Podľa amerického výskumu si ľudia hľadajú online partnerov úplne mimo svojich vôd.
Našla si na Tinderi princa na bielom koni, na ktorého si čakala celý život? Dúfaš, že ti odpíše, ozve sa a pozve ťa von? Podľa nového výskumu je dosť možné, že je úplne mimo tvojej ligy. Väčšina ľudí totiž na online zoznamkách hľadá oveľa atraktívnejších partnerov, než sú oni sami a to približne o 25 %.
Vedci sledovali používateľov Tinderu v najväčších amerických mestách New York, Chicago, Seattle a Boston. Profily hodnotili podľa toho, koľko ľudí im poslalo správu alebo o nich prejavilo záujem. Samozrejme. rolu zohralo aj to, či daní užívatelia boli tiež považovaní za príťažlivých.
Z analýzy vyplynulo, že mnohí si hľadali ideálneho partnera mimo ich vlastných vôd a mierili nad svoju ligu. Nie všetci však boli neúspešní.
Odborníci tiež prišli na spôsob, ako zvýšiť svoje šance pri oslovení nádejného budúceho partnera. Odporúčajú posielať dlhšie správy. Tie majú vraj oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že na ne daná osoba zareaguje.
Štúdia ťa zároveň môže aj upokojiť. Možno nie si vôbec taká nepríťažlivá, ako si myslíš, to si iba ostatní namýšľajú, že majú naviac. Aj keď vo väčšine prípadov sa najskôr stretnú s odmietnutím.
Randenie online je absolútne založené na výzore a teda je hádam tou najpovrchnejšou formou hľadania si lásky. Predtým, ako niekoho kontaktuješ, nemôžeš sa s ním porozprávať, nevieš, ako pôsobí, ako sa správa. Unikajú ti dôležité znaky atraktivity, ako napríklad charizma, zmysel pre humor či príjemné vystupovanie a všetko zakladáš iba na fotke.
Dôvodom, prečo užívatelia online aplikácií uprednostňujú ľudí mimo svojej ligy, môže byť aj ilúzia anonymity. Hoci máš v profile uvedenú svoju fotografiu, odmietnutie je vždy menej osobné a bolestné než v realite. Ľudia sú iba profilmi, ktorými môžeš pohybovať doľava či doprava a strácajú skutočnú hodnotu.
Ďalším dôvodom môžu byť aj prílišné očakávania. Veľa mladých je single práve kvôli svojim prehnaným nárokom. Majú pocit, že si môžu dovoliť randiť s niekým atraktívnym, aj keď oni sami o svoj vzhľad až tak nedbajú.
Užívatelia na internete vždy pôsobia krajšie a ideálnejšie ako v skutočnosti a tieto ilúzie živia nepravdivé predstavy jednak o kráse, tak aj o láske ako takej. V konečnom dôsledku sa žiaden zdravý vzťah nemôže zakladať iba na fyzickej príťažlivosti. Väčšina vzťahov, v ktorých ľudia nezdieľajú podobné názory, záujmy či plány do budúcna, veľmi rýchlo stroskotá.