„Slnečné žiarenie je k nášmu životu potrebné, no nadmerné vystavovanie sa slnku môže našej pokožke škodiť,“ hovorí dermatovenerologička z Polikliniky Váš Lekár Ľudmila Lipková. Čo však s prichádzajúcou dovolenkovou sezónou a čoraz krajším počasím?
Slnko napomáha k tvorbe vitamínu D, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu nášho imunitného systému a okrem iného pomáha aj na únavu či zlepšenie nálady. Ak je však slnka priveľa, môže narobiť problémy.
„Nadmerné vystavovanie sa slnku môže našej pokožke škodiť, akútne v podobe spálenia kože a pri chronickom poškodení od objavenia sa prejavov predčasného starnutia kože, keď je pleť suchšia, ochabnutá, objavujú sa vrásky, pigmentácie, cievky, až po vznik nádorových ochorení kože,“ vysvetľuje dermatovenerologička Lipková s tým, že nadmerné slnečné žiarenie môže byť aj príčinou vzniku jedného z najagresívnejších nádorových ochorení – zhubného melanómu.
Hrozba sa môže skrývať v znamienkach
Melanóm patrí pre svoju schopnosť rýchlej tvorby metastáz medzi najzhubnejšie nádory vôbec. Vzniknúť môže z už existujúceho znamienka na koži, ale aj na koži predtým nezmenenej, môže vzniknúť aj na koži pod nechtami, na dlaniach, chodidlách, v oblasti očí, na pohlavných orgánoch a tiež na slizniciach.
Z kože sa môže ochorenie rozšíriť aj do lymfatických uzlín, pľúc, mozgu či pečene. Ak sa navyše odhalí neskoro, má veľmi zlú prognózu a môže viesť až k smrti pacienta. Jednou z hlavných príčin vzniku zhubného melanómu je práve nadmerné slnečné žiarenie.
- Vyhýbaj sa pobytu na priamom slnku medzi 11. až 15. hodinou, keď sú slnečné lúče najsilnejšie.
- Používaj kvalitné ochranné opaľovacie prípravky s ochranou pred UVA a UVB žiarením s SPF 30 alebo 50. Nanášať ich treba aspoň 30 minút pred pobytom na slnku v dostatočnom množstve a aplikáciu pravidelne opakovať každé 2 hodiny a po pobyte vo vode.
- Používaj kvalitné slnečné okuliare s UV filtrom.
- Nezabúdaj na pokrývku hlavy a dostatočný pitný režim.
- Nezanedbávaj prevenciu a svoje znamienka si daj pravidelne skontrolovať dermatológom.
„Používanie ochranných prípravkov pred slnkom však odporúčam celoročne, nielen v lete. Chrániš tak seba a svoje zdravie,“ dodala dermatovenerologička.
Melanóm je liečiteľný, treba ho zachytiť včas
Výskyt melanómu v posledných rokoch narastá a čoraz viac prípadov evidujú lekári aj medzi mladými ľuďmi. V boji s narastajúcou incidenciou malígneho melanómu je však stále najefektívnejším nástrojom včasná diagnostika. „Pravidelné preventívne vyšetrenie znamienok dermatológom je veľmi dôležité. Melanóm je totiž plne vyliečiteľný v počiatočných štádiách nádorového rastu,“ priblížila Lipková.