Prečítaj si výber najlepších článkov, aby ti neušlo nič z uplynulého týždňa.
Ak si si počas posledných pár dní kvôli prípravám a následnému absolvovaniu festivalu Grape alebo akýmkoľvek iným dôvodom nenašiel čas na čítanie, teraz máš ideálnu príležitosť vybrať si z toho najlepšieho, čo na Refresheri uzrelo svetlo sveta. Okrem známych Slovákov sme vyspovedali aj tých, ktorí majú za sebou netradičné zážitky alebo príbehy.
Napríklad psychiatričku, ktorá nám dala novú perspektívu vnímania duševných porúch, ale aj hovorcu prezidentky Zuzany Čaputovej a Slováka, ktorý nám prezradil, ako to chodí vo väzení.
Okrem toho sme zistili, ako by mohol vyzerať svet bez lajkov na Instagrame, s čím nám pomohli aj samotní influenceri, marketingový odborník a psychológ. Zároveň ešte dávame do pozornosti možnosť stať sa členom nášho tímu ako managing editor alebo redaktor a ďakujeme všetkým predplatiteľom Refresher+.
Rozhovor s odsúdeným Slovákom
24-ročný Slovák si myslel, že podvodmi dokáže rýchlo zbohatnúť bez toho, aby dodržiaval zákon. Prvýkrát skončil za podvody na 3 mesiace vo väzbe v Justičnom paláci, potom si odsedel 12-mesačný trest. Druhýkrát ho odsúdili na 20 mesiacov. Trest si odpykával v Trnavskej väznici, no krátku dobu pobudol aj vo väzení v Leopoldove.
Nám prezradil, čo ho motivovalo páchať trestnú činnosť, aké sumy si dokázal svojimi podvodmi zarobiť, na čo ich míňal a ako mu na to prišla polícia. Odhalil, aký bol prvý deň vo väzbe, vo väzení a ako fungoval väzenský režim, aké pocity zažíval, keď prišlo na prvé spoločné sprchovanie a či sa vo väzení užívali drogy.
Ako bude vyzerať slovenský Instagram bez lajkov?
Instagram nedávno oznámil, že v niektorých krajinách už testuje režim, v rámci ktorého používatelia nevidia počítadlá lajkov na príspevkoch ostatných. Nás v tejto súvislosti zaujímalo, ako by sa mohla sociálna sieť zmeniť v prípade implementovania novinky aj na Slovensku. Oslovili sme preto najznámejších influencerov, psychológa aj marketingového odborníka.
V článku sa dozvieš, prečo Instagram zrušil počítadlo lajkov, čo spôsobuje závislosť na lajkoch, ako sa na novinku pozerajú známe osobnosti slovenského Instagramu a čo sa podľa nich stane s obsahom. Prezradili, či môže zrušenie počítadla ovplyvniť zárobky zo spoluprác a zároveň sme otvorili aj teóriu, prečo sa v skutočnosti pravdepodobne nič nezmení.
Rozhovor s hovorcom slovenskej prezidentky
Martin Strižinec pracoval ako moderátor politickej relácie O 5 minút 12. Po piatich rokoch v čase, keď z verejnoprávnej televízie odišlo viacero novinárov, skončil na vlastnú žiadosť. Chcel si oddýchnuť od politiky. Nakoniec však zobral prácu hovorcu prezidentky Zuzany Čaputovej.
V rozhovore sa dozvieš, prečo sa rozhodol prijať ponuku hovorcu, v čom sa líši práca hovorcu od novinárčiny, aký dosah majú príspevky prezidentky na Facebooku, prečo nešla na Dúhový pochod a aký bol odchod súčasného hovorcu z RTVS. Odhalil, či zarába viac ako v televízii, ako vyzerá deň hovorcu prezidentky a ktorý moment hodnotí ako najťažší v rámci moderovania.
Miliónový biznis s teniskami a oblečením ovláda resell mafia
Príbehov o tom, ako sa mladí ľudia rozhodli podnikať v oblasti resellingu a v priebehu pár mesiacov zarobili tisíce eur, je plný internet. Každý, kto si už niečo podobné skúsil na vlastnej koži však vie, že celý tento biznis je oveľa komplikovanejší, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Model „Kúpim tenisky a predám ich za dvojnásobok ceny“ je len veľmi obšírnym zhrnutím celého procesu, ktorý sa skrýva za nákupom a predajom drahého oblečenia.
V článku si prečítaš, čo je to bot, ktorí boti sú aktuálne najlepší a najdrahší, načo slúži bypass a aký je rozdiel medzi klasickým a requestovým botom. Povieme si, ako sa dostať k potrebným informáciám o botoch a načo slúži resellerom sociálna sieť Discord. A taktiež čo robiť, ak sa nakupovanie s botom vymkne spod kontroly.
Rozhovor so psychiatričkou
Najrizikovejšou skupinou v prípade psychických porúch sú mladí ľudia. So psychiatričkou MUDr. Zuzanou Hupkovou z ambulancie VIA Spiritus sme sa rozprávali o tom, aké poruchy majú mladí ľudia, prečo vznikajú, ako sa liečia, akými problémami si mladí ľudia prechádzajú a kedy je najvyšší čas na návštevu psychiatra.
