Štvrtok 16. 8. 2018 meniny má Leonard

hľadaj na refresheri

Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.

Elektrická revolúcia, kolonizácia Marsu aj podzemné tunely. 6 vízií Elona Muska, ktorými zmení celý svet

Kedysi blázon, dnes jeden z najväčších inovátorov.

4. máj 2017, 12:02
4. máj 2017, 12:02

Kedysi blázon, dnes jeden z najväčších inovátorov.

Pamätám si na dobu, kedy ho mnohí ľudia označovali za malé dieťa v dospelom tele, ktoré má viac rečí ako výsledkov. Postupom času sa však začína ukazovať, že jeho kontroverzné plány neboli iba bezvýznamným výkrikom do prázdna, ale niečo, z čoho je pomaličky, ale isto realita okolo nás. Elon Musk mení tento svet podľa svojich predstáv a nám teraz nezostáva nič iné, ako mu uvolniť cestu.

 

Reč tu však nie je iba o revolúcii v automobilovom priemysle či čoraz dostupnejšom cestovaní do vesmíru, ale aj o vlaku z budúcnosti, solárnych strechách pre domácnosti, ľuďoch s enormne vysokou hybridnou inteligenciou a tiež o vízii súvisiacej s vybudovaním rýchlych prepravných systémov priamo pod našimi nohami. Príde vám to šialené? Pred rokmi som bol na tom podobne, dnes však viem, že čo Elon povie, tak sa skôr či neskôr aj naozaj stane.

 

Elektromobily a koniec éry fosílnych palív

Príchod vozidiel poháňaných elektrickou energiou, a nie energiou zo spaľovania odumretých tiel živočích a rastlín, teda fosílnych palív, vďaka ktorým cestujeme viac ako 100 rokov, nie je žiadne veľké prekvapenie. Podobné inovácie sa kvôli tomu, že ide o vyčerpateľné zdroje, dali aj očakávať. Málokoho by však napadlo, že elektromobily prídu už tak skoro.

 

Elektrická revolúcia, kolonizácia Marsu aj podzemné tunely. 6 vízií Elona Muska, ktorými zmení celý svet

 

Elon Musk nenechal nič na náhodu a pred približne 14 rokmi založil spoločnosť, ktorá mala iba jeden jediný cieľ - zmeniť súčasný automobilový priemysel, kde vládnu tradiční výrobcovia s tradičným myslením, na nepoznanie. A aby sa mu odvážny plán jedného dňa podarilo uskutočniť, jedinou možnosťou bolo myslieť netradične, v čom je tento doslova šialený vizionár bez akýchkoľvek pochýb číslo jedna.

 

Pri výbere názvu ho inšpiroval legendárny fyzik a jej portfólio postupom času narástlo až do štádia, kde ho netvorí iba dvojmiestny športový kabriolet Tesla Roadster, ale aj luxusný sedan Model S či bezpečné SUV Model X s dvomi elektromotormi a obrovským priestorom pre až siedmych pasažierov. Prelomový kúsok bude však dlho očakávaný a sériovo vyrábaný Model 3.

 

 

Model 3 od Tesly so sebou prinesie ekonomické a najmä k životnému prostrediu ohľaduplné cestovanie pre širokú verejnosť, nielen pre vyvolených.

 

Keď sa tak niekedy počas druhej polovice tohto roka stane, nastane veľmi bolestivý, no nevyhnutný koniec dlhej éry fosílnych palív a všetkých technológií, ktoré bez nich nevedia fungovať. Doteraz išlo iba o akúsi prípravu, skutočná šou však ešte len začne, pretože Model 3 bude chcieť asi každý, kto vlastní vodičský preukaz.

  

A ako sú na tom s progresom? Koncom roka by mali vyrábať slušných 10-tisíc kusov za jeden týždeň. Rovnako chcú postaviť ďalšie futuristické továrne na výrobu a recykláciu akumulátorov, ako je aj zelená a taktiež pomaličky fungujúca Tesla Gigafactory stojaca na území horúcej Nevady. Čím viac ich bude stáť, tým viac ľudových elektromobilov môžu vyrobiť.

 

Elektrická revolúcia, kolonizácia Marsu aj podzemné tunely. 6 vízií Elona Muska, ktorými zmení celý svet

 

Kolonizácia Marsu aj ďalších planét z okolia

Ďalšiu oblasť, kde Elon hodlá zmeniť súčasnú situáciu, predstavuje vesmírny priemysel. Cestovanie za hranice našej planéty je momentálne výsadou iba tých, ktorí disponujú poriadne naloženými bankovými účtami. Situácia sa zmení až s príchodom vesmírnej kyvadlovej dopravy. A tú nevybuduje niekto iný, ako jeho spoločnosť SpaceX.

