Čerstvý únik spomína viacerých tech gigantov.
Pokiaľ si niekto myslí, že mu na internete pomôže nejaké šifrovanie alebo komplikované heslo, tak je s najväčšou pravdepodobnosťou na omyle. Ako včera vyšlo na povrch, špeciálny tím americkej agentúry CIA sa bez väčších komplikácií dokáže dostať do takmer každého smartfónu, počítača a tiež inteligentného televízora, vďaka čomu potom nadobudne prístup ako k uloženým dátam, tak aj k hardvéru. A to im umožní nepozorovane zapínať či vypínať mikrofóny alebo dokonca také kamery, prostredníctvom ktorých si tak vedia kedykoľvek vyhotoviť zvukový, respektíve na detaily bohatší vizuálne-zvukový záznam.
Problém im však nerobia ani známe aplikácie, ako je napríklad WhatsApp či taký Skype, kde vedia prepisovať vyslovené slová počas hlasovej konverzácie do digitálneho textu a ten potom ukladajú vo svojou cloude. Aby však mohli niečo také realizovať na dennej báze a bez prelomenia šifrovania či upútania akejkoľvek pozornosti, zrejme existuje nejaký typ tichej dohody medzi Microsoftom a CIA. Samozrejme, do úvahy pripadajú aj iné možnosti, nič konkrétnejšie ale zatiaľ nevieme.
"skype voice conversations are converted into text and stored in CIA spycloud"
— june (@shoe0nhead) 7. marca 2017
oh no @ArmouredSkeptic
those poor employees pic.twitter.com/c135NqiO6Y
Vyplýva to z informácií priamo od človeka s menom Kim Dotcom, ktoré publikoval na svojom Twitter profile po zverejnení citlivých dokumentoch pochádzajúcich z prísne, avšak nie dokonale strážených archívov. Tie unikli na internet ešte len včera a o ich publikáciu sa postaral web WikiLeaks. Takzvaný Vault 7 zatiaľ obsahuje iba prvú várku tajnej dokumentácie, no už onedlho by mala pribudnúť ďalšia, kde sa dozvieme nové zaujímavosti o nekalých praktikách americkej informačnej služby.
Breaking: Skype voice conversations are converted into text in real-time, scanned for contents of interest and stored in CIA spy cloud.
— Kim Dotcom (@KimDotcom) 7. marca 2017