Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Refresher Slovensko
Otvoriť v aplikácii Refresher
Stiahnuť
X
27. novembra 2022, 9:30
Čas čítania 4:27
Tímea Krauszová

„Neviditeľná“ choroba vzala Michaele maternicu aj kúsok čreva: Paralyzujúce kŕče ju budili uprostred noci a bolel ju sex

REFRESHER ŽENSKÉ ZDRAVIE
Uložiť Uložené

Má ju zhruba každá desiata žena, ale roky o tom nevie. Endometrióza je tichá choroba, ktorá postupne doslova pohltí vnútorné orgány. Ako sa s ňou dá žiť?

Každomesačné kŕče, s ktorými sa zvíjaš na zemi a lapáš po dychu. Nevoľnosť, ktorú nezastavia lieky, diéty ani modlitba. O endometrióze sa občas hovorí ako o neviditeľnej chorobe a do istej miery je to pravda. Trpieť ňou môžeš roky, než sa konečne objaví na snímkach z ultrazvuku alebo iného vyšetrenia.

Odporúčané
Denisa zažila také silné vyhorenie, že v práci na chvíľu oslepla: Najsilnejší panický záchvat ma prinútil odísť (Rozhovor) Denisa zažila také silné vyhorenie, že v práci na chvíľu oslepla: Najsilnejší panický záchvat ma prinútil odísť (Rozhovor) 24. novembra 2022, 16:30

Michaela Strihová ju má tiež. Často sa v noci budila na bolesti, ktoré ju paralyzovali, tabletky proti bolesti jej nezaberali ani antikoncepcia nepomáhala manažovať neznesiteľný menzes. Po rokoch jej lekár našiel už niekoľko centimetrov dlhé ložisko endometria – teda sliznice.

Za normálnych okolností by sa mala nachádzať iba v maternici, no pri tejto chorobe sa rozrastá hocikam po tele. Napadnúť môže aj životne dôležité orgány ako pečeň či pľúca a vyliečiť sa nedá. Možno potlačiť jej rast, skúsiť zmierniť bolesti alebo podobne ako pri rakovine napadnuté miesta odstrániť chirurgicky. 

Ak si chceš prečítať viac textov o ženskom zdraví, sleduj túto sekciu. Rozoberáme všetko od sexuálne prenosných infekcií cez PMS, menštruačné bolesti a háklivé otázky až po aktuálne informácie o tom, čo vieme o sexualite ľudí. Viac podobných článkov môžeme robiť len s tvojou podporou, pridaj sa do klubu Refresher+.

Má 32 a už je v prechode, vlastné deti mať nikdy nebude

Michaela mala bolestivú menštruáciu prakticky odjakživa. Po roku začala brať hormonálnu antikoncepciu. Vydržala sedem rokov, vystriedala niekoľko značiek, ale približne v 23 rokoch s ňou sekla.

Trápili ju totiž migrény, pociťovala bolesť pri sexe a bolesti počas menštruácie sa napriek tabletkám zhoršovali. O pár mesiacov neskôr jej gynekológ našiel niekoľkocentimetrové ložisko endometriózy. Patrí medzi tie šťastné ženy, ktorým ju našli pomerne rýchlo. Svoju prvú operáciu absolvovala, keď mala 24 rokov. „Bol to taký strašný zážitok, že som sa rozhodla, že ak tým budem musieť prejsť znovu, rovno si nechám vziať maternicu.“

Odporúčané
Z „nič vám nie je“ sa vykľula rakovina. Neverili mi lekári preto, že som žena? Z „nič vám nie je“ sa vykľula rakovina. Neverili mi lekári preto, že som žena? 4. februára 2024, 9:30

Dnes už vie, že to bola jedna z tých ľahších a nekomplikovaných operácií. Informácií však nemala dostatok, od lekárov nezažila úplne láskavý prístup, a tak sa bála a trpela.