 

Prvou linkou vraj dostupného medziplanetárneho prepravného systému by mala byť trasa medzi Zemou a Marsom. Ten zároveň bude miestom, kam zhruba za niekoľko dekád dorazia prví ľudskí kolonizátori, ktorí tam vybudujú všetku nevyhnutnú infraštruktúru.

 

 

Stanica, kde si nastúpime alebo vystúpime, však nestačí. Jednou z podmienok úspechu je aj fabrika na výrobu paliva, v tomto prípade metánu. Prečo ale zrovna metánu? No predsa preto, lebo ho tam vieme nadobudnúť chemickou reakciou, vďaka čomu získame dostatok šťavy na spiatočnú cestu domov, ktorá má spočiatku trvať približne tie tri mesiace. Neskôr podstatne menej.

 

V opačnom prípade by sme palivo museli priniesť až zo Zeme, a to by výrazne navýšilo náklady na prepravu, čo je predsa presný opak toho, o čo tu Muskovi celý ten čas ide .

 

 

Mars ale vizionárovi nestačí. Jeho ambície siahajú podstatne ďalej ako len pri červenú planétu, čiže veľmi podobné transportné systémy vzniknú i medzi ďalšími planétami v našej slnečnej sústave. Na tieto linky vesmírnej emhádečky si však ešte nejakú tu chvíľu počkáme. Najskôr musia vyriešiť niekoľko základných technických komplikácií, ktoré ich pri ambicióznom dobrodružstve čakajú.

 

Vzdialenosť bude v budúcnosti nepodstatná

O takzvanom Hyperloope, alebo inými slovami vlaku z budúcnosti, sme už čo-to počuli. A áno, aj za touto víziou stojí Elon. Koncept, ktorý v podstate predstavuje bezpečný dopravný prostriedok s nadzvukovou rýchlosťou, vznikol ešte v roku 2012 a odvtedy si stihol získať obrovské množstvo fanúšikov po celom svete, vrátane Slovenska či Česka, kde vzniknú jedny z prvých zastávok pre verejnosť. Stať by sa tak malo už do roku 2020.

 

Na rozdiel od konvenčných vlakov, Hyperloop nevyužíva tradičné koľajnice, ale takzvané magnetické levitovanie, počas ktorého sa doslova vznáša vo vzduchu. Pasažieri sa pri pohybe, ktorý môže dosahovať rýchlosť až 1,200 kilometrov za hodinu, nachádzajú v prepravnej kapsule, pozostávajúcej zo špeciálne vyvinutého inteligentného materiálu Vibranium, a tá zase v prepravnom nízkotlakovom potrubí. Samotný pohon tu, samozrejme, zabezpečuje elektromotor aj zelená elektrická energia z vlastných solárnych panelov. 

 

Elektrická revolúcia, kolonizácia Marsu aj podzemné tunely. 6 vízií Elona Muska, ktorými zmení celý svet

 

O pár rokov sa s najväčšou pravdepodobnosťou odvezieme z Bratislavy do Amsterdamu za necelé dve hodinky a popritom nevyhodíme za palubné lístky viac ako pár desiatok eur. Prepravný systém môže ale jedného dňa vzájomne prepojiť všetky svetové metropoly, takže cestovanie rýchlosťou zvuku nadobudne globálne rozmery. Pôjde o celkom podobnú situáciu, ako keby nasadneme do rovnako rýchleho lietadla, avšak s podstatne nižšou cenovkou.

 

Strechy, ktoré nám vyrobia zelenú energiu

Ako si už určite mnohí z vás všimli, zelená elektrická energia predstavuje podstatnú súčasť takmer každej jednej veľkej vízie Elona Muska, preto nie je asi ani prekvapením, že začal kuť plány i s výrobou a predávaním takzvanej solárnej strechy. Vďaka jej funkcionalite totiž dokážeme premieňať zachytené slnečné lúče na palivo pre elektrické spotrebiče, a to vrátane večne hladných elektromobilov.

 

Elektrická revolúcia, kolonizácia Marsu aj podzemné tunely. 6 vízií Elona Muska, ktorými zmení celý svet

 

Solárne strechy sú produktom ďalšej vizionárovej spoločnosti, ktorú len nedávno prebral pod krídla, aby s ňou vyplnil prázdne miesto vo svojom ambicióznom pláne pozdvihnúť našu civilizáciu na vyššiu úroveň. Tá nesie názov SolarCity a ako už vyplýva zo samotného názvu, svoju pozornosť zameriava na solárnu energiu a všetko, čo s ňou určitým spôsobom súvisí. Stojí ale za zmienku, že aj on pomáhal túto nádejnú spoločnosť, ktorá momentálne zažíva obdobie rozkvetu, vybudovať.

