Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 10. 7. 2020 meniny má Amália

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Móda - Oblečenie
1
Daniel Mikolášik
14. apríl 2019, 17:12
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Bohaté deti slovenského Instagramu: Nepovažujeme sa za pózerov, svojich followerov skôr motivujeme

Opýtali sme sa niektorých slovenských rich kids, ako sa líši ich súkromný život od toho Instagramového či odkiaľ pochádzajú ich financie. Čo si o ich správaní myslí psychológ?

Daniel Mikolášik
14. apríl 2019, 17:12
Bohaté deti slovenského Instagramu: Nepovažujeme sa za pózerov, svojich followerov skôr motivujeme
Zdroj: Instagram/@lolinkalola, @kingdubaj
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
1
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Cieľom článku je pozrieť sa na správanie vybraných respondentov na sociálnych sieťach, priniesť aj iný pohľad na ich prezentovanie sa v luxusnom svetle a taktiež poukázať aj na následky takéhoto správania. Podľa psychológa si totiž takto prezentujúci ľudia musia byť vedomí aj svojej zodpovednosti, keďže pôsobia ako vzory pre mnohých svojich sledovateľov.

 

Aj ty si si pravdepodobne všimol, že v posledných rokoch sa na sociálnych sieťach rozmohli profily tzv. Rich Kids. Už podľa názvu možno tušíš, že ide prevažne o mladých ľudí, ktorí sa na sociálnych médiách a predovšetkým Instagrame chvália drahým oblečením, autami, nehnuteľnosťami či vo všeobecnosti svoíim luxusným lifestylom.

 

Aj v našich končinách by si ich našiel hneď niekoľko a práve z toho dôvodu sme sa rozhodli vybrať konkrétne piatich Slovákov, u ktorých je viac než zrejmé, že si na finančný deficit rozhodne nemôžu sťažovať, a túto skutočnosť dávajú jasne najavo aj prostredníctvom sociálnych sietí.

 

 

Opýtali sme sa našich respondentov napríklad aj to, ako sa líši ich súkromný život od toho internetového, odkiaľ pochádzajú ich financie a ako to vôbec celé vnímajú. Všetkým opýtaným sme položili rovnaké otázky. O rozmanitosť odpovedí však rozhodne nebola núdza.

 

V tejto súvislosti sme sa navyše rozhodli osloviť aj odborníka – psychológa PhDr. Roberta Krauseho, ktorý nám zodpovedal, čo si o podobnom vystupovaní na internete myslí z odborného hľadiska. Jeho citácie sa nachádzajú v sivých boxoch uprostred jednotlivých vyjadrení slovenských rich kids a taktiež aj v zhrnutí na záver článku.

 

Otázky pre respondentov:

 

1. Považuješ sa za pózera alebo sa tvoj súkromný život nijako nelíši od toho instagramového?

 

2. Aký má podľa teba vplyv na "bežných" ľudí, ktorí ťa sledujú fakt, že vidia na tvojom profile príspevky s drahým oblečením, autami či závideniahodným životom?

 

3. Nebojíš sa, že ťa niekto na ulici okradne, keď pridávaš na Instagram drahé veci? 

 

4. Odkiaľ pochádzajú tvoje financie? 

 

Vanda Janda

Vanda Ivica Jandová je známa dizajnérka, fashion blogerka a samozvaná full-time diva. Momentálne je okrem módnej návrhárky a známej instagramovej influencerky aj študentkou ateliéru módnej tvorby na pražskej UMPRUM pod vedením Pavla Ivančica. Svoje luxusné módne kúsky často prezentuje aj prostredníctvom sociálnych sietí. Na Instagrame má už cez 32-tisíc sledovateľov.

 

1. Môj súkromný život mi príde omnoho zaujímavejší než ten na sociálnych sieťach. Mám iPhone asi 5, do ktorého okrem pracovných záležitostí ani nepozerám a zdieľam len pre mňa vizuálne príjemné momenty. Tie významné si nechávam pre seba.

 

2. Myslím a verím, že väčšina mojich sledovateľov je rovnakého myšlienkového nastavenia ako ja. Je to skôr motivácia, než vyťahovanie sa. Ja beriem drahé kabelky ako investíciu a nosím ich už veľa rokov, čo nakoniec financie šetrí. Navyše, na všetky drahé kúsky som si našetrila sama, a to už aj ako tínedžer. Myslím, že to ide, ak je človek dostatočne schopný. Samozrejme, materiálne pôžitky nie sú to najdôležitejšie, kam treba financie vkladať.

 

3. Nie, nebojím. Verím ľuďom.

 

4. Mám 21 rokov a už tretí rok sa plne živím sama. Som módna návrhárka a do tejto profesie investujem najviac financií, no zároveň je to aj môj hlavný zdroj príjmu. Ďalší je zo spoluprác s rôznymi značkami.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VANDA JANDA (@vandajanda),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VANDA JANDA (@vandajanda),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VANDA JANDA (@vandajanda),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa VANDA JANDA (@vandajanda),

   

Závislosť na uznaní

Podľa psychológa Roberta Krauseho je pre nás ľudí významné dostávať spätnú väzbu od okolia. „Sociálne siete umožňujú, aby ľudia o sebe vytvárali príbehy, v ktorých vystupujú ako hlavní hrdinovia s rôznymi cieľmi, pričom v mnohých prípadoch ide zo psychologického hľadiska najmä o uspokojenie potreby pozornosti, ocenenia či uznania.“  

 „Môže nastať situácia, že človek začne byť závislý na ocenení a uznaní od druhých ľudí, nakoľko ide o neuropsychologický fenomén, kedy jednotlivcovi za každý priaznivý lajk či komentár centrum odmien v mozgu (Nucleus Accumbens) vypustí do organizmu hormóny, regulujúce príjemné pocity (najmä dopamín). 


