Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Nedeľa 8. 12. 2019 meniny má Marína

hľadaj na refresheri

Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.
Odporúčame zapnúť browser notifikácie, ak budeš prihlásený na Refresher s týmto zariadením.
Umenie
3
johnnybravo
25. apríl 2016, 17:45

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

Zuza, Paula a Majka študujú na vysokej škole bábkové divadlo a jedno si dokonca aj vytvorili.

johnnybravo
25. apríl 2016, 17:45
Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)
Musíš byť prihlásený/á , aby si mohol uložiť článok.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
3
Uložiť na neskôr.
Uložený článok nájdeš
v ponuke používateľa.

Čo si predstavíš pod pojmom bábkové divadlo? Pravdepodobne ti na um zídu tradičné bábky a herci schovaní za scénou, vďaka ktorým sa z nich stávajú pasívne dramatické činitele a dôraz sa kladie skôr na bábky vpredu. Bábkové divadlo sa však za posledné desaťročia o čosi zmenilo, vyvinulo a dospelo, čo oslovilo aj tri slovenské slečny s fascinujúcim nápadom založiť si rovno vlastné divadlo. Rozhodli sme sa preto vyspovedať ich a čomu sa to vlastne venujú a aké sú ich plány do budúcnosti, to už sa dozvieš v nasledujúcom rozhovore.

 

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

 

Ahoj, na začiatok sa nám prosím v krátkosti predstavte

Sme Zuza, Paula a Majka. Študujeme na vysokej škole bábkové divadlo. Jedno sme si vytvorili. Volá sa Divadlo Veteš. Už teraz má 6 očí, 6 nôh a IQ 360. Keď ho naučíme chodiť, tak príde a samo sa vám predstaví. Zatiaľ sa vopred ospravedlňujeme za rozhovor. Mysleli sme to ako hudbu. Ale to už je skôr taký humor...

 

Venujete sa bábkarskej tvorbe. Môžete nám bližšie priblížiť, čo to vlastne znamená?

Bábkarská tvorba je súhrnné označenie pre vytváranie divadla, ktoré komunikuje s divákom  prostredníctvom bábky. Väčšina ľudí pozná bábky klasické – marionety, javajky, maňušky,manekýni; bábkoherci ich vodia a bábky preberajú funkciu dramatickej postavy namiesto živého herca. Tzv. klasická alebo tradičná bábkarina, ktorá bola v Európe súčasťou pouličných vystúpení kočovných hercov už stovky rokov sa na Slovensku sprofesionalizovala v 50. rokoch 20. storočia, kedy začali vznikať štátne bábkové divadlá. Ale koncom 20. storočia až dodnes  prichádza aj k nám vplyvom európskych vzorov progres, bábkou môže byť aj hocijaký predmet, objekt alebo materiál. Moderné bábkové divadlo je silne výtvarné a jeho možnosti sú jedinečné, je to mocný a  sugestívny divadelný prostriedok.

 

Ako ste sa k bábkarskej tvorbe dostali?

Zušky, dramaťáky, výtvarné krúžky, hodiny klavíra, kurzy batikovania, Hviezdoslavov Kubín, kreslenie, slohové práce, poviedky do šuflíka, pílenie dreva... ani neviete kedy a ako a ste v tom. Ak nemáte problém úprimne uveriť, že vaše topánky sa po tom, čo si zavriete dvere do izby, začnú rozprávať, alebo že ceruzky si v noci konečne môžu kresliť, čo ony chcú, máte potenciál. A ten problém nemá myslím žiadne dieťa.

 

Je bábkarská scéna na Slovensku v súčasnosti aktívna, alebo skôr upadá?

V súčasnej bábkarskej scéne sú tvorcovia, ktorí sa snažia obrodiť bábku a rozšíriť jej možnosti, sú tu aj takí, ktorí tie možnosti zužujú.

 

Aké sú zásadné rozdiely pri tvorbe činohernej a bábkarskej inscenácie?

Líšia sa v tom, ako tlmočia posolstvo divákovi. Aké prostriedky využívajú. Ale to sa dá povedať aj všeobecne o inscenáciách ako sa líšia jedna od druhej. Taký najpolopatistickejší rozdiel je využitie bábky a rozdiel herectva, ktoré je pri činohre často „prirodzené“ (psychologické) a pri bábkarine naopak štylizované. A v tom, že výtvarný a režijne- dramaturgický koncept sú oveľa užšie prepojené. Nejeden študent bábkarskej scénografie by súhlasil s tým, že keď sú na bábkarskej scéne napríklad stoličky, sú tam lebo niečo znamenajú, alebo ožívajú. Hýbe sa s nimi, prevracajú sa, rozbíjajú, skladajú...V činohernom divadle je pokrok, keď sa tá istá stolička otočí o 90 stupňov... To, čo činohra využíva ako rekvizitu, bábkarina oživuje. Každá bábka, časť scény (niekedy aj kostým) je svojbytnou existenciou. Nebolo by však správne to takto uzavrieť. Je to skôr také oddelenie spôsobu prístupu k inscenovaniu, ako sme naň zvyknutí, a ako je vo väčšine prezentovaný na oficiálnych javiskách a k prístupu, ktorý experimentuje a hľadá nové cesty, aby využil všetky možné prostriedky k vyjadreniu posolstva. Nie je celkom pravda, že činohra je taká a bábkarina onaká. Existuje mnoho tvorcov miešajúcich prístupy. A tak sa činohra obohacuje napríklad o prostriedky výtvarné a bábkarina o herectvo ozajstného prežívania.

 

Čo je pri práci bábkara najťažšie?

Prenášať scénu a bábky. To niekedy býva dosť ťažké.

 

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

 

Vedeli by ste porovnať situáciu v oblasti bábkarskej tvorby na Slovensku a v zahraničí?

Sú krajiny (napríklad Poľsko, Česko, Francúzsko...), kde Slovensko má čo dobiehať. Tieto krajiny majú dlhšiu tradíciu a oveľa pevnejší základ vo všeobecnom povedomí. To ale zase vychádza aj z histórie. Teda, že naša krajina sa ešte len učí chodiť, nemôžeme od nej chcieť aby skákala. Môžeme jej však pomôcť, pretože ľudia, ktorí by vedeli doskočiť veľmi vysoko, sa tu nájdu. Potom sú ale aj krajiny, kde nie je tradícia žiadna, alebo ostalo predvádzanie čistej tradičnej formy.

 

Existuje pre slovenských tvorcov v tejto oblasti umenia možnosť presadiť sa aj v zahraničí?

Je množstvo bábkových festivalov v zahraničí, kde sa bábkari navzájom ovplyvňujú, inšpirujú a konfrontujú so svojimi novinkami. Možnosť presadiť sa v čomkoľvek kdekoľvek je inak vždy, keď človek má presvedčenie a vôľu. Ale to už sme asi moc hlboko.

 

Venujú sa bábkovému umeniu mladí ľudia, alebo to skôr ťahá staršia generácia?

Staršia generácia má remeselnú zručnosť a skúsenosť, no často nemajú veľa sily a chuti inovovať. Mladí zas naopak. Progres zvyčajne funguje vtedy, keď sa stretne všetko.

 

Ako je to s finančným ohodnotením? Povedali by ste, že je pre mladého človeka atraktívne?

Nie. Atraktívne na tomto povolaní sú celkom iné veci. Samé nové svety. :)

 

Čo by sa malo na Slovensku urobiť, aby sa bábkové divadlo stalo populárnejším?

Napríklad robiť tento rozhovor. Aj keď sme ešte len študenti a máme pred týmito otázkami rešpekt. Aspoň takto, aspoň trochu, ako zatiaľ vieme, môžeme toto umenie odprezentovať. Takže vám ďakujeme. 

 

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

 

Je nejaké predstavenie, ktoré by ste odporučili ľuďom? Máte vy nejaké obľúbené inscenácie?

My sme veľkými fanúšikmi zoskupenia Med a Prach či tvorby Teatra Tatra a Nitrianskeho Starého Divadla. Toho starého. V zmysle, že práve v nich najviac vnímame cit a remeselnú zručnosť, ktoré toto umenie potrebuje. Ich tvorba je pre nás, ako sa vraví, inšpiratívna. Keď človek uvidí ich predstavenie, dodá mu to odvahu a silu pokračovať vo svojej práci (v čomkoľvek) aj keby už to vzdával. Diela sú tak poctivo prepracované formálne aj vnútorne a tieto roviny sa ešte prepájajú. Vznikajú tak skutočne krásne veci. Zaujímavé je aj Dezorzovo lútkové divadlo, ktoré sa venuje dospelému divákovi a pracuje s tradičnými prostriedkami veľmi netradične. A hoci ich inscenácie sú plné humoru a výsmechu a môžu sa zdať ako len také srandy, podávajú názor, kladú otázky a majú svoju výpoveď. Samozrejme, to sú, ako sa pýtate, naše subjektívne obľúbené produkcie. 