 

 

Domácnosť, ktorá túto strechu používa, si tak vie počas slnečného dňa nahromadiť v niektorej z veľkých batérií od Tesly dostatok šťavy, aby ju mohla po západe využívať na nabíjanie smartfónov, pozeranie televízora alebo na zapnutie lampy. A jednou z výhod, ktoré takýto zelený energetický systém prinesie, je fakt, že nebude problém, ak si dom postavíme aj na miestach, kde neexistuje prístup k vybudovanej sieti niektorej z tradičných energetických spoločností, čiže budeme úplne slobodní.

 

Premena človeka na nadľudského androida 

Ak mám povedať pravdu, toto je jedna z tých najväčších a zároveň aj najšialenejších vecí, aké som kedy počul. Je naozaj neobvyklé, že niekto ako Musk hovorí o fyzickom prepojení našich hláv s malými implantátmi, ktoré prostredníctvom bezdrôtového kontaktu s počítačmi rozšíria pôvodnú ľudskú inteligenciu o kapacity umelej inteligencie vo vzdialenom cloude. Áno, znie to ako zimomriavky spôsobujúca časť scenára zo sci-fi filmu, ale opak je pravdou.

 

Elon Musk z nás naozaj chce spraviť niečo, čo mnohí odborníci nazývajú androidom. V takom prípade by sme už neboli ľudia, ale akýsi hybrid medzi biologickým telom a inteligentným počítačom. Vzájomne si tak pomôžeme, pretože on dostane fyzickú podobu a my pre zmenu jeho nadľudské kapacity. Tomuto okamihu sa hovorí (technologická) singularita a presne od momentu, kedy nastane, naberú inovácie v každej jednej podstatnej oblasti výrazne, ale naozaj výrazne väčšiu rýchlosť.

 

 

Budeme dokonalé - nadľudsky inteligentné, nadľudsky vtipné a hlavne neopísateľne dobre informované živé bytosti so schopnosť nadviazať telepatický kontakt, akoby nás všetkých pripojili do jednej globálnej bezdrôtovej siete. Šialené, ale zároveň vďaka neustálej miniaturizácii technológií aj vraj celkom reálne.

 

Nezostáva mu teda nič iné, ako vybudovať ďalšiu spoločnosť s ozrutnými ambíciami.

 

Len niekoľko týždňov dozadu preto vyplývali na povrch informácie, ktoré spomínali Neuralink a jej plány. O čarovnom triu Elon, Neuralink a čipy sme sa neskôr mohli dočítať aj na blogu Tima Urbana, kde nám posunul doslova ešte horúce informácie priamo od zakladateľa novej spoločnosti s tak trošku netradičným portfóliom. V budúcnosti bude ale z dnešného uhľa pohľadu šialených viacero vecí, nielen táto jedna.

 

 

Tim vo svojom famóznom článku s názvom "Neuralink and the Brain’s Magical Future" poskytuje každému, kto navštívi jeho blog, náhľad na spôsob realizácie nápadu. Je to akési podrobné objasnenie toho, čo možno od ďalšej Muskovej bombastickej vízie očakávať. Až tak bombastickej, že vám bude pripadať, akoby ste čítali knihu s nereálnym sci-fi príbehom.

 

Pôjde o ďalší stupeň v našej evolúcii? Vraj áno.

 

Neznesiteľné mestské zápchy ukončia tunely

Presne tak - a postará sa o The Boring Company, opäť ďalšia Muskova spoločnosť. O sofistikovanom prepravnom tunelovom systéme bolo počuť už dávnejšie, takmer nikto to však nebral vážne. Ani keď sa Elonov plán objavil na webe Bloomberg. Veci sa zmenili až nedávno, kedy na sociálne siete unikli zábery, na ktorý pózovala obrovský stroj na kopanie tunelov.

 

 

O čom mu ale tentokrát pôjde? Aby tak predsa mohol eliminovať mestské zápchy a nám ušetriť poriadnu kôpku času. Celé by to malo fungovať ako dokonale zosynchronizovaný proces na prepravu osobného automobilu z bodu A do bodu B priamo pod zemou. A to prostredníctvom kombinácie diskrétnych výťahov a prepravných plošín dosahujúcich rýchlosť až 200 kilometrov za jednu hodinu. Máme sa teda na čo tešiť.