Tým sa ľudia často stávajú závislí práve na tejto chemickej reakcii, ktorá je podobná návykovému správaniu, nakoľko aj pri iných závislostiach jednotlivec prežíva uspokojenie spôsobené práve hormonálnymi zmenami v rámci organizmu,“ dopĺňa expert.

 

Luana Mazreku

Luana Mazreku známa najmä skôr pod jej instagramovým menom lolinkalola pochádza z Albánska a na svojom profile má takmer 50-tisíc sledovateľov. Okrem Instagramu sa venuje aj podnikaniu v mnohých sférach. Popri tom všetkom ešte stíha študovať už tretiu vysokú školu.

 

1. Za pózera sa nepovažujem, ale môj súkromný život je o úplne iných hodnotách ako ten Instagramový. Samozrejme, väčšinu dní dbám o svoj výzor, aby som bola upravená a vkusne oblečená, ale mávam aj dni, kedy bežne vybehnem do Auparku úplne nenalíčená a v obyčajných starých teplákoch.

 

Na Instagrame podľa mnohých ľudí pôsobím dosť povrchne a namyslene, ale hneď ako ma niekto z ľudí zdieľajúcich podobný názor spozná, zistí, že opak je pravdou a v skutočnosti som veľmi pokorná slečna, ktorá sa zaujíma prevažne o štúdium práva, vzdelávanie sa v mnohých oblastiach, plnenie si životných cieľov, rodinu a iné veci s nemateriálnou povahou a výzor rieši iba do bežnej prijateľnej miery.

 

2. Moje príspevky na ľudí vplývajú určite rôzne. Na niektorých v pozitívnom zmysle, pochvália, inšpirujú sa, pýtajú o rady. Na niektorých naopak v negatívnom zmysle, to však ide o tzv. hejterov, ktorí nikomu nedoprajú a robia si tým iba komplexy. Všetky reakcie sú zrkadlom postoju k životu každého jedinca.

 

3. Mňa už okradli, a to rovno tak, že mi vykradli byt so všetkými mojimi luxusnými kabelkami, šperkami, diamantmi, hodinkami, topánkami, dokonca mi ukradli aj mnoho luxusných parfumov, kozmetiku, oblečenie a ešte aj nabíjačku na telefón (smiech). Suma odcudzených vecí sa vyšplhala na niekoľko desiatok tisíc eur. Odvtedy sa toho nebojím, ale dávam si väčší pozor.

 

4. V minulosti som sa venovala podnikateľskej činnosti, teraz sa jej venujem znova, ale v inom odbore ako predtým. Momentálne mi ale hlavne prispievajú rodičia, keďže som študentkou už tretej vysokej školy, začo som veľmi vďačná.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luana Mazreku Lolita (@lolinkalola),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luana Mazreku Lolita (@lolinkalola),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luana Mazreku Lolita (@lolinkalola),

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Luana Mazreku Lolita (@lolinkalola),

 

Ľudia majú veľkú moc ovplyvňovať druhých

„Je významné dbať na to, že na sociálnych sieťach môžeme skreslene prezentovať seba samého s cieľom osloviť určitú časť publika, pričom kontakt tvárou v tvár však následne nemusí reflektovať tzv. narácie (príbehy), ktoré o sebe vytvárame.

To však nutne neznamená, že každý jednotlivec, ktorý pridá príspevok na sociálnu sieť by mal byť hneď odsúdeniahodným, nakoľko v jeho správaní sú skryté aj pozitívne dôvody, ktorými uspokojuje primárne svoje potreby, ale sekundárne môže byť aj inšpiráciou pre druhých ľudí.

Treba však myslieť na to, že sme vzormi, ktoré majú vplyv na druhých ľudí, a preto máme aj významnú moc v zmysle ovplyvňovania, myslenia či správania ľudí, ktorí nás sledujú a mali by sme tento parameter brať do úvahy pri jednotlivých aktoch nášho správania.“  
konštatuje Krause.

 

King Dubaj

 

Článok môžeš dočítať len s aktívnym REFRESHER+
VYSKÚŠAŤ BEZPLATNE
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Upozorníme ťa 2 dni pred prvou platbou
Prvý týždeň 0 €, potom 3.99 € mesačne

Čo sa dozvieš po odomknutí?

 • Ako vníma pózerstvo slovenský Vlk z Wall Street alias Peter Dubaj
 • Ako môže túžba po uznaní prerásť do agresivity
 • Čo si o uznaní na Instagrame myslí dcéra Borisa Kollára Alexandra
 • Kde určite nenájdeš finančné záznamy slovenského Supreme rapera
 • Ako sa na celý fenomén sociálnych sietí pozerá psychológ

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
5
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.