Deti vedia stráviť pri Fortnite aj 12 hodín denne.
Či už si alebo nie si fanúšikom Fortnite, jedno je jasné. Hra sa stala fenoménom, aký tu ešte nebol. A to nie len svojou hrateľnosťou a popularitou, ale aj návykovými vlastnosťami.
Americké periodikum ABC 8 News sa o Fortnite zaujímalo z medicínskeho hľadiska. Rozprávalo sa s odborníkmi, ktorí tvrdia, že táto hra môže u závislých hráčov vyvolať rovnaké pocity ako u narkomana heroín. Vyjadrenie však treba brať s rezervou, keďže periodikum necituje konkrétneho doktora.
Keep it cool, keep it cozy.
— Fortnite (@FortniteGame) 9. prosince 2018
The Waypoint Outfit, Yuletide Ranger Outfit, Nog Ops Outfit and Cozy Coaster Glider are available now! pic.twitter.com/COJ6dDXKVf
Dopamín v ľudskom tele ovplyvňuje to, ako sa cítime (pocit šťastia). Pri hraní počítačových hier sa vylučuje neprirodzene, čoho dôsledkom sa stáva, že sa človek stane na hrách závislý.
Nie je to však prvýkrát, čo sa hranie Fortnite prirovnáva k drogám. Podobne sa vyjadrila britská špecialistka na správanie Lorrine Marer. „Fortnite je pre deti ako heroín. Ak je už niekto závislý, ťažko sa z toho dostane.“
Dnes je bežné, že rodičia svoje deti posielajú na rehabilitáciu, aby sa odnaučili sedieť za počítačom celé dni a noci. V rozhovore pre Bloomberg sa vyrozprávala Debbie Vitany, mama 17-ročného chlapca závislého na hrách.
„Zo začiatku sa to zlepšovalo, znížili sme čas hrania Fortnite. Potom sa všetko vrátilo do starých kolají,“ hovorí o svojich skúsenostiach. Jej syn sa hrá Fortnite 12 hodín denne.