Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
8. augusta 2019, 18:32
Čas čítania 0:00
Viktor Kniš

Moma: Nedostávame zaplatené za počet lajkov, zrušenie počítadla by som prijala. Čo hovorí na novinku Instagramu psychológ?

TECH INFLUENCERI INSTAGRAM
Uložiť Uložené

Instagram testuje zrušenie počítadla lajkov už aj v európskych krajinách. Čo na tento krok hovorí psychológ, marketingový odborník aj samotní majitelia najväčších účtov?

„Dúfame, že tento test odstráni nátlak spojený s počtom získaných lajkov, aby sa užívatelia mohli zamerať na veci, ktoré majú radi,“ prezradil nedávno Instagram v súvislosti so spustením testu, v rámci ktorého odstránili počítadlo lajkov pre používateľov v niektorých krajinách po celom svete. 

Odporúčané
Instagram už skrýva počítadlo lajkov v niektorých krajinách Instagram už skrýva počítadlo lajkov v niektorých krajinách 18. júla 2019, 7:46

Obsah sa však podľa odborníka Kamila Aujeského aj napriek tomu nezmení. Keďže čísla budú pre majiteľov profilov dostupné naďalej, neovplyvní to ani zárobky influencerov a známych osobností ponúkajúcich mediálny priestor komerčným značkám.

Tie platia za jeden príspevok pokojne aj viac ako 1000 €, čo platí aj v prípade známych Slovákov. Otázkou teda je, či môže zrušenie zobrazovania srdiečok ohroziť desiatky tisíc eur ročne pre tých, ktorí sa Instagramom živia.

Viac na túto tému nám prezradila aj Moma, ktorá je majiteľkou jedného z najsledovanejších slovenských instagramových profilov: „Nedostávame zaplatené za počet lajkov, dokonca ani za počet followerov. Rozhodujúce sú impresie a dosahy,“ upresňuje pre Refresher.

V tomto článku sa dozvieš:
 • Prečo Instagram zrušil počítadlo lajkov a v ktorých krajinách novinku testuje
 • Aký je pohľad psychológa na tento krok
 • Čo spôsobuje závislosť na lajkoch 
 • Ako sa na novinku pozerajú známe osobnosti slovenského Instagramu
 • Čo sa podľa nich stane s obsahom
 • Či môže zrušenie počítadla ovplyvniť zárobky zo spoluprác
 • Či dostanú priestor aj tí, ktorí sa ho zatiaľ nedočkali
 • Ako sa na tento krok pozerá marketingový odborník
 • Prečo sa podľa neho nič nezmení
 • Čo sa musí stať, aby prišla zmena  

Instagram to má premyslené

Cieľom Instagramu pochopiteľne je, aby ľudia pridávali čo najviac obsahu. Vďaka tomu užívateľ strávi na sociálnej sieti ešte viac času, zároveň zrušením počítadla s veľkou pravdepodobnosťou priláka ešte viac nových záujemcov o vytvorenie profilu. 

V súčasnej dobe máme možnosť registrovať zvýšenú závislosť na spätnej väzbe od druhých ľudí a to aj v dôsledku prejavenia sa digitálnej doby. (Psychológ Krause)

Samozrejme, firma týmto reaguje aj na spoločenskú objednávku spojenú s nápovedami, že by počet srdiečok mohol spôsobovať duševné poruchy, najmä u mladších detí. Časom sa možno dočkáme aj ďalšej zmeny, ktorá vyplýva z nedávneho výskumu. Ten dokazuje, že prvky ako nekonečné scrollovanie a načítanie nových fotiek využívajú zraniteľnosť ľudského mozgu a zvyšujú závislosť. 

Odporúčané
Návrh zákona bojuje proti závislosti na Instagrame. Zakáže nekonečné načítavanie fotiek a automatické prehrávanie videí Návrh zákona bojuje proti závislosti na Instagrame. Zakáže nekonečné načítavanie fotiek a automatické prehrávanie videí 31. júla 2019, 11:38

Zrušenie zobrazovania počítadla lajkov pre verejnosť bolo prvýkrát testované v Kanade. Aktuálne prebieha v Austrálii, na Novom Zélande, v Írsku, Taliansku, Japonsku a v Brazílii. Zatiaľ síce nie je jasné, aké výsledky spoločnosť získala, s veľkou pravdepodobnosťou sa zavedenia v dohľadnom čase dočkáme natrvalo. 

