Vek našej planéty úzko súvisí so vznikom Marsu.
Podľa štúdie publikovanej v Nature Geoscience mal Mesiac vzniknúť 50 miliónov rokov po vytvorení našej slnečnej sústavy, čím by bol o 150 miliónov rokov starší, než vedci doposiaľ predpokladali. Ako tento výskum ovplyvňuje taktiež vek našej planéty objasnil vedúci štúdie Maxwell Thiemens.
„Keďže bola formácia Mesiaca poslednou významnou planetárnou udalosťou po vzniku Zeme, vek Mesiaca poskytuje taktiež minimálny vek pre planétu Zem,“ cituje jeho vyjadrenie LiveScience.
Vyššie priložená štúdia vychádza zo vzoriek mesačných hornín, ktoré boli zozbierané v priebehu misií Apollo, čím sa vedci dostali k tomu, že Mesiac začal vznikať už 50 miliónov po vytvorení našej slnečnej sústavy. Vek Mesiaca býva odhadovaný zhruba na 4,5 miliardy rokov.
Mesiac mal pravdepodobne vzniknúť po zrážke pôvodnej Zeme s planétou veľkosti Marsu. Aj z tohto dôvodu majú zrejme Zem a Mesiac takmer rovnaké chemické zloženie. Je teda možné, že po náraze spomínanej planéty veľkosti Marsu do mladej verzie Zeme sa niektoré vzácne prvky modrej planéty preniesli na Mesiac. Ich pôvod z iných častí nášho solárneho systému je údajne nepravdepodobný.