Príchod umelej inteligencie je podľa neho nutný a ľudí môže zachrániť najmä ich kreativita.
Nekontrolovateľný vývoj technológií ovplyvňuje takmer každú oblasť nášho života. Absolvent Fakulty elektrotechniky a informatiky na STU Róbert Schochmann by o tom určite vedel rozprávať celé hodiny.
Má síce len 30 rokov, no stihol už vyvinúť prvého hracieho drona na svete, vymyslel inteligentný terč, ktorý využívajú na výcvik aj ozbrojené sily a momentálne pracuje na softvéri pre americkú FBI.
Tento rok sa dostal do rebríčka časopisu Forbes 30 úspešných Slovákov pod 30 rokov a dúfa, že v budúcnosti bude inovovať vo viacerých oblastiach. V rozhovore s ním sme sa porozprávali aj o tom, čo si myslí o umelej inteligencii.
V článku sa dozvieš:
- Ako sa mu podarilo vyvinúť prvého hracieho drona na svete
- Ako Drone n Base funguje
- Koľko stál vývoj
- Na čo všetko sa dá využiť inteligentný terč
- Ako sa dostal k FBI
- Čo si myslí o nástupe umelej inteligencie a čoho sa najviac obáva
Vyvinul si prvého herného drona na svete, ktorý získal mnoho ocenení. Je za tým nejaký príbeh?
Od detstva ma fascinovali roboty, vyrastal som na Terminátorovi, zároveň mám vášeň v letectve, športovej streľbe a motorkách. Už na univerzite som viedol študentský tím, s ktorým som pracoval na mnohých projektoch. Začali sme dronmi, na ktorých sme sa veľa naučili, povyhrávali sme rôzne súťaže, aj tie medzinárodné.
Po škole som si povedal, že to treba niekde zúžitkovať, lebo na Slovensku by som nenašiel zamestnanie, v ktorom by som mohol plnohodnotne využiť svoje skills a know-how. Tak nejak sme sa s tímom dostali k myšlienke, vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo, napríklad hracieho drona.
Drone n Base získal aj ocenenie Techbox. Hlasovalo za neho asi 16 000 ľudí a porazil aj Xbox.
Drony sa väčšinou využívajú na fotenie či točenie, ako ti napadla táto sféra?
Rozhodol som sa podnikať v niečom, čo tu nie je. Videli sme veľký potenciál v gaming zóne, kde sme necítili až takú konkurenciu. Chceli sme vyvinúť niečo iné, drony - hračky, na štýl Playstation. So spolužiakmi som založil start-up a nazvali sme ho Drone n Base. Base sú podložky a predstavujú špeciálne základne, kam treba letieť, napríklad po munície alebo zbrane a drony sa ponad ne vedia pretekať a strieľať. Doteraz máme v našich officoch pôvodné drony, ktoré sme skúšali vyvíjať, mali asi 4 metre a lietali 150 km za hodinu.
Na akom princípe funguje?
Náš dron je unikátny, veľmi kvalitný, ľahko ovládateľný a intuitívny. Má množstvo senzorov a aby bol bezpečný, napríklad aj pre deti, má veľmi malý plošáčik, kde je cez 160 komponentov.
Koľko trval vývoj?
Vývoj trval nakoniec cez dva roky, kým sme všetko zminimalizovali a tým vznikla trochu vyššia suma. Viac-menej to bolo financované zo zákaziek, z vlastných zdrojov a pomohol mi aj môj brat Filip, ktorý je tiež spoluinvestor Drone n Base. Bolo to také moje PhD. (smiech).
V Singapure spolupracujeme s teambuildingovými agentúrami, ktoré našich dronov využívajú na rôzne akcie pre firmy.
Predpokladám, že si so svojím tímom musel vymyslieť aj hry na drona. Na čo všetko sa dá dron ešte využiť?
Máme tam okolo 30 hier, ktoré sme sami aj vyvinuli. Napríklad rôzne výzvy, v ktorých musíš do určitého časového limitu spraviť nejaký počet akrobatických trikov. Za to máš v hre peniaze a za ne si môžeš kupovať ďalšie triky alebo špeciálne zbrane či upgrady.
Tento dron slúži dobre aj ako tréningová pomôcka, ako sa naučiť lietať. Herný dron je hlavne o pretekaní, vďaka ktorému môže hráč plniť rôzne misie. Je extrémne odolný a má aj záruku na nezničitelnosť plastových komponentov.
Získal aj ocenenie Techbox, hlasovalo ze neho asi 16 000 ľudí a porazil aj Xbox. V jednom balení je dron, base a dve batérie, spolu to stojí 149 eur. Asi dva roky dozadu sme začali s predajom a v priebehu prvého roka sme predali viac ako 1 700 dronov, či už rôznym resellerom, distribútorom alebo priamo zákazníkom cez náš e-shop.
Výrobu máme prevažne na Slovensku, niektoré komponenty sú z Číny a celého sveta, no všetko finalizujeme tu. Náš tím vytvoril drona od základov, celú konštrukciu, elektroniku, plošák až po software a mobilnú aplikáciu, ktorá funguje podobne ako princíp Pokémon GO. Dron lieta po izbe a pomocou smartfónu vie hráč proti nemu bojovať. Niečo ako lietajúce Playstation.
Boli sme aj na CES, čo je najväčšia šou spotrebnej elektroniky v Las Vegas, v BBC news a aj v iných svetových médiách.
Ako drona ovládaš?
Vďaka mobilnej aplikácii ovládaš drona úplne jednoducho iba náklonmi telefónu. Plus máš aj gombíky, ktorými môžeš aktivovať akrobatický trik, napríklad flip doľava a doprava alebo si vybrať špeciálne zbrane.
Cez wifi vieš pripojiť aj viac hráčov naraz. V Singapure spolupracujeme s teambuildingovými agentúrami, ktoré našich dronov využívajú na rôzne akcie pre firmy. Človek vie hrať aj s umelou inteligenciou.
Drone n Base je jediný na svete svojho druhu?
Áno, svojho druhu je tento dron jediný na svete. Problém je, že je drahší oproti čínskym dronom. Vývoj stál v stovkách tisícoch eur, zvažujeme aj predaj väčším spoločnostiam. Vyhrali sme množstvo ocenení, aj tých start-upových, napríklad Vodafon Nápad roku sme boli prví zo strednej Európy zo 197 start-upov. Boli sme aj na CES, čo je najväčšia šou spotrebnej elektroniky v Las Vegas, v BBC News a aj v iných svetových médiách. Aj agentúra SBA nám veľmi pomohla s financovaním rôznych výstav.
Povedal som si, že by som mohol vyvinúť aplikáciu, ktorá by zaznamenala výstrely a tak mi napadlo, že vyrobím špeciálny inteligentný papier.
Dostal si sa do rebríčka úspešných Slovákov časopisu Forbes 30 pod 30 aj vďaka tvojmu ďalšiemu projektu Trainshot. Ide o inteligentný terč, ktorý na tréning využívajú aj ozbrojené sily.