Ako sa formoval trend líčenia naprieč históriou a prečo dnes ešte stále nosíme mejkap? Pri hľadaní odpovede nám pomohli odborníci na ženskú krásu aj na dušu človeka.
Hoci mejkap v istých obdobiach v histórii nosili aj muži, je to prevažne ženská záležitosť. Prečo? Existujú psychologické a biologické dôvody, pre ktoré ho používajú častejšie ženy ako muži? Má v dnešnom svete ešte mejkap svoje opodstatnenie alebo je to len klamstvo a pozlátka, ktorých by sme sa mali zbaviť?
Práve na tieto otázky ti odpovieme v tomto článku.
Na pomoc sme si okrem historických dokumentov a článkov pozvali aj odborníkov: psychológ Boris Katrušín a poradkyňa krásy Mária Bernáthová nám odpovedali na otázku: Prečo vlastne nosia ženy (alebo aj muži) mejkap?
- Ako vyzerajú reakcie ľudí na líčenie aj na nahú pleť u známych YouTuberov
- Prečo nosia mejkap prevažne ženy
- Ako sa trend líčenia vyvíjal naprieč históriou a aké toxické látky využívali v minulosti v mejkape
- Čo nám o mejkape napovie psychológia a biológia
Svoje o tom vedia aj známe YouTuberky
Úplným paradoxom sú negatívne reakcie na YouTuberov, predovšetkým na ženy, ktoré pracujú s tematikou krásy a líčenia, pričom práve ony strávia polovicu každého videa nenalíčené. Komentáre zvyčajne hovoria o tom, že tieto ženy klamú a zavádzajú ľudí, hanbia sa samé za seba, odvážnejší sa pod zdanlivým rúškom anonymity na internete neboja takéto ženy povzbudiť k plastike (v horšom prípade k samovražde).
Em Ford, známa vďaka svojmu YouTube kanálu My Pale Skin, o dvojakom metri prehovorila otvorene prvýkrát v roku 2015 vo svojom videu You Look Disgusting (v preklade Vyzeráš nechutne). V ňom jasne poukazuje na to, že ľuďom je nemožné vyhovieť: priveľa mejkapu označia za klamstvo, za niečo vulgárne, za prejav nízkeho sebavedomia, a zároveň im nevadí nazvať ju nechutnou a škaredou v dni, kedy si mejkap nedá.