Michaela Strihová.
Michaela Strihová. Zdroj: archív respondentky
Endometrióza je ochorenie spôsobené rastom sliznice maternice na miestach, kde sa normálne nevyskytuje, napríklad na vaječníkoch, vajcovodoch či močovom mechúre. Jej odstránenie si niekedy vyžaduje opakované operácie.

Sliznica umiestnená mimo maternice sa správa rovnako cyklicky ako maternica: vplyvom ženských pohlavných hormónov striedavo narastá a krváca. Telo nevie opustiť prirodzene (menštruáciou), ostáva uväznená na mieste, čím spôsobuje bolesti, nepravidelné krvácanie či problémy s otehotnením. (Zdroj: NPZ)

Odvtedy absolvovala dve ďalšie rozsiahle operácie a tento rok napriek svojmu strachu podstúpila narkózu pre rôzne komplikácie päťkrát. Skúsila aj fyzioterapiu, úpravu jedálnička, akupunktúru, ajurvédu, opakovane dala šancu aj hormonálnej antikoncepcii, no v priebehu rokov jej endometrióza len rástla a strpčovala život. Bolesti mávala dvadsať dní v mesiaci, tlmili ich len ľahké opioidy. Vedela, že pod nôž musí ísť znova.

Odporúčané
Skúsila som počas menštruácie voľne krvácať. Čo zistíš, keď odhodíš tampóny a vložky? Skúsila som počas menštruácie voľne krvácať. Čo zistíš, keď odhodíš tampóny a vložky? 9. januára 2024, 16:30

Prišla o vajcovod a chronicky zapálené slepé črevo. Po zákroku ubrala z pracovného tempa a sústredila sa na zotavovanie. Vrátila sa k rodičom, pretože potrebovala pomoc, no zhruba po roku sa brutálne bolesti opäť vrátili.

Endometrióza náramne narástla a prerastala do čreva. Hoci spočiatku lekári nechceli takej mladej žene odobrať maternicu, po tomto náleze dostala na výber. Buď sa vzdá maternice a vaječníkov, alebo maternice a časti čreva. Nebola ešte pripravená na predčasnú menopauzu, a tak súhlasila s odobratím kúska čreva.

Pre covid čakala v bolestiach sotva utlmených opioidmi rok na hormonálnej liečbe.

Lekári jej želanie nedokázali naplniť, napokon museli vziať aj vaječníky. Napriek jej vôli jej začala predčasná menopauza. „Veľmi ma to zasiahlo. Ale nakoniec som vyhodnotila, že to bola jediná cesta, ako to zastaviť navždy.“ 

Ostali jej „len“ problémy s močením, už nemá šialené bolesti. Postupne sa vracia k normálnemu životu, zatiaľ však nepracuje. Dnes má 32 rokov, je v prechode, na čiastočnom invalidnom dôchodku, ale prvýkrát po takmer dvadsiatich rokoch jej k normálnemu fungovaniu tela aj psychiky stačia vitamínové doplnky. Je vďačná najmä za to, že počas celého boja ju priatelia a rodina podporovali. Pomaly, ale isto sa znovu stáva sama sebou.

Bolesti počas menštruácie nemala, jedného dňa sa jednoducho zrútila

Adéla Stoulilová mala prvý „endoatak“ pred dvoma rokmi. Nikdy predtým neriešila problémy s bolestivou menštruáciou a menštruovala pravidelne. V lete 2020 sa však náhle zrútila: bolo jej zle, vracala, skrúcala sa v bolestiach a strácala pre ne vedomie. Rodičia jej privolali sanitku a vzali ju rovno na gynekológiu. Tam jej prvýkrát povedali, že to vyzerá na endometriózu, ktorá spôsobila zlepené vaječníky.

