Ako sa žije a zároveň zháňa práca v španielskej metropole?
Študovala a neskôr aj pracovala na Slovensku, no dlhodobo mala plán vyskúšať si život v zahraničí. Najprv to mali byť Spojené štáty, no napokon sa Nikola ocitla na Malorke a neskôr na Tenerife, kde pracovala sezónne v dovolenkovom rezorte.
Dnes je už s krátkou prestávkou druhýkrát usadená v Madride. Hlavné mesto Španielska je trochu odlišné a konzervatívnejšie od ostatných častí krajiny. Či je to skutočne tak, alebo ide len o mýtus, nám priblížila Nikola Noveková.
- Ako funguje systém finančnej podpory v Španielsku a koľko mesačne dostáva.
- Prečo ju na Malorke odmietali vyšetriť v nemocnici.
- Akú netradičnú vec si vzala so sebou zo Slovenska do Madridu.
Rodáčka z Bratislavy si v Madride aktuálne hľadá prácu, pričom v rozhovore pre Refresher neraz povedala, že aj v takom veľkom a medzinárodnom meste to môže byť skutočne problém.
Čím nás zaskočila, bola téma zdravotníctva. Nikola si nevie vynachváliť to slovenské a zas uvádza nejeden negatívny príklad z toho španielskeho, čo by možno na prvú povedal len málokto.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Nikola ukazuje svoj život v Španielsku aj na Instagrame, kde jej postupne rastie komunita fanúšikov.
S mladou Slovenkou sme sa spojili niekoľko dní po jej návrate do Madridu, kde si hľadá prácu.
Hľadanie práce v závere roku 2024 si skipla cielene, aby si mohla sviatkovať s rodinou na Slovensku?
Áno, dôvod bol ten, že predtým som strávila dvakrát Vianoce v zahraničí bez rodiny. Pracovala som na Tenerife, kde je cez Vianoce plno. Bola som tam krátko na to, aby som mala vôbec nárok na nejakú dovolenku. Vianoce sú pre mňa o rodine a bolo mi smutno, ak som ich mala absolvovať sama bez nich niekde v zahraničí.
V Madride si teraz už druhýkrát, prečo si prvýkrát odišla?
Prvýkrát som tam prišla na konci roku 2023. Necelé tri mesiace som si hľadala prácu, no všade ma odmietali. S priateľom, ktorý je Španiel, sme si napokon povedali, že pôjdeme opäť na Malorku, kde sa pracuje sezónne a to, že skončíme niekedy v októbri/novembri, nám len zahrá do karát a môžeme tým pádom ísť na Vianoce na Slovensko a potom naspäť do Madridu.
Prečo si odišla zo Slovenska?
Pracovala som v agentúre, kde sme pomáhali riešiť študentské pobyty a prácu v USA. Bola som predtým v USA a chcela som to na pár mesiacov zažiť znova. Bola som veľmi namotivovaná a chcela som odísť zo Slovenska. Problémom však bola pandémia a zatvorené hranice do USA. Keď prišiel verdikt, že sa do USA nedostanem, tak ma to sklamalo. Našťastie, naša agentúra zdieľala priestory s inou agentúrou, ktorá pomáha sprostredkovať prácu na Malorku.
A tam sa to „upieklo“?
Presne tak. Žena, ktorá vlastnila tú agentúru, mi povedala, že hľadajú fitnes animátorku a vtedy mi bliklo, že ježiš, to by bol môj dream job. Študovala som totiž fakultu telesnej výchovy a športu, milujem fitnes, jógu či tanec a ak zrátam, že by som to mohla robiť niekde pri mori, tak som šla do toho.
Ako sa potom zo sezónnej práce stalo, že si ostala v Španielsku natrvalo?
V tom období som mala ešte môjho bývalého priateľa, s ktorým sme boli spolu viac ako 5 rokov. On síce nemal problém s tým, že niekam vycestujem, no keď som tak ležala na pláži niekedy v auguste či septembri, tak som si povedala, že ako je mi dobre takto samej. Rozhodla som sa nechať všetko na Slovensku za sebou a ostala som v Španielsku. Na zimu som odišla pracovať na Tenerife, kde sa teda dovolenkuje aj v zime.
Pôsobila si na Malorke a Tenerife, teda v teple pri mori. Prečo si napokon odišla do Madridu?
Na Tenerife som stretla môjho priateľa, ktorého rodina žije v Madride a on sa tam potreboval na pár mesiacov vrátiť, tak som išla s ním. Všeobecne som otvorená novým možnostiam a Madrid som dovtedy nejako nepoznala. Keď som však prišla, stretla som sa s krutou realitou.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo je život v Madride náročný.
- Koľko dostáva podporu od štátu.
- Koľko stoja nájmy v Madride.
- Prečo je španielske zdravotníctvo horšie, než slovenské.
- Čo ju na Španielsku najviac prekvapilo.