Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
3. februára 2024 o 8:49
Čas čítania 1:16
Karolína Uličná

Vedci vyvinuli novú AI, ktorá vraj dokáže vypočítať smrť človeka. Kalkulačka vie počítať so strašidelnou presnosťou

ZAUJÍMAVOSTI SMRŤ UMELÁ INTELIGENCIA VEDA A VÝSKUM
Uložiť Uložené

AI mala vo výsledkoch skoro 80-percentnú presnosť.

Novovyvinutá kalkulačka smrti umelej inteligencie dokáže predpovedať, kedy človek zomrie, so strašidelnou presnosťou. Kalkulačka sa nazýva life2vec a dokáže vypočítať životné výsledky muža alebo ženy tak, že dôkladne preskúma ich minulosť.

Na začiatku však bolo potrebné zhromaždiť obrovské množstvo dát. Vedci použili informácie z rokov 2008 až 2015 o 6 miliónoch Dánov. Sústredili sa na skupinu ľudí vo veku 35 – 65 rokov. Do úvahy brali kompletnú anamnézu, povolanie, príjem, pracovný čas, miesto bydliska či ich rodinný stav, informoval časopis Plus 7 dní.

Polovica z tých ľudí od roku 2016 zomrela. Umelá inteligencia to nevedela. Prikázali AI, aby na základe dát predvídala, kto zomrie do štyroch rokov od ukončenia zberu údajov, čiže medzi rokmi 2016 a 2020. Po overení vedci zistili, že sa správne trafila až v 78,8 percenta prípadov.

„Model však nezohľadňuje iné faktory, ako sú stravovacie návyky alebo každodenné fyzické aktivity, ktoré tiež môžu ovplyvňovať predčasné úmrtie,“ priblížil pre Plus 7 dní Germans Savcisens, hlavný autor štúdie a výskumník na Katedre aplikovanej matematiky a informatiky Dánskej technickej univerzity.

Odporúčané
Zoberie nám raz umelá inteligencia prácu? Vyskúšala som jej dať tú moju Zoberie nám raz umelá inteligencia prácu? Vyskúšala som jej dať tú moju 9. decembra 2024 o 17:00

„Používame technológiu ChatGPT na analýzu ľudských životov tak, že každú osobu predstavujeme ako sled udalostí, ktoré sa dejú v ich živote. Používanie sekvencie životných udalostí nám pomáha predpovedať ľudské životy,“ povedala pre New York Post Sune Lehmann, hlavná autorka štúdie.

„Využívame skutočnosť, že ľudské životy majú v určitom zmysle podobnosť s jazykom. Tak ako slová nasledujú za sebou vo vetách, aj udalosti v ľudských životoch nasledujú po sebe,“ vysvetlila Lehmann.

Výskumníci opisujú umelej inteligencii o človeku všetko do detailov prostredníctvom kódov. Každému údaju priradili rôzne značky, aby boli všetky špecificky kategorizované. Napríklad zlomenina predlaktia je označená ako S52, práca v trafike je kódovaná ako IND4726 a popôrodné krvácanie je O72.

Lehmann hovorí, že nechce vyvolávať u ľudí strach. Preto robot momentálne nie je dostupný širokej verejnosti. Pomáha vedcom skúmať súvislostí medzi úmrtnosťou a pracovnými podmienkami či zdravotnou históriou ľudí. Life2vec sa tak pravdepodobne nebude používať na informovanie konkrétnych jednotlivcov.

Domov
Zdieľať
Diskusia