Opýtali sme sa niektorých slovenských rich kids, ako sa líši ich súkromný život od toho Instagramového či odkiaľ pochádzajú ich financie. Čo si o ich správaní myslí psychológ?
Cieľom článku je pozrieť sa na správanie vybraných respondentov na sociálnych sieťach, priniesť aj iný pohľad na ich prezentovanie sa v luxusnom svetle a taktiež poukázať aj na následky takéhoto správania. Podľa psychológa si totiž takto prezentujúci ľudia musia byť vedomí aj svojej zodpovednosti, keďže pôsobia ako vzory pre mnohých svojich sledovateľov.
Aj ty si si pravdepodobne všimol, že v posledných rokoch sa na sociálnych sieťach rozmohli profily tzv. Rich Kids. Už podľa názvu možno tušíš, že ide prevažne o mladých ľudí, ktorí sa na sociálnych médiách a predovšetkým Instagrame chvália drahým oblečením, autami, nehnuteľnosťami či vo všeobecnosti svoíim luxusným lifestylom.
Aj v našich končinách by si ich našiel hneď niekoľko a práve z toho dôvodu sme sa rozhodli vybrať konkrétne piatich Slovákov, u ktorých je viac než zrejmé, že si na finančný deficit rozhodne nemôžu sťažovať, a túto skutočnosť dávajú jasne najavo aj prostredníctvom sociálnych sietí.
Opýtali sme sa našich respondentov napríklad aj to, ako sa líši ich súkromný život od toho internetového, odkiaľ pochádzajú ich financie a ako to vôbec celé vnímajú. Všetkým opýtaným sme položili rovnaké otázky. O rozmanitosť odpovedí však rozhodne nebola núdza.
V tejto súvislosti sme sa navyše rozhodli osloviť aj odborníka – psychológa PhDr. Roberta Krauseho, ktorý nám zodpovedal, čo si o podobnom vystupovaní na internete myslí z odborného hľadiska. Jeho citácie sa nachádzajú v sivých boxoch uprostred jednotlivých vyjadrení slovenských rich kids a taktiež aj v zhrnutí na záver článku.
1. Považuješ sa za pózera alebo sa tvoj súkromný život nijako nelíši od toho instagramového?
2. Aký má podľa teba vplyv na "bežných" ľudí, ktorí ťa sledujú fakt, že vidia na tvojom profile príspevky s drahým oblečením, autami či závideniahodným životom?
3. Nebojíš sa, že ťa niekto na ulici okradne, keď pridávaš na Instagram drahé veci?
4. Odkiaľ pochádzajú tvoje financie?
Vanda Janda
Vanda Ivica Jandová je známa dizajnérka, fashion blogerka a samozvaná full-time diva. Momentálne je okrem módnej návrhárky a známej instagramovej influencerky aj študentkou ateliéru módnej tvorby na pražskej UMPRUM pod vedením Pavla Ivančica. Svoje luxusné módne kúsky často prezentuje aj prostredníctvom sociálnych sietí. Na Instagrame má už cez 32-tisíc sledovateľov.
1. Môj súkromný život mi príde omnoho zaujímavejší než ten na sociálnych sieťach. Mám iPhone asi 5, do ktorého okrem pracovných záležitostí ani nepozerám a zdieľam len pre mňa vizuálne príjemné momenty. Tie významné si nechávam pre seba.
2. Myslím a verím, že väčšina mojich sledovateľov je rovnakého myšlienkového nastavenia ako ja. Je to skôr motivácia, než vyťahovanie sa. Ja beriem drahé kabelky ako investíciu a nosím ich už veľa rokov, čo nakoniec financie šetrí. Navyše, na všetky drahé kúsky som si našetrila sama, a to už aj ako tínedžer. Myslím, že to ide, ak je človek dostatočne schopný. Samozrejme, materiálne pôžitky nie sú to najdôležitejšie, kam treba financie vkladať.
3. Nie, nebojím. Verím ľuďom.
4. Mám 21 rokov a už tretí rok sa plne živím sama. Som módna návrhárka a do tejto profesie investujem najviac financií, no zároveň je to aj môj hlavný zdroj príjmu. Ďalší je zo spoluprác s rôznymi značkami.
