Takýto výlet je už skutočné dobrodružstvo...
Rozmýšľali ste niekedy nad tým, aká je najdlhšia vzdialenosť, ktorú možno prejsť autom po ceste medzi dvomi mestami? Samozrejme bez využitia akýchkoľvek iných dopravných prostriedkov, či už vzdušných, alebo vodných.
Poďme spoločne logickou dedukciou preskúmať odpoveď na túto otázku, pričom budeme postupne vyraďovať jednotlivé oblasti sveta. Keďže máme šesť kontinentov, či nie? Už tu sa dostávame do veľmi rozporuplnej témy, pretože systémov delenia kontinentov je päť rôznych druhov, čo znamená, že počet kontinentov sa pohybuje v rozpätí od štyri (Eurafrázia, Amerika, Austrália, Antarktída) až po sedem (Afrika, Antarktída, Severná Amerika, Južná Amerika, Európa, Ázia, Austrália). Hádky v diskusii sú teda zbytočné, každý bude mať svojím spôsobom pravdu.
Prudhoe Bay - Yaviza (12 000 km)
Stačí nám však jeden pohľad na mapu alebo glóbus a všimneme si, že 5 kontinentov je pevninsky prepojených. Pre naše potreby preto budeme pracovať so systémom, ktorý hlása, že na zemi existujú štyri kontinenty. To by znamenalo jednotný dopravný systém pre Euráziu a Ameriku. Prvý pohľad ale v mnohých prípadoch zavádza.
Panamerickú magistrálu prerúša dariénsky uzáver
I keď sú Severná a Južná Amerika očividne súvisle prepojené, jednotný dopravný systém prekvapivo nemajú. Na vine nie je panamský prieplav, cez ten vedú hneď dva mosty. Problém sa naskytá ešte o kúsok nižšie a nazýva sa Darién alebo niekedy tiež „dariénsky uzáver“. Niekoľko desiatok kilometrov dlhý úsek, cez ktorý jednoducho nevedie žiadna cesta. Dôvodom je veľká finančná náročnosť výstavby pozemnej komunikácie a obrovský dopad na životné prostredie.
Darién
Prerušenie Pan-American Highway má však aj politické dôvody. Región medzi Panamou a Kolumbiou je pod stálym obsadením polovojenských jednotiek, ale aj drogových kartelov, pre ktoré znamená celá oblasť hlavný ťah pre pašovanie drog medzi Severnou a Južnou Amerikou.