Blok beží na minimálny kontrolovaný výkon.
Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach už beží na minimálny kontrolovaný výkon po tom, ako Slovenské elektrárne spustili v sobotu 22. októbra v novom reaktore štiepnu reakciu. Informovala o tom hovorkyňa elektrární Oľga Baková. Riaditeľ elektrární Branislav Strýček hovorí o veľmi dôležitom míľniku pri spúšťaní jadrového reaktora. „Je to moment, keď nám jadrové palivo v reaktore ožilo a reaktor uvádzame do života. Na plný výkon by mal ísť začiatkom budúceho roka.“
Elektrárne odštartovali uvádzanie 3. bloku do prevádzky 9. septembra tohto roka, keď začali zavážať jadrové palivo. Spustenie tretieho bloku EMO bolo podmienkou na naplnenie dohody vlády a Slovenských elektrární o dodávke silovej elektriny pre domácnosti v rokoch 2023 a 2024 za rovnaké ceny, ako sú v súčasnosti.
Štiepnu reakciu spustili po ukončení montáže reaktora a absolvovaní testov primárneho okruhu a hermetickej zóny.
Čo ďalej
Riaditeľ Mochoviec Martin Mráz povedal, že na bloku sa začínajú testy fyzikálneho spúšťania a postupné zvyšovanie výkonu reaktora. „Pri prvom spúšťaní reaktora ide o komplexné skúšky, v rámci nich sa reálne overujú všetky charakteristiky aktívnej zóny reaktora.“
Po absolvovaní testov v najbližších dňoch prejde tretí blok z fyzikálneho na energetické spúšťanie. Výkon reaktora sa bude postupne zvyšovať a pri 20 percentách bude elektráreň prvý raz prifázovaná do elektrizačnej sústavy Slovenska.
Spúšťanie bude zakončené 144-hodinovým testom bloku na plnom výkone. Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.
Cieľ: elektrická sebestačnosť
Tretí blok jadrovej elektrárne v Mochovciach začali stavať v roku 1987. Po dlhom prerušení prác spustili Slovenské elektrárne dostavbu Mochoviec v novembri 2008. Nový jadrový blok má inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 percent z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.
Po skúšobnej prevádzke a dosiahnutí maximálneho výkonu sa Slovensko stane vo výrobe elektriny sebestačné.
Dostavba Mochoviec sa oproti plánom výrazne predražila. Na začiatku rátali SE s nákladmi necelé tri miliardy eur, no výsledná cena bude viac ako šesť miliárd eur. Štvrtý blok EMO by sa mohol dostať do prevádzky v roku 2024. Štát má v Slovenských elektrárňach podiel 34 percent.