťou ukázať verejnosti, čo robili, hovorili, ako sa správali a rozmýšľali ľudia, ktorí sú z vraždy obvinení.

 

Zvažujeme každé jedno slovo. Aby sme neuverejnili niečo, čo nemá prínos pre naše pochopenie prípadu, niečo, čo by mohlo ohroziť vyšetrovanie," zdôvodnil šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný zverejnenie častí komunikácie.

 

 

Zhrnuli sme päť dôvodov, prečo by ťa mala komunikácia z Kočnerovej Threemy, ale aj prípad vraždy novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej zaujímať.

1. Naznačuje, ako mohla fungovať mafia zapletená do najvyšších poschodí štátu

Keď vo februári 2018 zavraždili novinára Aktualít a jeho snúbenicu, do ulíc prišli desaťtisíce Slovákov, ktorí žiadali pád vlády. Kočner aj Zsuzsová situáciu sledovali a veľa si o nej písali. Bolo pre nich dôležité, aby vládna koalícia naďalej pokračovala, bavili sa o tom, či tlak verejnosti ustoja Andrej Danko aj Béla Bugár – dvaja lídri vládnych strán.

 

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3475 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Autor stránky s meme Shitny ostrov: Mohol by som byť ambasádorom „bundáskenyéru“ Autor stránky s meme Shitny ostrov: Mohol by som byť ambasádorom „bundáskenyéru“
Ako vyzeralo detstvo Juraja Slafkovského? Profesionál na ľade, excelentný študent a skvelý kamarát do partieAko vyzeralo detstvo Juraja Slafkovského? Profesionál na ľade, excelentný študent a skvelý kamarát do partie
10 najlepších romantických filmov na HBO Max10 najlepších romantických filmov na HBO Max
VIAC

Kočner sa Zsuzsovej chválil, ako ich má pod palcom. Dankovi údajne poslal podklady do televíznej diskusie: „Kapitánovi som dnes poslal podklady,“ napísal Kočner. Denník N upozornil aj na slová o Bugárovi: „S Bugárom som mal na Maldivách poradu, nahučal som naňho.“ Danko aj Bugár na tlačových konferenciách slová z aplikácie Threema popreli.

 

Prepis komunikácie spája Kočnera aj s Kotlebom. Písal o ňom v súvislosti pádom vlády, mal byť plánom B v prípade, že by Bugár zlyhal. „Ešte je tu Kotleba. Podrží vládu,“ písal Zsuzsovej „Som vybavil, že NS SR pošle do pi** Čižnárovo podanie na zrušenie ich strany. Súd povie, že nie sú fašisti. Tak sú mi niečo dlžní,“ dodáva. Kotlebovci to popreli.

 

Kočner píše aj o bývalom ministrovi vnútra Kaliňákovi a bývalom premiérovi Ficovi. Obaja v tom čase pod tlakom svoje funkcie opustili. Dve osoby obvinené z dvojnásobnej vraždy si v presvedčení, že sú v absolútnom utajení píšu: „Dopi… bojím sa, že to Hranol neustojí,“ začína Kočner. V súvislosti s Ficovou neochotou odvolať Kaliňáka pokračuje: „Už im zachraňujem. V nedeľu mám stretko s Hranolom. Strašne ho pošlem do pi…:))).“

 

Kaliňák nepovažuje slová Kočnera za dôveryhodné: „Sú ľudia, ktorí zvyšujú svoju dôležitosť tým, že rozprávajú, koho všetkého poznajú. A kde boli a s kým sa stretli,“ hovorí podľa SME bývalý minister vnútra.  

 

Fico na tlačovej konferencii nevylúčil, že sa s Kočnerom stretol. Ani po opakovaných otázkach nechcel špecifikovať, pri akej príležitosti. Na otázky, či si tykajú odpovedal, že si tyká celá Bratislava. „Ja som sa absolútne s pánom Kočnerom nestretol v situácii, ktorú opisuje Denník N.“

 

5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema
Zdroj: TASR - Marko Erd

2. Týka sa korupcie policajtov, prokurátorov a sudcov

Zo správ, ktoré písal Marian Kočner vyplýva, že sa prostredníctvom svojich kontaktov snažil o vplyv na mnohé prípady a ich vyriešenie vo svoj prospech. A to nielen na polícii, kde zo spolupráce s ním podozrievajú niekoľkých vyšetrovateľov, ale aj na prokuratúre a súdoch.

Tvrdí to aj polícia, o ktorej slovách informuje Denník N: „Marian Kočner sa snažil o ovplyvňovanie trestných vecí vo svoj prospech, napríklad zabezpečením ich pridelenia konkrétnemu prokurátorovi, zisťovaním informácií ‚z prvej ruky‘, riešením personálnych záležitostí, obsadzovaním rôznych funkcií sudcov a prokurátorov osobami, prostredníctvom ktorých by vedel uplatňovať svoj vplyv.“

 

Keď niečo Kočner potreboval zistiť v súvislosti s vyšetrovateľmi alebo políciou, jeho spojkou bol, podľa správ, nitriansky podnikateľ Norbert Bödör. Práve cez neho si údajne zisťoval v policajných databázach aj informácie o novinároch a nepohodlných prokurátoroch. Ide o syna Miroslava Bödöra, vplyvného oligarchu z Nitry, spolumajiteľa bezpečnostnej služby Bonul, ktorá má viacero štátnych zákaziek a na jej večierku sa zúčastnil aj Robert Fico.  Je rodinne spojený aj s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom. 

