Pozri sa, ako mladí Češi a Slováci flexujú na sociálnych sieťach, čo je ich svätým grálom a ako sa budú obliekať o dva roky.
Názory prezentované v článku nie sú názormi celej redakcie. Materiály slúžia výhradne na edukatívne účely, pokiaľ si zástancom niektorého zo štýlov uvedených nižšie, nemusíš svoj šatník podpaľovať, postačí, keď si vstúpiš do svedomia.
Článok je, samozrejme, výsledkom zakomplexovaného autora v nohaviciach, aké sa nosili v osemdesiatych rokoch v Jekaterinburgu, ktorý nemá dostatok sebavedomia ovešať sa reťazami predávanými na metráž niekde v priemyselnej časti.
Ak si nás posledné týždne sledoval, videl si, ako sa bude móda vyvíjať, aké topánky si zaobstarať do 150 eur alebo najdrahšie kúsky slovenských a českých blogeriek, takže je načase pre zmenu si ukázať, ako sa to robiť nemá.
A takto sa autor cíti pri písaní článku. Ber na to ohľad!
– Jeho aktuálna podoba vo svete, ktorá do našich končín dorazí už tradične o 2 roky
– 10 trendov, ktoré sú pre mladých ľudí z našich končín posvätnými, ale mohli by už konečne zmiznúť
– Stupídne pózy na sociálnych sieťach
Móda sa v niekoľkých uplynulých sezónach pretransformovala neskrotným a ťažko stráviteľným spôsobom. Trendy už dlhšie nie sú jednoznačné, originalita sa stala urážkou, o akejsi aktuálnej podobe hovoriť taktiež nemôžeme.
S určitosťou si však môžeme všímať návrat elegancie so všetkým, čo k tomu patrí, teda, bohužiaľ, aj s jej odvrátenou stránkou – nefitujúce saká a nohavice, oversized košele, nevhodná obuv, nezmyselné pózy...
Elegantné vplyvy mladých ľudí priam pohltili, bohužiaľ, nie príliš najšťastnejšou cestou. Používatelia sociálnych sietí musia byť skrátka vždy iní, a tak im je úplne jedno, že na internete zväčša iba šaškujú. Taká je však doba.
Elegancia má byť v prvom rade vznešená a pôvabná, človek by mal voliť čo najjednoduchší outfit, aby ju nechal vyniknúť. Ovešať sa reťazami a sako zviazať opaskom z teba automaticky robí degeša bez štipky vkusu a sebareflexie. Ale...
Retiazky na nohaviciach boli síce vždy in, sám ich občas zakomponujem do outfitu, osobne sa mi v decentnej miere páčia. Nedokážem pochopiť iba šialený štýl, ktorý ich priam až znásilňuje. Nemusíš predsa vyzerať ako zapriahnutý dobytok. Doplnky by mali minimalistickým spôsobom ozvláštniť outfit, doplniť ho.
Na druhej strane: nech si každý nosí, čo chce, budeme znášanliví, liberálni... nepáči sa nám však rozmah klonov, nevidíme dôvod, prečo by ich mal niekto nasledovať. Základným kameňom vlastného štýlu je totiž originalita, ktorú dotyčný zabudol asi ešte v maternici.
Rozumiem, že dnes chce byť každý iný, v prvom rade by sme ale pri tom mali zostávať sami sebou, nie sa za každú cenu odlišovať od ostatných, pritom, paradoxne, vyzerať ako množstvo ostatných šašov zo sociálnych sietí. Opäť však netrvrdíme, že byť extravagantným je niečo, čo by malo byť zakázané. Aj extravagancia by však predovšetkým mala ísť ruka v ruke s originalitou.
Tričko navlečené na košeli je taktiež pozoruhodným fenoménom vhodným skôr do cirkusu ako do ulíc. Moderná spoločnosť síce z princípu bojkotuje všetko tradičné a zaužívané, košeľu by sme však rozhodne nemali, budem sa opakovať, znásilňovať. Aspoň trocha úcty nám snáď ešte zostáva.
Gosha Rubchinskiy sa v módnom priemysle udržal vďaka svojej unikátnej estetike, množstvo jeho prívržencov ju však nepochopilo úplne správne
Všetkého veľa škodí, s doplnkami v móde to platí dvojnásobne. Decentnú retiazku ale rozhodne nemusíš odhadzovať preč
Tu ale končí sranda, nechcem prísť o guľky...
Nejaké pokusy sa vyskytujú už aj v našich končinách
Ďalším rozšíreným trendom je schválne lajdácky zapravená košeľa. Nerozumieme ani tomuto nutkaniu, ide o hotové barbarstvo. Jedna vec je akýsi punk alebo mámpi*izmus, títo jedinci to však robia schválne, častokrát im to pred zrkadlom zaberie podstatne viac času, ako keby sa obliekli ako ľudia.
Košeľa po staršom bratancovi
10 svätých grálov českých a slovenských hypebeasts
Ladislav Sinai, český youtuber venujúci sa lajfstajlovým záležitostiam, hudbe a móde, nám vďaka úvahe o desiatich kúskoch, ktorými dnešní mladí ľudia síce pred sebou navzájom flexia, avšak v širšom ponímaní ide o mylnú mienku, vnukol nápad túto sondu skutočne zrealizovať. Pri prechádzaní jednotlivých profilov sme si uvedomili, že niekto na to musí poukázať.
V predslove zdôrazňujeme, že tieto kúsky vôbec nemusia byť zlé, nesprávne je však ich vnímanie očami mladých ľudí, častokrát ešte detí, pre ktoré sú, bohužiaľ, priam modlami. Neoriginalita, stupídne pózy a slepé nasledovanie outfitov zo sociálnych sietí z nich robí dôvod pre umiestnenie v článku. Predsa len, už to nie je o swagu, ale o flexe: #youmustlearn.
A to je presne to, čo sme zmienili vyššie – samotné kúsky nemusia byť zlé, ide o to, ako ich zakomponuješ do outfitu a skombinuješ s ostatnými. Najsmutnejšie na celej situáci je však to, že tieto deti sú hrdými hypebeasts a rovnakým lookom sa dokonca chvália, viď. nižšie.
Oblečenie od OFF-WHITE
Tričká a mikiny s nápaditým logom, v ideálnom prípade aj s viditeľným názvom značky, sú každodenným chlebom mnohých mladých ľudí v našich končinách, ulahodili im až príliš. Ich prostredníctvom prezentujú svoj status, teda pokúšajú sa o to, bohužiaľ však vzbudzujú presný opak a stávajú sa neoriginálnymi klonmi toho, čo videli na sociálnych sieťach. Virgil Abloh kŕmi svoju cieľovku vedome, návrhy sú účelovo k dispozícii počas celého roka.
Opasok od OFF-WHITE
Virgil by sa mohol viac orientovať na Českú republiku ako na Paríž... V každom prípade, takzvaný industrial opasok sa medzi mladými ľuďmi stal synonymom pre štýl, pokiaľ ho máš, si v triede za najväčšieho frajera. A aby som nezabudol, je úplne jedno, kde a ako ho nosíš, trebárs aj omotaný okolo nôh alebo len tak s chlebíkom, flex.