Má ju zhruba každá desiata žena, ale roky o tom nevie. Endometrióza je tichá choroba, ktorá postupne doslova pohltí vnútorné orgány. Ako sa s ňou dá žiť?
Každomesačné kŕče, s ktorými sa zvíjaš na zemi a lapáš po dychu. Nevoľnosť, ktorú nezastavia lieky, diéty ani modlitba. O endometrióze sa občas hovorí ako o neviditeľnej chorobe a do istej miery je to pravda. Trpieť ňou môžeš roky, než sa konečne objaví na snímkach z ultrazvuku alebo iného vyšetrenia.
Michaela Strihová ju má tiež. Často sa v noci budila na bolesti, ktoré ju paralyzovali, tabletky proti bolesti jej nezaberali ani antikoncepcia nepomáhala manažovať neznesiteľný menzes. Po rokoch jej lekár našiel už niekoľko centimetrov dlhé ložisko endometria – teda sliznice.
Za normálnych okolností by sa mala nachádzať iba v maternici, no pri tejto chorobe sa rozrastá hocikam po tele. Napadnúť môže aj životne dôležité orgány ako pečeň či pľúca a vyliečiť sa nedá. Možno potlačiť jej rast, skúsiť zmierniť bolesti alebo podobne ako pri rakovine napadnuté miesta odstrániť chirurgicky.
Má 32 a už je v prechode, vlastné deti mať nikdy nebude
Michaela mala bolestivú menštruáciu prakticky odjakživa. Po roku začala brať hormonálnu antikoncepciu. Vydržala sedem rokov, vystriedala niekoľko značiek, ale približne v 23 rokoch s ňou sekla.
Trápili ju totiž migrény, pociťovala bolesť pri sexe a bolesti počas menštruácie sa napriek tabletkám zhoršovali. O pár mesiacov neskôr jej gynekológ našiel niekoľkocentimetrové ložisko endometriózy. Patrí medzi tie šťastné ženy, ktorým ju našli pomerne rýchlo. Svoju prvú operáciu absolvovala, keď mala 24 rokov. „Bol to taký strašný zážitok, že som sa rozhodla, že ak tým budem musieť prejsť znovu, rovno si nechám vziať maternicu.“
Dnes už vie, že to bola jedna z tých ľahších a nekomplikovaných operácií. Informácií však nemala dostatok, od lekárov nezažila úplne láskavý prístup, a tak sa bála a trpela.
Sliznica umiestnená mimo maternice sa správa rovnako cyklicky ako maternica: vplyvom ženských pohlavných hormónov striedavo narastá a krváca. Telo nevie opustiť prirodzene (menštruáciou), ostáva uväznená na mieste, čím spôsobuje bolesti, nepravidelné krvácanie či problémy s otehotnením. (Zdroj: NPZ)
Odvtedy absolvovala dve ďalšie rozsiahle operácie a tento rok napriek svojmu strachu podstúpila narkózu pre rôzne komplikácie päťkrát. Skúsila aj fyzioterapiu, úpravu jedálnička, akupunktúru, ajurvédu, opakovane dala šancu aj hormonálnej antikoncepcii, no v priebehu rokov jej endometrióza len rástla a strpčovala život. Bolesti mávala dvadsať dní v mesiaci, tlmili ich len ľahké opioidy. Vedela, že pod nôž musí ísť znova.
Prišla o vajcovod a chronicky zapálené slepé črevo. Po zákroku ubrala z pracovného tempa a sústredila sa na zotavovanie. Vrátila sa k rodičom, pretože potrebovala pomoc, no zhruba po roku sa brutálne bolesti opäť vrátili.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Kedy sa zvyčajne endometrióza diagnostikuje.
- Prečo je Michaela v prechode, aj keď je naň primladá.
- Ako rýchlo dokáže endometrióza rásť a ako sa lieči.
- Aký efekt má hormonálna liečba na vývoj choroby.
- Aké testy napokon Adéle potvrdili, že trpí endometriózou.