 

„Všetci skončíme v base,“ napísal Norbertovi Bödörovi Marian Kočner v súvislosti s tým, že je v ich záujme, aby sa strana SMER udržala pri moci. Ak sa tak nestane, pôjdu za mreže, tvrdil. Norberta Bödöra polícia zatiaľ z ničoho neobvinila a on akýkoľvek podiel na trestnej činnosti odmieta.

 

Z novších správ z Threemy zverejnených Denníkom N vyplýva, že Kočner mal v polícii donášačov, a tak sa vedel vždy vopred pripraviť. „Ráno dôjdu pandle na návštevu hľadať zmenky. P..u nájdu, dajú si kaffe a pôjdu do p..e. Takže sa možno chvíľu nebudem hlásiť. Ale kľud, všetko je pod kontrolou,“ upokojoval Zsuzsovú.

 

Rovnako to malo byť aj medzi sudcami. Polícia už zaistila viacerým prokurátorom a sudcom, ale aj štátnej tajomníčke ministerstva spravodlivosti Monike Jankovskej mobily, aby ich porovnala s Kočnerovou Threemou.

 

3. Môže pomôcť vyšetriť viac káuz

V rámci vyšetrovania vraždy a rozšifrovania Kočnerovej komunikácie prokuratúra a polícia zistila ďalších minimálne 20 podozrení z trestnej činnosti.  Úrad špeciálnej prokuratúry hovorí, že boli objavené poznatky a získané dôkazy o "závažnej protispoločenskej a protiprávnej činnosti ďalších osôb, vrátane predstaviteľov štátnych orgánov," informuje TASR.

 

Od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej do dnešného dňa špeciálny tím odhalil ďalšie nekalé konanie, medzi nimi aj lustráciu a sledovanie novinárov, či podozrenia z manipulácie prípadov na súdoch, v polícii alebo prokuratúre.  

 

V prepise Kočnerovych správ sa spomínajú aj mená ľudí, ktorí sú spájaní s veľkými kauzami. Hovorí napríklad o stretnutiach s majiteľom Penty Haščákom, jedným z hlavných predstaviteľov kauzy Gorila. Opakuje sa meno Pavla Ruska a jeho právnika Paru, ktorých v septembri čaká pokračovanie kauzy zmenky. Aj tá je úzko spojená s Kočnerom.

4. Drzosť obvinených prekročila akékoľvek hranice, išli aj po deťoch

Threema neodhaľuje len páchanie ekonomickej trestnej činnosti, napojenie mafie na vplyvných politikov, súdy a políciu, ale aj cestu za mocou a beztrestnosťou cez mŕtvoly. Obeťami mali byť dôležití prokurátori, exminister a objednávatelia sa vraj neštítili ísť aj po deťoch.

 

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka dozoruje jednu z Kočnerových ekonomických káuz.  O život neprišiel len vďaka tomu, že nebýva na adrese trvalého bydliska. Zdá sa, že to zachránilo život aj jeho rodine, vrátane dvoch detí: „Objednávka bola na moju osobu tak, že moja vražda je priorita, ale ak sa podarí zneškodniť aj príslušníkov rodiny, za každú ďalšiu hlavu je odmena desaťtisíc eur,“ povedal Žilinka pre Respekt.

 

Z prípravy vrážd obvinili Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Zoltána Andruskóa a Alenu Zsuzsovú – Kočnerovu najbližšiu osobu. Či si vraždy objednal Marian Kočner, vyšetrovací tím zatiaľ nepotvrdil. 

 

5 dôvodov, prečo by ťa mala zaujímať Kočnerova Threema
Zdroj: TASR - Jakub Kotian

5. Môže ovplyvniť voľby vo februári 2020

Nech už vyšetrovanie dopadne akokoľvek, aktuálne informácie z Kočnerovej Threemy spojené s konkrétnymi menami hýbu verejnou mienkou, čo dokazuje aj aktuálny prieskum Focusu. Ten sa uskutočnil v čase, kedy boli zverejnené správy o predstaviteľoch vládnych strán.

 

Pravdivosť správ budú musieť vyšetrovatelia potvrdiť aj ďalšími dôkazmi. Vzhľadom na obsah doteraz zverejnenej komunikácie a širokých kontaktov Mariana Kočnera je veľmi pravdepodobné, že kauza vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a s ňou súvisiach prípadov bude hlavnou témou predvolebného boja. Prokuratúra odhaduje, že prípad dvojnásobnej vraždy by sa mal dosať na súd už v novembri tohto roka. Voľby sa pravdepodobne uskutočnia 29. februára 2020 a je možné, že vyšetrovanie a súdne procesy prinesú ďalšie infomácie o prepojení zločincov na politické špičky.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: TASR - Dušan Hein
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy zaujímavosti
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news
pred 31 minútami
KORONAVÍRUS SLOVENSKO: Za stredu pribudlo 262 pozitívnych z celkových 1 746 testov. Zomreli ďalší 4 ľudia a v nemocniciach stále leží 264 pacientov s koronavírusom.
pred hodinou
Miro Žbirka sa dočkal posmrtného albumu. Dokončil ho jeho syn David a obsahuje 12 nových piesní.
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.