 

Foto: Tesla Owners Club Belgium / Flickr.com Tagy: vizia, tesla, budúcnosť, SpaceX, Elon Musk, musk, hyperloop, boring company, neuralink
Vyjadri svoj názor na článok
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Odpad! Menej takýchto článkov
Super! Viac takýchto článkov
Povedz nám, prečo sa ti článok nepáči:
Ďakujeme za tvoj názor!
Pomáha nám a autorom pri skvalitňovaní obsahu na stránke.
Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho priateľom
NAHOR
Diskusia32 komentárov
Diskusia je len pre prihlásených
32 komentárov
Zoradiť komentáre podľa obľúbenosti času pridania
avatar
vlk664. máj 2017, 14:53

Kráľ.. Takto to dopadne ked sa vizionár dostane k zdrojom a kontaktom. Bolo by ich na svete ovela viac len in chybaju tie zvyšne dve veci. Zuckerberg by si mal zobrať priklad a nesušiť miliardy ktore možu zmeniť svet na učtoch aj ked sa zaviazal že to všetko rozdá. Ale ma plus za to že chce pokryť afriku internetom

13 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi4. máj 2017, 19:18

ale tak zuckerberg, sa chce zvabit akcii, elbo su teraz na vrchole,, potom mozu klesnut :)

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
paddington4. máj 2017, 15:07

Všetko dobre až na tie čipy ktore vyhubia ludstvo :D

7 Odpovedať · Nahlásiť
Andrej Cverha5. máj 2017, 0:10

Ten pocit, ked si precitas vsetky tie veci hore a potom si precitas tie veci tunak dole a uvedomis si ze tieto dva paralelne vesmiry existuju simultanne v jednom priestore... a mozu sa navzajom ovplyvnovat... #panbohopatruj #diskuterrefresheruscipomvhlave

5 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
anonym14. máj 2017, 18:32

Ja fandím Muskovi :D ale on Teslu nezaložil tak keď sa snažíte písať informačný článok tak v ňom aspoň neklamte

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi4. máj 2017, 19:01

osobne si myslim ze Elon Musk je vizionar a lider, ako odbornik, ale neberte to zle nehejtujem ho je urcite ost vzdelany sprosty nie je to nie, ale skor to si mylsim ze on ma vizie ale ludia durhy ktory su na to dostatocne vzdelany tak makaju :)

-1 Odpovedať · Nahlásiť
Andrej Fülöp4. máj 2017, 20:49

dnes uz asi streti koment od teba ktory sa neda citat.. prosim ta rob s tym nieco...

6 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi4. máj 2017, 21:02

co mam robit? mam sa naucit gramatiku, ci spravne pisanie komentarov? :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo14. máj 2017, 20:14

tak to si vobec nemyslim, podla jeho slov robi 100 hodin tyzdenne, z toho len 30% su CEO zalezitosti a 70% casu sa venuje normalne praci na produkte,

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi4. máj 2017, 21:02

akej praci na produkte? ze ho vyvija, to myslis??...

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. máj 2017, 18:04

https://www.youtube.com/watch?v=qszGzNoopTc engineering and design, developing next generation product

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi5. máj 2017, 19:49

zaujimas sa hlbsie o muska?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. máj 2017, 20:39

tak ano, pozeral som vela rozhovorov s nim v poslednej dobe, je to asi najvacsia zijuca osobnost podla mna

1 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi5. máj 2017, 21:10

je to momentalne podla mna asi najvacsi vizionar na svete nie?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. máj 2017, 21:20

myslim ze ano, keby mal len jeden projekt ktory moze zmenit svet, ale on ich ma hned niekolko, ktore mozu mat najzasadnejsi vplyv na ludstvo v historii.

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi5. máj 2017, 21:26

len sa mu to musi podarit.... ale je to pravda ze je jedden z najinovativenjsich podnikatelov aky su tu, lebo o ostatnych az tak moc nepocut, ale ide halvne o ot ze ide do toho na 100% , dava nejaku hodnotu ludom teda chce ju vytvorit a nebullshitujee ako niektori.... aj knihy si nejake od neho cital?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. máj 2017, 21:35

ne, necital som nic, ale ked prokrastinujem na youtube a furt ho mam v odporucaniach tak to pozeram :D ale mozno si daco precitam dakedy

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi5. máj 2017, 21:54

kazdy prokrastinuje :D ale tak neviem, podla mna na mega velky uspech sa musi clovek narodit, lebo to co dokazal on takych je na svete malo ludi...