Na problematiku sme sa pozreli aj z inej perspektívy. Zaujímalo nás, aý je problém s veľmi známymi liekmi ako Xanax alebo Lexaurin, prečo sa tieto lieky zneužívajú ako drogy a aké neexistujúce veci vidia a počujú pacienti so psychózami. Dozvieš sa, aj to, kedy treba vyhľadať psychiatra.
Nezvestné dievčatko vyvolalo mediálny ošiaľ
Najznámejšie nezvestné dievča na svete. Takýto prívlastok dali médiá vtedy 3-ročnej Madeleine McCannovej, ktorá 3. mája 2007 bez stopy zmizla z hotelovej izby v Portugalsku. Odvtedy prešlo už 12 rokov a otázky okolo jej záhadného zmiznutia stále pribúdajú.
V článku sme opísali, čo sa stalo v noc, keď Madeleine zmizla, aké varovné signály si rodičia všimli pred jej zmiznutím a aké chyby spravila polícia vo vyšetrovaní. Dozvieš sa, prečo boli rodičia Madeleine podozriví z jej vraždy, aké sú ostatné teórie o tom, čo sa Madeleine prihodilo a prečo sa Madeleinino meno spája s pedofilným vnukom Sigmunda Freuda.
Rozhovor so Slovákom, ktorého zavreli na psychiatriu
Vlado, prezývaný Bosá Noha, je v Bratislave známou osobnosťou vďaka svojmu špecifickému štýlu obliekania. Večne usmiateho pána len málokedy stretneš v niečom inom ako v krátkych nohaviciach, pestrofarebnej košeli a šľapkách s nalakovanými nechtami na nohách. Okrem extravagantného štýlu obliekania sa však môže pochváliť aj mnohými pracovnými úspechmi a fascinujúcim životným príbehom. Vlado má doktorát z učiteľstva matematiky a fyziky.
Nám v rozhovore prezradil, aký mal život počas komunizmu, kedy zistil, že je pansexuál, ako bola v tom čase braná homosexuálna orientácia a ako to počas vojny zistili dôstojníci. Hovoril aj o tom, ako sa stal jedným z prvých priekopníkov v osvete o epidémii HIV/AIDS a aké útoky od ľudí už kvôli štýlu obliekania zažil.
Taliani dohnali odevnú fabriku vo Svidníku ku krachu
Po šiestich desaťročiach urobili majitelia – talianski bratia Bucalovci – tragickú čiernu bodku za tradíciou odevnej výroby vo Svidníku. V roku 2019, po piatich rokoch trvania kauzy, naťahovania sa so zamestnancami, odbormi, médiami a inšpektorátom práce, majitelia hromadne prepúšťajú väčšinu zamestnancov a presúvajú výrobu do Srbska.
Čo sa vo fabrike na východe Slovenska udialo, ako Taliani obchádzali výrobu vo svojej krajine cez Čínu a Svidník, pre aké domáce aj svetové celebrity šili na tomto mieste zamestnanci za mizerné platy luxusné obleky a čo bude s priestorom ďalej? To všetko sa dozvieš v rozsiahlej reportáži.
Východoslovenská mafia rozsekala konkurenta mačetou
Po vražde Holuba a jeho pravej ruky Štefana Fabiána sa bossom východu, s požehnaním Mikuláša Černáka, stal Karol Kolárik. Černák bol kmotrom jeho detí. S nástupom Kolárika ale odmietal súhlasiť Dušan Borženský prezývaný „Borža“, a tak sa začala vojna, na ktorej konci boli baseballkami dobité a guľkami rozstrieľané telá.
V článku si prečítaš o nájomnej vražde v Hoteli Danube, za ktorou stál Černák, o východoslovenskej vojne mafiánov, v ktorej sa vraždilo aj mačetou, o násilníckej povahe Kolárika a vraj umiernenom Boržovi a taktiež o atentáte, ktorý Broža prežil iba zázrakom. Pozreli sme sa aj na momenty, kedy si polícia vyberala na koho stranu sa „pridá“.
Rozhovor s policajným vyjednávačom
43-ročný policajný vyjednávač Ján Burian má na konte už vyše desať zachránených životov a iba jeden neúspech, ktorý nakoniec neskončil smrťou. Úspešnosť vyše 90 % je dôkazom, že policajní vyjednávači patria k najdôležitejším členom Policajného zboru a skrývajú obdivuhodnú psychologickú odbornosť aj fascinujúce príbehy.
V rozhovore sme sa pýtali, koľko ľudí už Ján zachránil a aká je jeho úspešnosť a čo sa deje, keď sa vyjednávanie nepodarí a človek sa pokúsi zabiť. Dozvedeli sme sa, aké vyjednávacie techniky sa používajú na záchranu životov, čo sa má a naopak nesmie samovrahom hovoriť a ako funguje vyjednávanie iba cez Messenger či WhatsApp.