Možno práve týmto krokom dostanú kreatívni ľudia takú väčšiu podvedomú slobodu. (Moma)

Takto vyzerá počítadlo lajkov z pohľadu iného používateľa v testovaných krajinách. Ten má možnosť vidieť meno jedného človeka, ktorého sleduje a lajkol danú fotku a profilové fotky troch 

Nedostávame zaplatené za počet lajkov na Instagrame, zrušenie počítadla by som prijala, tvrdí Moma
Nedostávame zaplatené za počet lajkov na Instagrame, zrušenie počítadla by som prijala, tvrdí Moma

Moc dávajú sociálnym sieťam ľudia

Väčšina aplikácií síce nemá implementovanú funkciu merania času, ktorý na nej používateľ strávi, minimálne používatelia zariadení Apple sa to môžu dozvedieť veľmi presne, keďže im to zariadenie automaticky na konci týždňa oznámi. Dozvieš sa, koľko minút je to za celý týždeň aj za každý deň.

Síce neexistuje odporúčaná dávka Instagramu, ak je to však viac ako hodina denne, je čas prehodnotiť, či ovládam aplikáciu ja alebo ona mňa. Samozrejme, každá sociálna sieť je zdrojom informácií a zábavy, ako sme už spomínali vyššie, sú dizajnované tak, aby využili zraniteľnosť mozgu. 

Odporúčané
Bohaté deti slovenského Instagramu: Nepovažujeme sa za pózerov, svojich followerov skôr motivujeme Bohaté deti slovenského Instagramu: Nepovažujeme sa za pózerov, svojich followerov skôr motivujeme 14. apríla 2019, 17:12


„Sociálnym sieťam dávajú moc samotní ľudia a preto je dôležité, aby sa daná moc využívala v prospech ľudí a nie v ich neprospech. Myslím si, že spomínaná zmena v zmysle ukrytia lajkov má zmysel i keď mnohých ľudí nepoteší, a to v dôsledku už často latentnej závislosti na uznaní a prezentácii seba samého v čo najlepšom pozitívnom svetle,“ dodáva odborník Krause, ktorý zároveň hľadá aj jadro problému, na základe čoho sa dá jednoducho vydedukovať, akým spôsobom si vynahradiť pocity získavané na Instagrame.

 

„Prvky súťaživosti a porovnávania sa dajú docieliť aj inak než len túžbou po získaní čo najväčšieho počtu lajkov a následnou vyčkávacou taktikou a priebežným sledovaním pribúdajúcich lajkov.

Potreba ocenenia a uznania sa dá získať aj inou formou a najmä ak si jednotlivec zvykne len na uznanie od vonkajšieho sveta a zabúda na uznanie od seba samého a teší ho len pochvala od druhých, v dlhodobej perspektíve to významne môže ovplyvniť jeho prežívanie,“ dodáva k problematike závislosti na uznaní od ostatných, ktoré nám aj tak dokážu najčastejšie vyjadriť len jednoduchým stlačením tlačidla alebo komentárom s emoji.

Je pochopiteľné, že ľudia sa v dôsledku vytvorenia pozitívnych asociačných spojení stávajú čoraz viac závislými na reakciách druhých ľudí a tým aj ich samotný obraz o sebe samom sa spoluvytvára v kontexte spätnej väzby od druhých ľudí. (Psychológ Krause)

Nedostávame zaplatené za počet lajkov na Instagrame, zrušenie počítadla by som prijala, tvrdí Moma
Nedostávame zaplatené za počet lajkov na Instagrame, zrušenie počítadla by som prijala, tvrdí Moma

Na lajkoch sa dá byť závislý, tvrdí psychológ

Vyskúšaj predplatné
za 2,99
a čítaj všetko bez obmedzení
Pridaj sa k predplatiteľom
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 68029 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Prečo sa dá byť závislý na lajkoch
 • Čo sa deje v našom mozgu, keď nám niekto dá lajk
 • Ako riešiť závislosť
 • Ako sa na novinku pozerajú známe osobnosti slovenského Instagramu
 • Čo sa podľa nich stane s obsahom
 • Či môže zrušenie počítadla ovplyvniť zárobky zo spoluprác
 • Čo vadí Expl0itedovi na dnešnej mládeži najviac
 • Ako sa na tento krok pozerá marketingový odborník
 • Prečo sa pravdepodobne aj tak nič nezmení
 • Čo sa musí stať, aby prišla zmena  
Domov
Zdieľať
Diskusia