Toto sú miesta, kde sa stretávali aj hromadne vraždili slovenskí mafiáni.
Stojíme na Nevädzovej ulici v mestskej časti Ružinov a prezeráme si miesta, kde ešte začiatkom milénia vybuchovali nástražné výbušniny a granáty.
Cieľom jedného z útokov albánskych drogových gangov sa stalo v roku 2001 aj nákupné centrum Jadran, v ktorom vlastnil reštauráciu mafiánsky podnikateľ Jozef Surovčík, blízky spolupracovník bosa Jána Takáča. Obaja kedysi vplyvní muži podsvetia sú v súčasnosti mŕtvi. Zo sveta zmizli podobne ako Jadran, ktorý nahradilo obchodné centrum Retro.
Prečítaj si aj rozhovor s policajným agentom, ktorý infiltroval slovenské mafiánske skupiny, alebo interview so Slovenkou, ktorú priťahujú kriminálnici. Podpor našu tvorbu a pridaj sa do klubu Refresher+.
Pomsta Albáncov a smrť muža, ktorému explodoval v ruke granát
Albánska mafia sa pokúsila o odvetu. Marko K. stál pred reštauráciou Jozefa Surovčíka, do ktorej sa pokúsil hodiť granát. Ten mu však 8. marca 2001 explodoval v rukách. Telo útočníka po explózii odletelo niekoľko metrov pod terasu podniku. Od incidentu ubehlo viac ako 20 rokov a po Jadrane na mieste nie sú žiadne stopy.
Takto vyzerali priestory Jadranu v roku 2007 krátko po uzavretí prevádzok.
Motívom útočníka, ktorý sa v roku 2001 odpálil s granátom, bola údajne pomsta za to, že takáčovci rozbili Albáncom prevádzky. K ďalšej explózii pri Jadrane došlo 2. decembra 2004, keď na mieste vybuchla nástražná výbušnina a odtrhla kus budovy. Za výbuchom, ktorý vážne zranil viacero ľudí, stáli vraj sýkorovci. Išlo o atentát na člena takáčovcov Iva Ružiča.
„Pri výbuchu v Jadrane na Nevädzovej ulici v roku 2004 som bol na mieste medzi prvými. Vyzeralo to tam veľmi škaredo, okná boli porozbíjané ešte aj na náprotivnej budove. Zhŕklo sa tam niekoľko desiatok ľudí. Explózia zranila štyroch. Polícia uviedla, že išlo o vybavovanie účtov v podsvetí. Medzi ťažko zranenými bol aj Ivo Ružič, považovaný za jedného z posledných mohykánov bratislavského podsvetia. Jeho meno sa spájalo s takáčovcami,“ opísal pre Refresher bývalý novinár Vladimír Donner.
Ružič však atentát, ktorý mal byť pomstou za vraždu sýkorovca Petra Havasiho s prezývkou Havel, s vážnymi zraneniami prežil. V roku 2016 ho na tri roky odsúdili za nedovolené ozbrojovanie. Jeho meno sa v médiách objavilo aj v septembri 2023, keď ho počas akcie Crassus spoločne s ďalšími 7 ľuďmi zadržala polícia. Vyšetrovateľ zadržaných mužov podozrieva z členstva v skupine takáčovcov. V súčasnosti ho stíhajú na slobode.
Známy podnik, v ktorom odpočúvali ľudí
Mafiánska história Alžbetky sa spája s jej bývalým majiteľom Jozefom Svobodom. V čase, keď podnik vlastnil, sa v ňom údajne nachádzali skryté kamery a odpočúvacie zariadenia, ktoré mali na vybranú klientelu získať rôzne kompromitujúce materiály. Po Svobodovi budovu využíval obchodný reťazec Billa až do roku 2017, keď sa stal z Alžbetky pivovar.