Oscar je jedným z najznámejších a najprestížnejších filmových ocenení na svete, no okrem toho sa za ním skrýva aj množstvo zaujímavých príbehov.
Oscary, oficiálne známe ako Ceny Akadémie, sú najprestížnejšími oceneniami v oblasti filmového priemyslu a každoročne sa udeľujú na slávnostnom ceremoniáli v Los Angeles. Ceny sa vyhlasujú v rôznych kategóriách, ako je najlepší film, herecké výkony, réžia či scenár. O víťazoch rozhoduje členstvo Akadémie filmových umení a vied, ktoré zahŕňa odborníkov z rôznych oblastí filmovej tvorby. Oscary sú považované za vrchol kariéry hercov.
Udeľovanie cien všetci poznáme, ale čo soška vlastne symbolizuje, koľko váži a stojí? A aká história sa skrýva za tým celým?
Kto je, čo je soška Oscar?
Na začiatok si treba povedať, odkiaľ vôbec vznikol názov tejto sošky. Všetko to začalo, keď bývalá knihovníčka, Margaret Herricková, prvýkrát videla sošku a povedala, že jej pripomína jej strýka Oscara. Táto prezývka sa začala používať v tlači v roku 1934 a Akadémia ju oficiálne prijala až v roku 1939, informuje NBC Los Angeles.
Postava Oscara je vlastne rytier a v ruke drží meč. Ten symbolizuje odvahu a vytrvalosť, a postava stojí na kotúči filmu s piatimi lúčmi, ktoré reprezentujú pôvodných päť odvetví Akadémie – hercov, režisérov, producentov, technikov a spisovateľov.

Oscary sú pozlátené 24-karátovým zlatom, ale v skutočnosti sú vyrobené z bronzu. V období 2. svetovej vojny, kvôli nedostatku kovu, boli Oscary vyrábané zo sadry. Víťazi ich potom mohli vymeniť za pozlátenú verziu.
Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, soška je aj celkom ťažká. Váži takmer 4 kilá a meria 34 centimetrov. Oscary sa síce udeľujú v Los Angeles, ale vyrábajú sa v New Yorku v zlievárni výtvarného umenia Polich Tallix.
Hodnota sošky
Výroba jednej sošky stojí približne 400 dolárov a trvá tri mesiace. Cena samotného Oscara závisí od roku, ale môže sa pohybovať od 1 dolára až po viac ako milión dolárov. Po rozhodnutí súdu z roku 1950 nemôžu víťazi predávať svoje Oscary bez toho, aby ich najprv ponúkli Akadémii za cenu 1 dolár. Najdrahší predaný Oscar bol ten za najlepší film za Odviate vetrom, ktorý sa predal v roku 1999 za 1,5 milióna dolárov (viac ako 1,4 milióna eur) – a kupoval ho Michael Jackson.
V roku 2000 došlo aj ku krádeži sošiek. Celú sériu Oscarov ukradli z nakladacej rampy pred ceremoniálom. Sošky sa však našli v odpadkoch a obchodník s haraburdím sa stal „najväčším vlastníkom Oscarov“ v Hollywoode.
Rekordy
Walt Disney je absolútnym rekordérom s 22 Oscarami. Za ním je Cedric Gibbons s 11 Oscarami za najlepšiu umeleckú réžiu. Čo sa filmov týka, tri filmy si držia prvenstvo – Pán prsteňov, Titanic a Ben-Hur. Všetky tri majú na konte 11 Oscarov.