Kedysi malá rybárska dedina, no dnes ročne pritiahne až 700 000 ľudí.
Lagos – jeden z najdôležitejších prístavov a zároveň najľudnatejšie mesto Afriky. Jeho rast je taký rýchly, že desí nielen miestne obyvateľstvo, ale celý svet. V 60. rokoch žilo v meste približne 500 tisíc obyvateľov, koľko ich žije v tejto metropolitnej oblasti dnes, nikto presne netuší. Ešte na začiatku milénia vykazovali štatistiky podobné hodnoty ako najväčšie európske metropoly (7 – 8 miliónov). Zatiaľ čo však Londýn či Paríž dlhodobo viac-menej stagnujú, chudobné mestá v Afrike a Ázii rastú neuveriteľným tempom.
V 60. rokoch 20. storočia predstavovali ulice nigérijského Lagosu malé pobrežné mesto v západoafrickom štýle, ktoré bolo obklopené niekoľkými malými dedinami. Úzke cesty sa rýchlo strácali v lesnatej krajine, no pre nízky počet áut boli dostačujúce. Len zopár budov bolo vyšších ako 6 podlaží. Vtedy ešte nikto nepredvídal, čo sa z mesta stane o päť desaťročí. Vo svete sa vystriedali len dve generácie, no Lagos sa stihol rozrásť až 40-násobne. Dnes patrí medzi 10 najväčších miest vo svete.
Lagos v roku 1984
Lagos v roku 2001
Lagos v roku 2015
Pred zopár rokmi bol Lagos ako každé iné africké mesto. Veľké, rušné, plné špiny a slumov. Dva, tri či päť miliónov obyvateľov. Takých sú skrátka v Afrike desiatky. Keďže sa však nachádza v jednom z najľudnatejších štátov Afriky - Nigérii a navyše má výbornú polohu, čoskoro začalo priťahovať nielen Nigérijčanov, ale aj ľudí z okolitých krajín. V meste sa dokonca nachádzajú menšiny Američanov, Britov, Indov, Číňanov, Libanončanov či Japoncov.
Lagos bol pôvodne obývaný kmeňom Awori, ktorý spadá do etnickej skupiny Yoruba. Tí sa kedysi nenachádzali len v Nigérii, ale aj v okolitých štátoch ako Benin, Ghana či Togo. Dnes má mesto rozmanitú populáciu najmä kvôli silnej migrácii z rôznych častí Nigérie a okolitých krajín. Súčasný Lagos je domovom viac ako 250 etnických skupín vrátane Hausa, Igbo a Fulani. Ľudia sa sem skrátka sťahujú za nádejou, že bývanie v prosperujúcom veľkomeste im zlepší kvalitu života.
Realita je však o čosi drsnejšia. I keď sa v meste nachádza veľa milionárov, ich koncentrácia je v metropole jedna z najväčších v Afrike, až 65% obyvateľov žije v slumoch. Lagos si tak vyslúžil prezývku „mega-mesto slumov“. Nachádza sa tu aj jeden z najväčších slumov vôbec - Makoko, o ktorom sme ti priniesli článok už dávnejšie. Milióny ľudí bez prístupu k ceste, čistej vode, elektrine nevypovedá o šťastnom živote.