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo15. máj 2017, 22:14

tak ano, urcite to neni priemerny clovek. ma talent, a davku stastia, ale myslim si ze z nikoho netreba robit genia, alebo distancovat sa od uspesnych ludi a vravet si ze to neni pre normalneho cloveka mozne, chapes aj on je len clovek a sere rovnake hovno ako sa vravi :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi6. máj 2017, 19:43

co alebo khoo povazuejs za priemerneho cloveka? ale tak, ako sa co vezme co je rpe koho uspech, pre niekoho su to peniaze pre niekoho to ze sa mu dari a robit to coho bavi alebo priapdne neico ien....

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo16. máj 2017, 22:39

tak priemerny clovek ... no neviem to je dost tazko definovat, asi tak ze nevynikas v nejakych svojich schopnostiach nad vacsinu ostatnych ludi. musk vynika v podnikani, schopnosti inovovat a pod. ale ano pre kazdeho je to asi nieco ine co predstavuje uspech. co si predstavujes ako uspech?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi6. máj 2017, 22:46

mne ako prve pride to ze su to peniaze :D lebo bez nic hsa neda zit v kapitalisticokom svete pokila by sme nezili niekde na ostrove :D a mali tam ovocie a zelelinu co by sama rastla :D a richard branson podla teba v com vynika nad ostatnymi?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo16. máj 2017, 22:57

no keby som vedel kto je richard branson ... musim vyguglit pockaj ... no to je znama tvar, zakladatel virgin ... ale kedze o nom vela neviem tak nemam co povedat :D no hej aj pre mna je hlavny ciel peniaze, lebo to ma velky vplyv na zdravie, stres, radost zo zivota, vztahy, moznosti vzdelania ... nedava mi to zmysel ked to niekto vnima ako nieco zle

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi6. máj 2017, 23:14

a hlavny ciel ak ov zivote mat vela penazi to je tvoj ciel? branson sa mne asi najviac paci zo vsetkych podnikatelov. A co si myslis ze musim mat talent na zarabanie penazi a na podnikanie? :D
otazka je co povazujes za vzdelanie? v skole?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo16. máj 2017, 23:41

fu toto je debata :D no takto , zabezpecit sa financne neni moj zivotny ciel, ale momentalna priorita. je to moja priorita cislo 2. cislo 1 je zdravie, ale kedze som zdravy a mlady, tak to beriem tak ze si ho snazim udrziavat, zdravo jest, obcas posilka a pod. a kedze nie som na tom financne bohvieako, chcel by som vela casu venovat tomu. aky talent je dolezity na zarabenie penazi? no myslim si ze je to kriticke myslenie, a sedliacky rozum. takyto mindset fakt dobre vystihuje jedna kratka kniha, vola sa Obvious Adams. je to stara kniha, je to kratke a vo forme zaujimaveho pribehu, uz je to public domain cize sa to da najst free... a vzdelanie? tak ja skolu nemam rad, to sedenie cely den ... asi najlepsie je ked mas nejaky problem a chces ho vyriesit, a vtedy zacnes do hlbky nieco studovat. nie ako v skole studovat len tak preventivne

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi6. máj 2017, 23:58

do hlbky studovat to hej :D to by sa malo vsetko :D a poriadne. dolezize je proozumiet co trh potrebuje a to je tazke :D taky branson je napriklad dyslektik a zarobil strasne vela penazi :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo17. máj 2017, 22:29

a je nejaky trh ktory ta laka?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi8. máj 2017, 8:54

ako to mysis ci je nejaky trh, ktroy ma laka?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo19. máj 2017, 17:12

myslim nejaku oblast na podnikanie.. napriklad ja by som chcel nieco v oblasti IT, mozno nejake sluzby alebo tak

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi9. máj 2017, 19:30

jaj ze ja ti mam napisat ze aky ma trh laka, kde by som chcel prerazit? tak It ma dost vellky potencial, ale je tazke v nom prerazit hlavne v nejakyh sluzbach, co je zaujimave :D, ty si itckar?

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
snoopsumo111. máj 2017, 20:48

no, takato diskusia sa asi nehodi do verejnych komentarov :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
avatar
budovi11. máj 2017, 21:27

mozes dat fb :D a tm mozme kecat :D

0 Odpovedať · Nahlásiť
ZOBRAZIŤ ĎALŠIE KOMENTÁRE
Prečital si 1/40 voľných článkov tento mesiac. Prihlás sa pre neobmedzený prístup. Prečital si 1/40 voľne dostupných článkov za mesiac. PRIHLÁSIŤ / REGISTROVAŤ PRIHLÁSIŤ
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.