Slnečné okuliare vyrobené z kvalitného dreva by mali byť pre majiteľa viac, než len módnym doplnkom.
Často sa vám snažíme prinášať rozhovory so zaujímavými ľuďmi, ktorí sa venujú netradičnej práci či záľube na Slovensku alebo aj v zahraničí. Dnes sme si pre vás pripravili ďalší v poradí, pričom tentokrát ostaneme na domácej pôde, konkrétne v Košiciach, odkiaľ pochádza Miki Režucha. Ten momentálne venuje všetok svoj čas projektu Haas, ktorého je sám autorom. Ide o výrobu slnečných okuliarov moderným spôsobom kombinovaným s remeselníctvom, čo sa v našich končinách vidí čoraz menej. Ako hlavný cieľ si tvorca určil zachovať kvalitu ručnej výroby a zároveň nezostať lokálny. Ak vás teda zaujíma, čo všetko jeho projekt obnáša, pokračujte v čítaní.
Čau Miki, síce sme už o tebe písali skôr, no aj napriek tomu by si sa nám mohol na úvod aspoň v krátkosti predstaviť.
Som jeden z tých masochistov, ktorí musia niečo v živote robiť za hranicou bezpečia svojho zamestnania a iných istôt. Čo teda v preklade znamená, že som si proste s pribúdajúcim vekom uvedomil, že je načase budovať niečo vlastné. Chcel som využiť moje návrhárske nálady a tiež skúsenosti z výroby kompozitov, výsledkom čoho by mal byť produkt, ku ktorému mám vzťah. Tiež by som chcel všetko smerovať dizajnovo inde ako iní výrobcovia. Začína to sľubne.
Venuješ sa práci s drevom, čo už je v dnešnej dobe naozaj rarita. Ako si prišiel na to, že chceš robiť práve toto?
Náhodou. Vždy som túžil mať niečo vlastné a zároveň byť tvorivý a je vlastne jedno, v akej oblasti. Som rád, že robím niečo, v čom sa dá stále zlepšovať a vždy sa teším z každého svojho posunu ďalej.
Momentálne si rozbehol projekt so slnečnými okuliarmi, o ktorom by si nám mohol teraz prezradiť niečo viac.
Všetci nemusíme mať rovnaké slnečné okuliare od troch, štyroch značiek. Tie predsa môžu byť zaujímavé aj niečim iným, zároveň mať dobrú cenu, a môžu mať svoju hodnotu aj po skončení sezóny. Moje modely sú odlišné originalitou každého kusu, čo v dnešnej dobe veľa jedincov v snahe odlíšiť sa oceňuje. Naviac sú z dreva, a to je najkrajší materiál vôbec.
Každý, kto si tvoje okuliare zadováži má možnosť ti ich po sezóne poslať späť s tým, že mu tento jeho unikátny kus upravíš podľa ďalšich požiadaviek.
Áno, presne ako vravíš. Sám si uvedomujem, že ma stále baví niečo iné, čo vyústilo v presne tento nápad. S drevom sa dá pracovať naozaj rôznymi spôsobmi, a tak budem veľmi rád, keď si po sezóne nájdem plnú schránku svojich výtvorov, ktoré budem mať možnosť vynoviť či premeniť podľa požiadaviek. Samozrejme zdarma.
Každý kus je teda unikátny a zákazník si má možnosť zvoliť siluety aj kombináciu farieb sám?
Samozrejme. Je možné si presne povedať čo chcete bez úpravy ceny, no aby značka ostala v očiach zákazníka čitateľná máme presne definovaný dizajn v rámci modelovej rady. Ak mi o tretej v noci zavoláš, že tam chceš také a také drevo v tom a tom odtieni, dám si papuče a vyrobím ti kus na mieru.
Aké druhy dreva teda pri výrobe používaš?
Každý strom je iný ako všetky ostatné toho druhu a aj druhy drevín sa veľmi líšia. Aj pocit, keď sa dotýkate veľmi starého dubu je iný ako keď si v obchode „urob si sám“ schmatnete kus smreku s úmyslom spraviť si poličku na knihy. Dreviny, ktoré používam ja, sú pružné a pevné, niektoré dokonca africké, pochádzajú z dobre obhospodarovaných lesov, to sú tie s certifikátom FSC. Okuliare sú preto „zelené“, aj keď nejaký ten strom padnúť musel.
