Za popularitu dnes vďačia (aj) zlodejovi
Okrem celebrít sa tabi tešia popularite aj na sociálnych sieťach, kde kraľujú najmä Tiktoku. Tabi sa totiž na populárnej platforme stali hotovým virálom vďaka bizarnému príbehu newyorskej stylistky Alexis Dougé, ktorá za vášnivú noc „zaplatila“ jedným párom tabi Mary-Janes od Maison Margiela v hodnote približne 1000 dolárov. Muž, ktorého na druhé rande pozvala k sebe domov, jej ich na druhý druhý deň ráno totižto ukradol. Neskôr ich daroval vlastnej frajerke.
Alexis sa o svoju story podelila s fanúšikmi na Tiktoku, ktorý jej zlodeja pomohli vypátrať. Virálne video si doteraz vyslúžilo takmer 1,5 milióna videní. Podľa platformy Data, But Make it Fashion sa v nasledujúcich týždňoch zvýšil dopyt po tabi shoes až o 200 percent.
Takto nosia tabi známe Slovenky
Na Instagrame Elišky Hradec Chomistekovej nájdeš množstvo statement kúskov, jej profilu však kraľujú najmä topánky. Svojím jedinečným výberom nepotvrdzuje iba výborný vkus, ale aj vášeň pre experiment. Medzi elegantnými modelmi Chanel či Dior nechýbajú ani robustnejšie kúsky s extravagantnou líniou, ale aj spomínané tabi shoes – konkrétne čierny členkový model od Maison Margiela (tabi 80 mm ankle boots).
Hoci sa jeho cena väčšinou pohybuje okolo 700 eur, módna ikona si ich ulovila za výhodných 200 eur vo výpredaji v Prahe. Svoju zbierku však plánuje rozšíriť. „Na tabi shoes ma v prvom rade zaujal dizajn. Veľmi sa mi páčil ich tvar, ale aj pohodlnosť, a aj keď to tak na prvý pohľad nevyzerá, aj variabilia v stylingoch. Dajú sa v podstate nosiť ku všetkému,“ hovorí Eliška pre Refresher. Svoje tabi najradšej kombinuje s voľnými oversized džínsami, koženými nohavicami a objemnými bundami.
„Mám rada, keď sú vidieť spod nohavíc a dokonale vyniknú a občas aj šokujú svet naokolo,“ dodáva. S extravagantnou obuvou sa jej veru šokovať darí. Reakcie ľudí sú vraj skôr negatívne. „Môj muž ich vyslovene neznáša. Mne to však moc nevadí a neodrádza ma to v ich nosení, práve naopak, milujem ich,“ hovorí na záver.
S negatívnymi reakciami sa stretáva aj Slovenka Zuzana Jánošová, ktorá vo svete módy prerazila ako fotografka streestylu. „Pracujem skôr v mužskom kolektíve a moji kolegovia ich vnímajú ako smiešnoavantgardné. Občas sa ma niekto spýta, ako sa v nich chodí, a ja vždy odpoviem, že výborne,“ hovorí so smiechom. Podchvíľou sa však stretne aj s pozitívnym ohlasom. „Kto vie, ten vie, kto nevie, nevie,“ dodáva.
Zuzka však na ich „edgy“ estetiku dopustiť nedá. Podľa nej najlepšie vyniknú práve s basic outfitom. Okrem toho na nich oceňuje, že nekričia veľkým logom ako iné značky. S Eliškou sa obe zhodnú, že tabi shoes sú aj maximálne pohodlné a vraj jedny z mála dizajnérskych topánok, ktoré môžeš nosiť celý deň. Zuzka má momentálne v šatníku štyri páry, pričom do svojho posledného úlovku investovala 600 dolárov.
„Aktuálne vlastním menej párov, než som si kúpila. (smiech) Tabi majú totiž jednu takú vlastnosť, že rovnaké veľkosti rôznych modelov sedia rozlične, a tak som niektoré vrátila. Rozhodne dávam ako tip pred kúpou si ich najskôr vyskúšať,“ radí.
Dávaj si pozor na fejky
Zuzka si svoje luxusné tabi občas zaobstará aj v secondhandoch. Len nedávno mala pri kúpe tabi balerínok veľmi nepríjemnú skúsenosť. „Musela som ich vrátiť, pretože boli fejk. Keby som nevlastnila niekoľko párov, možno to ani nezistím, ale dovolím si povedať, že sa vyznám. Bolo to azda prvýkrát, čo sa mi niečo takéto stalo, a bola som dosť šokovaná, čo všetko ľudia dokážu premeniť na fejk,“ dodáva.
Falzifikáty, ktoré dostala, spoznala predovšetkým podľa nerovnomernej podrážky, ktorej okrem iného chýbal aj potrebný lesk, ktorý je pri tabi od Maison Margiela samozrejmosťou. Okrem toho nebolo v súlade so štandardom ani logo značky, krabica či štítok na topánke, ktorý mal formu nálepky (pri margielkách nálepku skrátka neuvidíš). Navyše špecifické číslo daného dizajnu sa nezhodovalo s oficiálnym číslom balerín od Maison Margiela. „Po malom googlení som zistila, že sa, naopak, zhodovalo s číslom čínskeho falzifikátu,“ hovorí Zuzka. Na čínskeho výrobcu poukazoval aj nekvalitný kožený materiál.
Pravé margielky sú väčšinou z pravej rastlinnej činenej hovädzej kože (teda bez látok škodlivých pre ľudský organizmus). Často nájdeš aj modely z hrubej bavlny a zo syntetických vlákien. Falzifikáty častejšie používajú lacnejšie materiály, ktoré môžu byť horšie spracované. Odfláknuté boli aj švy na topánkach a nepresné hrany. My už len dodávame, dávaj si pozor na fejky.