 

V zahraničí je toho tiež mnoho. My môžeme hovoriť len o tom s čím máme skúsenosť, väčšinou z divadelných festivalov, ktoré veľmi odporúčam ľuďom ktorí chcú vidieť takéto formy, či už od našich alebo zahraničných tvorcov. /napríklad V4 v Nitre, Bábková Žilina, Bábkarská Bystrica.../

 

Má „bábkarina“ potenciál ostať v povedomí ľudí aj v digitálnej dobe?

Bábkarina to vždy mala, má, aj bude mať ťažké. Nemôže konkurovať, musí ponúknuť svoju jedinečnosť. Deti o túto jedinečnosť ešte stále prejavujú veľký záujem. A s „veľkými“ to hádam tiež nebude také zlé.

 

Kde môžeme vidieť vás? A kde nájdeme info o vašich predstaveniach?

Školské projekty sú často súčasťou už spomínaných festivalov. Cirkus je naším prvým projektom, ktorý sa vybral „mimo školu.“ Plánujeme reprízy a ak to pôjde, radi by sme s ním čo to pokočovali. Rozbehy sú neni len tak a my si to uvedomujeme. Ešte sa máme čo učiť, tak sa nemôžeme moc vystrkovať. Ale to asi budeme mať vždy, tak ešte neviem kedy sa začneme viac vystrkovať. Zatiaľ, o tom ako nám to ide budete môcť sledovať na FB stránke Divadla Veteš. Z hercov niektorých od budúcej sezóny môžete vidieť v bábkových divadlách v Košice, Žiline či Bratislave. Iných v ich autorských projektoch. Tiež o tom, kde a kedy vystupujú, budeme spamovať na FB stránke. 

 

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

Mimochodom, slečny sa aj so svojím cirkusom objavia už túto stredu na akcii Spots, čo by si si určite nemal nechať ujsť.

 

Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)Mladé Slovenky, ktoré sa rozhodli osviežiť tradíciu bábkového divadla. Skúšajú, tvoria a kráčajú za úspechom (Rozhovor)

Ohodnoť článok
3
Zdieľaj článok
Hodnotenie tohto článku je dostupné len s aktívnym predplatným REFRESHER+.
Predplatiť si
Zrušiť
Pri hodnotení článku nastala chyba. Skús sa nanovo prihlásiť a znova ohodnotiť článok.

V prípade že problémy pretrvávajú, kontaktuj prosím administrátora.
OK
NAHOR
Najčítanejšie
Záleží nám na súkromí čitateľov. Práve aj z toho dôvodu ti poskytujeme detailné informácie o tom, ako využívame súbory cookies a iné technológie zabezpečujúce správne fungovanie a rozvoj stránky. Pre viac informácií si prečítaj naše Zásady ochrany osobných údajov , kde nájdeš ako používame súbory cookies, prípadne sa oboznám Podmienkami používania portálu platných od 24.5.2018. Spracovaniu cookies môžeš zabrániť, alebo zmeniť svoje preferencie v nastaveniach internetového prehliadača, prípadne pre detailnejšie nastavenie klikni na viac možností nižšie.
Upozornenie na právo nastavenia ochrany osobných údajov na Refresheri

Vzhľadom na existujúce a aj chystané zmeny v zákonoch ti dávame možnosť detailného nastavenia spracovania osobných údajov a preferencií spojených so spracovaním osobných údajov.

Prečítaj si možnosti, posuň zobrazenie nadol, nastav si svoje preferencie a klikni na tlačidlo súhlasím, keď budeš chcieť pokračovať do služieb Refresheru. Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie v tvojom prehliadači. Sú natoľko dôležité, že ich budeme musieť použiť pre zapamätanie si toho, že si toto okno potvrdil/a, v opačnom prípade by sme ti ho museli zobrazovať znova a znova.

Údaje, ktoré spracovávame, keď používaš Refresher
Zo strany Refresheru zbierame tieto osobné údaje:
 • Keď navštíviš Refresher, uchovávame si informácie o tom, ktoré články si prečítal, identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, alebo IP adresu v prípade prihlásenia do účtu, súbory cookie a poloha.
 • Pri prihlásení do účtu e-mailovú adresu
Prečo zbiera Refresher tieto údaje:
 • Na zlepšenie kvality našich web stránok a vývoj nových webových služieb
 • Na vykonávanie analýz a meraní, s cieľom pochopiť, ako sú naše web stránky využívané
 • Na to, aby sme nezobrazovali obsah, ktorý si už videl
 • Pre zobrazovanie prispôsobenejší obsah, ako sú napríklad relevantnejšie články
 • Pre schopnosť identifikovať ťa ako užívateľa pri prihlasovaní do svojho účtu
Zbierame údaje pre partnerov a reklamné siete:
 • identifikátory zariadenia a prehliadača, časť IP adresy, súbory cookie a poloha.
Prečo zbierame tieto údaje pre partnerov, tretie strany a reklamné siete:
 • Na to, aby mohli fungovať a zobrazovali relevantnejšie a užitočnejšie reklamy.
Zoznam reklamných sietí a nastavenia reklám

