Takzvanej Diofanésovej rovnici chýbal posledný výsledok. Vyriešili ho vďaka domácim počítačom, ktoré matematikom prepožičali svoj výpočtový výkon.
Možno si si všimol, že facebookové statusy riešiace viac či menej zákerné matematické problémy sú často mimoriadne populárne.
Stále však existujú rovnice, nad ktorými sa zapotia aj poriadne trénované hlavy a výkonné počítače. Podľa webu Live Science jeden z takýchto príkladov znie:
Pričom za k postupne dosádzaš čísla od 1 do 100 a hľadáš teda výsledky, ktoré ti po tretej mocnine vrátia výsledné číslo.
Niektoré výsledky zrejme zvládneš nájsť aj sám, hodnoty pre k = 33 a k = 42 však ľudstvo v tejto takzvanej Diofanésovej rovnici nebolo schopné získať až do roku 2019.
"Tridsaťtrojku" podľa portálu pokoril Andrew Booker až v apríli, kedy do počítača nahodil rozsah -99 kvadriliónov až +99 kvadriliónov a superpočítač na Bristolskej univerzite nechal bežať niekoľko týždňov.
つの整数の乗和で表される以下の数のうち、=の解を英数学者が発見。年ぶりの快挙で、これで解が存在する個のうち解かれていないのは「」だけに。凡人にもすごそうなことは分かる…
— 小林哲 (@kbts_sci) April 5, 2019
k = x³+ y³+ z³
Bristol mathematician cracks Diophan...https://t.co/kiyqObhm7t pic.twitter.com/aVUXiwLKfP
Zostával však ešte oriešok v podobe k = 42, pričom predpoklad bol, že výsledné hodnoty budú ešte ďaleko za 99-kvadriliónovými číslami a takéto výpočty budú vyžadovať ešte silnejšie počítače.
Andrew Booker sa teda spojil s Andrewom Sutherlandom zo slávneho Massachusettského technologického inštitútu a jeho nový kontakt z MIT mu pomohol prenajať si výpočtový výkon v super-sieti zvanej Charity Engine. Tá využíva aj milióny domácich počítačov bežných ľudí v čase, kedy ich nepoužívjú naplno.
Po celkovom 1 milióne výpočtových hodín (samozrejme, v reálnom čase na státisickách počítačov súčasne) sa vďaka nej dopočítali k výsledku, ktorý vedcov a učiteľov matematiky isto trápil už od roku 1954.
The original problem set in 1954 looked for Solutions of the Diophantine Equation x³+y³+z³=k, with k being all the numbers from one to 100. Now researchers solved the final piece for the most elusive number of all — 42 https://t.co/TDyU9Pesfw [video: https://t.co/CuS00B7tHx] pic.twitter.com/QTwibY6Jo3
— Massimo (@Rainmaker1973) September 7, 2019
Každý, kto svoj počítač v čase nečinnosti prepočižia podobným sieťam a pokusom, môže mať pocit, že je jeho míňanie elektriny je aspoň trochu užitočné.