Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 3. 8. 2020 meniny má Jerguš

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
0
Sona O.
30. jún 2018, 18:31
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

Mnoho ľudí má problémy si dnes udržať vážny vzťah a boja sa záväzkov. Preto sa veľké množstvo vzťahov nakoniec končí rozchodom. V čom robíme najčastejšie chyby a ako im zabrániť?

Sona O.
30. jún 2018, 18:31
Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti
Zdroj: unsplash.com
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
0
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Vystriedala si za posledný rok už piateho frajera a ani s týmto posledným to nevyzerá ružovo? Nezúfaj, takýto problém sa dnes týka viac ľudí, než by si si myslela. Základom pre lepšie vzťahy do budúcna je však pochopiť to, prečo sa nestabilné záväzky týkajú aj teba a ako by si zlomené srdce mohla zmeniť na pravú lásku.

 

Možno si si doteraz hovorila, že chyba nie je ani tak v tebe ako v moderných chlapoch, ktorí sú na nič. Pravda bude však asi niekde uprostred. Pokiaľ si naozaj nedokážeš udržať žiaden vzťah dlhšie ako pár mesiacov, asi nastal čas, aby si sa zamyslela nad tým, či nemáš problémy so záväzkami

 

Psychológovia dokonca prišli aj s pomerne novým pojmom, ktorý sa nazýva "vzťahová úzkosť" a opisuje ľudí, pre ktorých tvoria vzťahy veľmi vážny problém. Nie sú schopní sa druhému naozaj oddať, dôverovať mu a radšej rýchlo zdupkajú, kým sa veci skomplikujú. 

 

Aké sú teda najčastejšie príčiny nevydarených romantických záväzkov?

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

 

Promiskuita

Žijeme v promiskuitnej spoločnosti, kde je bežne akceptovaný sex na jednu noc, priatelia s výhodami aj časté striedanie sexuálnych partnerov. V súčasnosti je takéto správanie oveľa menej tabu, ako tomu bolo v minulosti. Dokonca nás k nemu nabádajú médiá, popová kultúra a všeobecne sa považuje za normálne.

 

Pred pár desiatkami rokov bolo obrovskou hanbou priznať si, že mal človek veľa partnerov, dnes je to skôr výhodou a ľudia často reálne čísla nadhodnocujú, aby vyzerali viac cool

 

Takéto konanie je však iba odrazom nízkej sebadôvery, sebaúcty a nestabilného emocionálneho prežívania. Promiskuitní jedinci majú často pocit, že musia niečo dokazovať buď sami sebe, alebo svojmu okoliu. Necítia sa dosť atraktívni, výnimoční, nadaní, a tak si to kompenzujú aspoň množstvom sexuálnych partnerov. 

 

Citovo nestáli jedinci potrebujú vo svojom živote viac vzruchov a opakovane sa svojím vlastným pričinením dostávajú do emocionálnych kríz. Stabilita a balanc akoby ich nudili a oni potrebujú stále niečo nové.

 

Často si hovoria, že ak raz stretnú toho pravého, všetko sa zmení, no takýto zlozvyk má väčšinou oveľa hlbšie korene ako len nesprávneho partnera.

 

Ak patríš medzi promiskuitných ľudí, mala by si porozmýšľať nad tým, prečo to robíš a ako by si svoj neduh mohla zmeniť. Zapracuj na svojom sebavedomí aj sebaobraze.

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

Imidž silnej a samostatnej ženy

Na tom, že si sebestačná moderná žena, samozrejme nie je nič zlé. Problém však nastáva, ak začneš mať pocit, že musíš svetu niečo dokazovať. Byť silná sama pre seba, držať sa svojich zásad a hodnôt a ísť si za svojím je výborné, no ak to robíš iba preto, aby si niekomu ukázala, kam až to môžeš dotiahnuť alebo len aby si nasilu bojovala proti nejakým hlúpym stereotypom, asi to nerobíš správne.

 

Dominantná žena môže byť pre veľa chlapov trochu strašiakom. Aj keď sa zo začiatku javia stotožnení s tvojou pozíciou, väčšina mužov nemá rado, ak ťahá za kratší koniec alebo sa musí niekomu podriaďovať. Preto to mnohí skôr či neskôr vzdajú. 

 

Problém môže byť aj dobrá práca a vyšší príjem v domácnosti. Vtedy sa chlap môže cítiť jednoducho nepotrebný. 

 

Je fajn nájsť zdravý kompromis a nechať občas viesť aj jeho. Možno nakoniec zistíš, že to nie je až také zlé. Samozrejme, podriaďovať sa proti svojej vôli by si sa nikdy nemala. 

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

 

Rodinu si zakladáme neskôr

V časoch našich starých mám bolo nevydané 20-ročné dievča už stará dievka, dnes to však už ani zďaleka neplatí a sú páry, ktoré so svadbou čakajú až do tridsiatky či štyridsiatky. 

 

Ľudia mali v minulosti teda väčšiu potrebu usadiť sa a založiť si rodinu. Moderná doba nás však k ničomu takému nenaháňa ani netlačí, a tak sa veľa mladých ľudí takýmto záväzkom vyhýba.

