Projekt s názvom „Dům o sedmi podlažích“ predstavuje zložitú formu novostavby rodinného domu, ktorá nadchne všetkých priaznivcov minimalistickej estetiky.
Českí architekti Miroslav Malý a Zdeněk Chmel z ateliéru Malý Chmel navrhli rodinný dom v Olomouckom kraji, aký nemá obdobu. Novostavba dokončená v roku 2023 je navrhnutá ako vertikálny priestor so 7 rôznymi výškovými úrovňami a napriek malému pôdorysu ponúka priestranný a príjemne plynulý interiér.
Zastavaná plocha je len 63 štvorcových metrov, zatiaľ čo úžitková plocha predstavuje 143 štvorcových metrov.
Projekt s pracovným názvom „Dům o sedmi podlažích“ stojí v svahovitom teréne a je tvorený priestormi s rôznymi charaktermi, a to či už veľkosťou, výškou alebo denným osvetlením. Všetky sú medzi sebou navzájom prepojené a vytvárajú ľahko plynúci interiér.
Tieto variabilné časti ponúkajú odlišné svetelné podmienky, výhľady aj úrovne súkromia, pričom pomocou závesou môžu majitelia ľahko zmeniť priestorovú a svetelnú situáciu v dome podľa aktuálnych potrieb. Tento koncept spod rúk skúsených architektov vytvára väčší dom ako malý pozemok fyzicky umožňoval.
Konštrukciu stavby tvorí vnútorná socha – betónová konštrukcia stien a dosiek, ktorá je zahalená do obalu. V najnižšej úrovni je betónová, vo vyšších častiach je z keramických blokov. Pôdorys má tvar nepravidelného päťuholníka a vychádza z topografie, respektíve výhľadov do krajiny.
Dom je určený pre mladú rodinu s dvomi deťmi, pričom klienti sú nadšenci modernej architektúry a ich požiadavkou bolo vytvoriť domov, ktorý bude inšpirovaný ich aktívnym životným štýlom, ale tiež ponúkne najmenším členom podnetné prostredie k objavovaniu a voľnej hre.
Tento rodinný dom má sedem výškových úrovní. Na 1. poschodí sú spoločné priestory – kuchyňa, jedáleň a obývacia izba. Na 2. poschodí je vstup, na 3. a 4. poschodí sú dve detské izby a na vyšších poschodiach je kúpeľňa (5.), pracovňa (6.) a napokon hlavná spálňa na 7. poschodí. Jednotlivé úrovne sú prepojené schodiskom na trojuholníkovom pôdoryse. Schodisko nahrádza chodby, ktoré v dome nie sú.
Interiér je v minimalistickom, ale drsnom štýle. Betónové steny a konštrukcia nie sú len funkčnými nosnými prvkami, ale tvoria „vnútornú skulptúru“ domu. Ide o výrazný estetický prvok, ktorý podnecuje predstavivosť a dodáva domu jedinečný charakter. Surový betón má nezameniteľnú atmosféru a prináša pocit stability a bezpečia, čo dobre korešponduje s konceptom, ktorý architekti z ateliéru Malý Chmel premysleli do najmenších detailov.
Autorkou galérie je Alexandra Timpau, známa ako Alex Shoots Buildings. Známa fotografka zachytila všetky dôležité prvky a detaily tohto zložitého projektu v obkolesení divokej prírody.