Nevyhnutné osobné údaje - cookies - pre zobrazovanie reklám zbierame pre nasledujúce spoločnosti:

Google (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)
Formulár kontakt v súvilosti s osobnými údajmi >

AdForm (AdForm Aps,Wildersgade 10B, 1. Sal., DK-1408, Copenhagen, Denmark, ID: 26434815)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

Seznam (Seznam.cz, a.s, Radlická 3294/10, 150 00, Praha 5, 26168685)
Kontaktné údaje pre najbližšiu pobočku >

 

Možnosť vypnúť si personalizovanie reklám a zbieranie osobných údajov pre jednotlivých partnerov:

Upraviť nastavenia typov reklám Google - personalizovanie od spoločnosti Google

Upraviť nastavenia typov reklám AdForm - personalizovanie od spoločnosti AdForm

 

Svoje nastavenia pre všetky ostatné reklamné siete, aj tie, ktoré na Refresheri nenájdeš, si vieš prezrieť na stránke youronlinechoices.com/uk/your-ad-choices

Meranie návštevnosti

Google, Služba Google Analytics (Google Ireland, 3RD FLOOR ,GORDON HOUSE ,BARROW STREET, Dublin, ID: 368047)

Vlastníci webových stránok používajú na zlepšenie funkčnosti svojich stránok údaje zhromaždené službou Google Analytics. Zhromažďovanie údajov môžete deaktivovať tak, že si stiahnete a nainštalujete doplnok pre svoj prehliadač.

Stiahnuť doplnok pre prehliadač

Gemius (Gemius s.r.o. Na Výsluní 201/13 100 00 Praha 10 Česká republika)

Spoločnosť Gemius podobne ako služba Google Analytics vyhodnocuje a meria návštevnosť na niektorých webových stránkach. Na meranie využíva Cookies, ktoré si môžeš deaktivovať vo svojom prehliadači.

Hotjar (Hotjar Limited, company number C 65490, Level 2, St Julian’s Business Centre, 3, Elia Zammit Street, St Julian’s STJ 1000, Malta)

Hotjar využívame na analýzu návštevnosti a správanie sa užívateľov. Vytvára nám mapu aktivity návštevníkov, na webových stránkach, ktoré vizualizuje a vyhodnocuje. Tieto informácie nie sú zbierané vždy, nikdy nie sú spárovateľné s aktivitami užívateľov a teda nie je možné identifikovať jednotlivcov, ale Hotjar ti môže nastaviť súbory Cookies.

Ovládacie prvky súvisiace s prehliadačom

Nastavenia súborov cookie

Súbory cookie sú životne dôležitou súčasťou technológie vo vašom prehliadači a slúžia na zlepšenie prostredia pri používaní internetu.

Ak napríklad na určitom webe nastavíte predvolený jazyk, súbory cookie pomôžu prehliadaču zapamätať si túto voľbu. Niektoré alebo všetky súbory cookie môžete tiež zablokovať, to však môže viesť k zastaveniu fungovania niektorých funkcií na internete.

Mnoho webov napríklad vyžaduje zapnuté súbory cookie vtedy, keď sa chcete prihlásiť. Informácie o tom, ako upraviť nastavenia súborov cookie, nájdete v zdrojoch pomocníka vášho prehliadača.

Zásady ochrany osobných údajov

Prečítaj si naše Zásady ochrany osobných údajov

Ďalšie informácie o tom, ako Refresher používa na zlepšenie služieb
 • Prihlasovanie - pre účely prihlasovania potrebujeme tvoju emailovú adresu.
 • Prispôsobenie - pre zistenie toho, čo ťa zaujíma, vytvárame tvoj unikátny profil. Ak nejaké informácie pozbierame, nájdeš ich vo svojich nastaveniach súkromia a profil môžeš upraviť, alebo zmeniť, alebo celé personalizovanie vymazať.
Ako zmeniť nastavenia spracovania osobných údajov?

Ak zmeníte názor, kedykoľvek tieto údaje môžete zmeniť na adrese https://refresher.sk/nastavenia/sukromie.
Ak nechceš vidieť toto okno, ak nás navštívíš z iného zariadenia alebo prehliadača, prihlás sa a tvoje preferencie si zapamätáme.