Už z názvu krajiny vyplývajú pojmy ako Zem slobodných, poprípade Zem slobody. Je tomu však naozaj tak?
Africký kontinent je plný najrôznorodejších zaujímavostí. Obrovská diverzita obyvateľstva či prírodných krás vzbudzuje neustály záujem zahraničných turistov, no príjemné stránky sa dostávajú do úzadia kvôli prebiehajúcim konfliktom a chudobe. Samozrejme, nie všade sa tlčú a hladujú, a preto možno nájsť aj príjemné miesta na návštevu. My sa teraz virtuálne vyberieme na výlet do jednej západoafrickej krajiny na pobreží Atlantického oceána. Oproti všetkým ostatným vyniká svojou jedinečnosťou a spätosťou so Spojenými štátmi americkými. Prečo? Vysvetlíme si.
Na tému ponúkol kvalitné video kanál Geography Now:
Všetkým nám je dobre známe, že v USA neboli černosi odjakživa rovní s belochmi. A práve kvôli rozdielnemu sociálnemu postaveniu sa v roku 1847 vybrala rozsiahla skupina 13 000 amerických černochov na cestu do Afriky s cieľom založiť nový štát. Došlo zároveň k akémusi paradoxu (troška nadnesene), keď oni boli sprvu spoločne s bielymi ľuďmi kolonizátormi amerického kontinentu, tak sa zrazu vybrali späť "kolonizovať Afriku". Za svoj domov si vybrali kúsok zeme na západe. Ide o jedinú africkú krajinu, ktorú nikdy neovládal cudzí štát.
Vytváranie nových štátnych celkov vždy prináša komplikácie. V danom prípade sťažoval situáciu fakt, že spomenutých 13 000 ľudí prišlo do prostredia, kde stále žilo domorodé obyvateľstvo. Boli medzi nimi jasné rozdiely, čo viedlo rovno k dvom občianskym vojnám. Obidve však prebehli až ku koncu 20. storočia. Medzičasom sa Libéria stala prvým africkým štátom, kde sa na čelo postavila žena, a to Ellen Johnson-Sirleaf. Avšak kvôli konfliktom a korupcii patrí Libéria k najchudobnejším krajinám zemegule. Nezamestnanosť sa pohybuje okolo 85%. Aby toho nebolo málo, v roku 2014 bojovali miestni aj so silnou epidémiou eboly.
Odhliadnuc od rozbrojov, Libéria je vyše 2-krát väčšia ako Slovensko (111 370 km²). Krajina začína nížinami a močiarmi na pobreží, kde postupne prechádza do lesnatých pásiem až po vysoké hory. Najvyššou z nich je Mount Wutivi (1440 m.n.m). Na jej území sa nachádza aj veľa jazier. Za návštevu stojí najmä Prírodná rezervácia Mount Nimba. Je zapísaná v UNESCO a rovnomenná hora na jej území poskytuje útočisko 200 endemickým druhom živočíchov.
Bežný pohľad na tamojšie prírodné podmienky:
Podľa údajov z roku 2015 tu žije 4 500 000 ľudí. Ich náboženské vierovyznanie sa delí na kresťanstvo (40%), domorodé africké viery (40%) a zvyšok tvorí islam (20%). Väčšina z nich sa živí a zaoberá poľnohospodárskou činnosťou. Priemerná dĺžka života sa ešte v roku 2008 odhadovala u mužov a žien na 41 rokov. Hlavným mestom je Monrovia, pomenované po americkom prezidentovi. Je o čosi väčšie ako Bratislava (600 000 obyvateľov), ktorá sa kedysi taktiež mala nazývať po jednom z amerických prezidentov. Úradným jazykom je angličtina.
Hlavné mesto:
Išli by ste sem niekedy na výlet?