Je možné použiť aj iné materiály?
Je konštrukčne vhodné materiály vrstviť a komu to nestačí, rád použijem karbón leteckej alebo námornej špecifikácie.
Chystáš sa osloviť skôr domáci československý trh, alebo by si chcel svoj projekt posunúť do zahraničia, kde si možno tieto výrobky vážia ľudia ešte o čosi viac?
Posunúť, určite. Pochopiteľne by bolo podstatne jednoduchšie venovať sa nášmu trhu, ktorý sa dá mapovať o dosť ľahšie, no ako to už u mňa býva zvykom, vybral som si tú náročnejšiu cestu, ktorej začiatky vedú cez Slovensko a Česko. Inak si úplne nemyslím, že ľudia v zahraničí vedia oceniť slovenskú precíznosť, takže by som bol veľmi rád, keby som im dal príležitosť.
Prezraď nám, ako vyzerá proces výroby a koľko času približne zaberie vytvorenie jedných slnečných okuliarov?
Okuliare si vyžadujú 4 dni sedavej práce, polovicu času trávim sledovaním hodín, druhú polovicu sústredením, aby som niečo nepokazil. Extra čas si žiada viacvrstvové lakovanie.
Používaš aj špeciálnu techniku a stroje?
Používam vákuum z kvalitatívnych dôvodov, živice používané pri výrobe člnov a laser a sám neviem posúdiť, nakoľko sú špeciálne, ale toto asi doma len tak niekto nemá, takže asi áno.
Okrem samotných okuliarov ponúkaš aj veľmi pekne spracované kožené obaly s vlastným logom, čo dodáva celému produktu príjemný celkový dojem.
Tento nápad sa ponúkol tak nejak sám ešte predtým, ako sa vôbec zrodil prvý kus okuliarov. Chcel som, aby produkt definovala v prvom rade kvalita a keďže nie som úplne multitalentovaný človek, tak som oslovil zopár šikovných ľudí, ktorí sa takejto výrobe venujú. A poviem vám, v našich končinách ich veľa nie je.
Spolupracuješ teda s profesionálnym garbiarom?
Áno. Garbiar Haasu je zo západného slovenska, má svoju dielňu a je nezvyčajne talentovaný. Prototyp koženého puzdra mal vyrobený v extrémne krátkom čase, finálny dizajn bol identický, nebolo čo meniť. Toto je pre mňa definícia profesionality.
Stále si nie som istý, či vnímaš čas strávený v dielni ako svoju záľubu alebo skôr prácu.
Je to v prvom rade také utrpenie. Ale príjemné. Vymyslieť vzhľad produktu, snažiť sa o vysokú kvalitu a následne to aj vyrobiť je fajn, no keďže náklady a účty sa nezaplatia samé, má to celé takú trpkú príchuť.
Zvládaš všetko okolo tohto projektu sám? Predsa len, asi to nie je len o tej výrobe.
Nie, už som sa poučil. Prišiel som na to, že je vždy dôležité mať pri sebe človeka, ktorý má na vec odlišný názor, prípadne vás vie usmerniť a dostať naspäť na zem vďaka svojmu o niečo menej zainteresovanému pohľadu. Mám preto kolegu a zároveň mentora v jednej osobe žijúceho mimo Slovenska.
Ďakujeme za príjemný rozhovor, na záver ešte priestor pre teba na pár slov čitateľom REFRESHER.sk
Neseďte príliš dlho v nezaujímavom zamestnaní, popri ňom môžete skúsiť rozbehnúť svoje vlastné podnikanie. Neúspech bolí, ale nečinnosť myslím bolí viac.
A vám ďakujeme za pozornosť. V prípade, že vás projekt talentovaného a ambiciózneho Košičana zaujal, viac o ňom sa dozviete napríklad na facebookovej stránke, prípadne na oficiálnom webe. Taktiež budeme radi, ak sa nám ozvete v prípade, že poznáte človeka, ktorý sa podobne ako Miki venuje niečomu jedinečnému. Stačí napísať na mail [email protected] a spoločne už určite niečo vymyslíme. To je pre dnešok všetko, dovidenia!