 

Radšej si hľadajú iné alternatívy než tradičné partnerstvo a uprednostňujú dobrodružstvo pred niečím stálejším. 

 

Pokiaľ sa ešte ty sama necítiš byť vnútorne pripravená na vážny vzťah, je to v poriadku. Do ničoho sa nemusíš nútiť, iba sa uisti, že aj tvoj partner to vidí rovnako. Vyhneš sa tak bolestivému rozchodu.

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

 

Máš priveľa záľub a rozbehnutých projektov

Rada sa stále do niečo zapájaš, si aktívna, činorodá a niekedy máš sklon nabaliť si na seba toľko povinností, že už okrem nich nič iné nestíhaš? Nečuduj sa potom, že ti vo vzťahu neostane čas ani na partnera.

 

Každý z nás sa potrebuje cítiť milovaný a cenný, preto ak to svojej polovičke nedávaš dostatočne najavo, môže sa ľahko stať, že s tebou stratí trpezlivosť a odíde hľadať lásku niekam inam.

 

Niekedy je proste fajn priznať si, že na vzťah skrátka nemáš čas a zbytočne nevodiť partnera za nos. Ak je pre teba dôležitejšia kariéra, kamoši či koníčky, venuj sa radšej im a ten pravý príde, keď budeš pripravená.

 

Pokiaľ to však chceš zmeniť, skús si lepšie naplánovať deň a zvážiť, ktoré aktivity sú pre teba naozaj prospešné a ktoré by si mohla zo svojho diára vyškrtnúť. Ak ti na ňom naozaj záleží, čas si nájdeš vždy.

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

 

Máš zlé skúsenosti

V minulosti si sa sklamala a teraz čakáš už iba to najhoršie. Možno sa sama nevedomky púšťaš do deštruktívnych situácií a ničíš tak svoje vzťahy s ostatnými.

 

Bolestivý rozchod dokáže zlomiť aj toho najsilnejšieho človeka a ak si nedáš dostatok času na to vyliečiť sa z neho, budeš sa neustále púšťať do nezdravých a nestálych románikov.

 

Možno si myslíš, že tvoja nevydarená ľúbostná minulosť je iba tvoja chyba a podvedome sa za ňu trestáš. Vytváraš situácie, ktoré vedú k ďalším rozchodom a citovým krízam.

 

V takej situácii je naozaj lepšie zostať radšej chvíľu single aj keď ti to možno nie je príjemné. Iba tak sa dokážeš citovo vysporiadať s negatívnou minulosťou.

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

Bojíš sa odmietnutia

Máš strach, že ak ťa niekto naozaj spozná, nebude ťa mať rád. Vidíš na sebe veľa chýb a idea, že by ťa mohol niekto milovať, je pre teba takmer nepredstaviteľná.

 

Možno si sa stretla s množstvom odmietnutia od rodičov, spolužiakov či predchádzajúcich partnerov a teraz je už pre teba úplne samozrejmé.

 

Dokonca sa mohlo stať, že si väčšinu rozchodov iniciovala ty sama, no vlastne ani nevieš presne prečo. Tvoje podvedomie sa skrátka bálo odmietnutia natoľko, že to radšej ukončilo skôr, ako k tomu dostal príležitosť tvoj partner a tvoje ego tak utrpelo o čosi menšiu ranu. 

 

V prvom rade sa musíš zbaviť utkvelej predstavy, že ťa nikto nemôže mať naozaj rád. Nájdi si na sebe pozitívne vlastnosti a vytvor si k sebe krajší vzťah. 

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

Si na partnerovi až príliš závislá

Akonáhle sa ocitneš vo vzťahu, ideš do toho so všetkým. Máš sklony trochu prehánať, ak miluješ, miluješ so všetkou vášňou, ktorá k tomu patrí. Strácaš samú seba a často sa partnerovi vo všetkom prispôsobuješ. Má rád futbal? Tak odteraz už aj ty. Pije pivo? Aj ty. 

 

Ak dôjde k rozchodu, máš pocit, akoby si stratila samú seba, odrazu nevieš, kým byť, čo robiť so životom, pretože si vo všetkom nasledovala iba jeho vzor. 

 

Pochop, že takéto spávanie je odstrašujúce. Nemôžeš hneď po prvom rande ľuďom vyznávať lásku a očakávať, že ti ju opätujú. Zakladať si svoju identitu iba na vzťahu, v ktorom práve si, je prinajmenšom naivné. Pôsobí to neúprimne a tvoj partner tvoje správanie skôr či neskôr odhalí.

 

Zisti, prečo máš sklon k závislostiam na vzťahoch. Pravdepodobne za to môže tvoja vnútorná neistota, možno máš pocit, že bez lásky nemáš žiadnu hodnotu. Objav cenu samej seba aj mimo partnera a vzťahov. 

 

Nevieš si udržať dlhodobý vzťah? Možno za to môže prílišná samostatnosť či zlé skúsenosti

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Ohodnoť článok
1
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.