Adéla Stoulilová.
Adéla Stoulilová. Zdroj: archív respondentky

Po prepustení šla na kontrolu k svojej gynekologičke. K tej chodila každý rok na pravidelné preventívne prehliadky, ale lekárka nikdy žiadnu endometriózu na ultrazvuku alebo pri hmatovom vyšetrení nenašla. Nevidela ju ani po letnom zrútení, začala však Adéle robiť pravidelné krvné testy, ktoré ukazovali, že je niekde problém. Ultrazvuk to však nepotvrdzoval a naprázdno ju nemohla poslať na špecializované vyšetrenia.

Odporúčané
Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena Dominike v šestnástich povedali, že nebude môcť mať deti. Ako sa žije s ochorením PCOS, ktoré má každá desiata žena 28. novembra 2023, 9:30

Endometrióza trápi každú desiatu ženu, týka sa najmä mladých žien vo veku 20 – 35 rokov. Diagnostika nie je jednoduchá, bolestivá menštruácia ešte automaticky neznamená, že ju žena má. Na obyčajných ultrazvukoch nálezy nemusia byť viditeľné. Pri podozrení sú potrebné špecializované vyšetrenia. Na Slovensku ich robia napríklad centrá pre reprodukciu, kde zároveň dokážu ženám pomôcť s otehotnením.

Po troch mesiacoch stupňujúcej sa bolesti sa na snímkach „konečne“ niečo objavilo a Adéla sa vydala na honbu za diagnózou – a za vyliečením.

I keď objav na snímkach bola „len“ cysta, vďaka špecialistom, ktorí sa venujú endometrióze, jej potvrdili počiatočné podozrenie na zlepené vaječníky. Adéla hormonálnu liečbu odmietla, zháňala tak v období pandémie ďalších lekárov, ktorí by jej navrhli miesto toho operáciu.

Bolesti sa medzičasom stupňovali a ničili aj jej psychiku. „Začala som už mať samovražedné myšlienky. Bála som sa vyjsť z domu, aby som niekde cestou neodpadla. Bolesti prichádzali bez varovania a veľmi nepravidelne, nedalo sa s nimi nič plánovať a zo života ma bežne vyradili aj na celý týždeň. Bolo to, akoby mi niekto dokopal brucho.“

Napokon našla lekárku, ktorá jej ponúkla medzi možnosťami aj operáciu. Adéla operáciu absolvovala v roku 2021, endometrium oddelili od vaječníkov aj od hrubého čreva, kam sa rozrástlo. V samotnom čreve tkanivo ostalo, vybrať ho môže len špecialista, ktorý jej v tom čase dal termín až o rok neskôr. Toľko čakať nechcela.

Typy liečby:
– hormonálna liečba
– laparoskopická operácia (odstránenie nálezov)
– v krajných prípadoch odstránenie ženských vnútorných pohlavných orgánov (maternice, vajcovodov, vaječníkov)

Aby sa endometrióza ďalej nešírila, na hormonálnu liečbu nastúpiť napokon musela – šírenie v črevách by ju inak mohlo ohroziť na živote. Spočiatku to nebolo jednoduché: bolo jej zle, trpela nechutenstvom, schudla na 44 kíl. Lieky môžu ovplyvniť aj náladu, spôsobiť hormonálne akné, vypadávanie vlasov a majú množstvo iných potenciálnych vedľajších účinkov. Adélin stav sa však zhruba po štvrť roku ustálil, dnes žije viac-menej bez prekážok.

Odporúčané
Ako si mám skontrolovať prsia: jednoduchý návod na samovyšetrenie, ktoré ti môže zachrániť život Ako si mám skontrolovať prsia: jednoduchý návod na samovyšetrenie, ktoré ti môže zachrániť život 18. októbra 2023, 15:30

Stále nemôže jesť hocičo, musí chodiť na pravidelné kontroly a s liečbou nesmie prestať. Do ďalšej operácie sa nehrnie, pri črevách sú totiž často súčasťou procesov aj vývody a tomu sa chce vyhnúť, kým to pôjde.

Domov
Zdieľať
Diskusia