Podľa psychológa Roberta Krauseho je pre nás ľudí významné dostávať spätnú väzbu od okolia. „Sociálne siete umožňujú, aby ľudia o sebe vytvárali príbehy, v ktorých vystupujú ako hlavní hrdinovia s rôznymi cieľmi, pričom v mnohých prípadoch ide zo psychologického hľadiska najmä o uspokojenie potreby pozornosti, ocenenia či uznania.“
„Môže nastať situácia, že človek začne byť závislý na ocenení a uznaní od druhých ľudí, nakoľko ide o neuropsychologický fenomén, kedy jednotlivcovi za každý priaznivý lajk či komentár centrum odmien v mozgu (Nucleus Accumbens) vypustí do organizmu hormóny, regulujúce príjemné pocity (najmä dopamín).
Tým sa ľudia často stávajú závislí práve na tejto chemickej reakcii, ktorá je podobná návykovému správaniu, nakoľko aj pri iných závislostiach jednotlivec prežíva uspokojenie spôsobené práve hormonálnymi zmenami v rámci organizmu,“ dopĺňa expert.
Luana Mazreku
Luana Mazreku známa najmä skôr pod jej instagramovým menom lolinkalola pochádza z Albánska a na svojom profile má takmer 50-tisíc sledovateľov. Okrem Instagramu sa venuje aj podnikaniu v mnohých sférach. Popri tom všetkom ešte stíha študovať už tretiu vysokú školu.
1. Za pózera sa nepovažujem, ale môj súkromný život je o úplne iných hodnotách ako ten Instagramový. Samozrejme, väčšinu dní dbám o svoj výzor, aby som bola upravená a vkusne oblečená, ale mávam aj dni, kedy bežne vybehnem do Auparku úplne nenalíčená a v obyčajných starých teplákoch.
Na Instagrame podľa mnohých ľudí pôsobím dosť povrchne a namyslene, ale hneď ako ma niekto z ľudí zdieľajúcich podobný názor spozná, zistí, že opak je pravdou a v skutočnosti som veľmi pokorná slečna, ktorá sa zaujíma prevažne o štúdium práva, vzdelávanie sa v mnohých oblastiach, plnenie si životných cieľov, rodinu a iné veci s nemateriálnou povahou a výzor rieši iba do bežnej prijateľnej miery.
2. Moje príspevky na ľudí vplývajú určite rôzne. Na niektorých v pozitívnom zmysle, pochvália, inšpirujú sa, pýtajú o rady. Na niektorých naopak v negatívnom zmysle, to však ide o tzv. hejterov, ktorí nikomu nedoprajú a robia si tým iba komplexy. Všetky reakcie sú zrkadlom postoju k životu každého jedinca.
3. Mňa už okradli, a to rovno tak, že mi vykradli byt so všetkými mojimi luxusnými kabelkami, šperkami, diamantmi, hodinkami, topánkami, dokonca mi ukradli aj mnoho luxusných parfumov, kozmetiku, oblečenie a ešte aj nabíjačku na telefón (smiech). Suma odcudzených vecí sa vyšplhala na niekoľko desiatok tisíc eur. Odvtedy sa toho nebojím, ale dávam si väčší pozor.
4. V minulosti som sa venovala podnikateľskej činnosti, teraz sa jej venujem znova, ale v inom odbore ako predtým. Momentálne mi ale hlavne prispievajú rodičia, keďže som študentkou už tretej vysokej školy, začo som veľmi vďačná.
„Je významné dbať na to, že na sociálnych sieťach môžeme skreslene prezentovať seba samého s cieľom osloviť určitú časť publika, pričom kontakt tvárou v tvár však následne nemusí reflektovať tzv. narácie (príbehy), ktoré o sebe vytvárame.
To však nutne neznamená, že každý jednotlivec, ktorý pridá príspevok na sociálnu sieť by mal byť hneď odsúdeniahodným, nakoľko v jeho správaní sú skryté aj pozitívne dôvody, ktorými uspokojuje primárne svoje potreby, ale sekundárne môže byť aj inšpiráciou pre druhých ľudí.
Treba však myslieť na to, že sme vzormi, ktoré majú vplyv na druhých ľudí, a preto máme aj významnú moc v zmysle ovplyvňovania, myslenia či správania ľudí, ktorí nás sledujú a mali by sme tento parameter brať do úvahy pri jednotlivých aktoch nášho správania.“ konštatuje Krause.
King Dubaj
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ako vníma pózerstvo slovenský Vlk z Wall Street alias Peter Dubaj
- Ako môže túžba po uznaní prerásť do agresivity
- Čo si o uznaní na Instagrame myslí dcéra Borisa Kollára Alexandra
- Kde určite nenájdeš finančné záznamy slovenského Supreme rapera
- Ako sa na celý fenomén sociálnych sietí pozerá psychológ