Ikonická obuv, ktorá sa spája s luxusnou značkou Maison Margiela, má históriu ešte v stredovekom Japonsku. Posledné mesiace sa však objavuje na horúcom zozname trendov. Ako ich nosiť, ti poradia Eliška Hradec Chomisteková a Zuzana Jánošová.
Trendy, ktoré ovládnu svet, ho často aj rozdelia. Výnimkou nie sú ani ikonické tabi shoes, ktoré sú neodmysliteľným symbolom luxusnej značky Maison Margiela. Existujú len dve skupiny ľudí – tí, ktorí ich milujú, a tí, ktorí ich nenávidia. Pri skrolovaní na Instagrame tak na túto obuv s rozdvojenou špičkou natrafíš aj pod heštegom „ugly shoes“ (škaredé topánky).
Tabi or not tabi. Topánky sú nepochybne jedným z najvýraznejších statement kúskov, aký svet módy doteraz zažil. Na červenom koberci, ale aj vo svojich off-duty outfitoch ich neraz predviedli Cardi B či Dua Lipa. Počas parížskeho fashion weeku v januári sa s tabi lodičkami prebojovala na titulky magazínov Kylie Jenner. Ak budeš čítať ďalej, je celkom možné, že tabi prídeš na chuť aj ty.
Začali ako ponožky a robotnícka obuv v Japonsku
Hoci sa dnes spájajú najmä so značkou Maison Margiela, ich pôvod je hlboko zakorenený práve v japonskej kultúre ešte v 15. storočí. Ako píše Complex, tabi sa vtedy nosili ako ponožky v kombinácii s tradičnými remienkovými sandálmi.
Keď im boli na prelome 20. storočia pridané gumené podrážky, z ponožiek sa stali čižmy pre japonských robotníkov, známe aj ako džika-tabi. Ich tvar a podrážka umožňujú používať nohy ako extra pár rúk a zároveň poskytujú stabilitu a lepšiu kontrolu nad pohybom. Ako píše Harper’s Bazaar, v minulosti sa tabi používali pri mnohých tradičných japonských umeniach a rituáloch vrátane čajových ceremoniálov či divadla kabuki. Oddelené prsty sú zároveň spôsobom, ako vraj udržať ducha v rovnováhe a vnímať pozitívnejšie energie. Ich dizajn súčasne symbolizuje harmonické spojenie s prírodou, pretože pripomínajú stopy zvierat.
Na mólo ich dostal Martin Margiela
Tabi shoes sa vďaka značke Maison Margiela stali prienikom tradičnej japonskej kultúry a moderného európskeho štýlu. Na móle ich prvýkrát predstavil práve zakladateľ značky Martin Margiela, a to počas historicky prvej šou na obdobie jar/leto 1988. Odvaha experimentovať s tradičným prvkom prispela k tomu, že tabi sa stali ikonickým symbolom v módnom svete a zároveň súčasťou estetiky značky.
Tá ich od prvej prehliadky pravidelne zavádza do svojich kolekcií, pričom dizajny inovuje novými tvarmi, štýlmi či farebnými vyhotoveniami. V repertoári značky nájdeme klasické tabi boots (takzvané kozačky), tabi sneakers či tabi balerínky.
Nápadom Martina Margielu sa neskôr inšpirovali aj ďalšie značky, takže na tabi môžeš natrafiť aj v portfóliu Ricka Owensa či dokonca Nike. Ich ceny sa pohybujú v závislosti od značky, ale aj materiálu, zvyčajne však ide o stovky eur.
Refresher tipy na štýlové tabi shoes ti prinášame v galérii nižšie: