Slovenské reprezentačné trápenie pokračuje aj po výmene trénera. Spôsob, akým sa Calzona dostal na svoje miesto a ako z neho odišiel jeho predchodca Tarkovič, pritom naznačuje, že môže ísť o systémový problém vo futbalovom zväze.
Nová éra slovenského futbalu, revolučný kouč odporučený Marekom Hamšíkom a očakávania na vysokej úrovni. Príchod talianského trénera Francesca Calzonu na pozíciu hlavného reprezentačného trénera mal zastaviť krízu v A-tíme.
Slovensku zostávalo odohrať v skupine Ligy národov posledné dva zápasy, a to proti Azerbajdžanu a Bielorusku. Prvý zápas sa skončil prehrou 1 : 2. „Čo už, bol to Calzonov prvý zápas, potrebuje sa zžiť s prostredím,“ ozývalo sa z komentátorského stanovišťa.
Kto pri druhom zápase s Bieloruskom čakal iný futbal ako proti Azerbajdžanu, zostal sklamaný. Scenár takmer identický. Na polčas Slováci prehrávali a na konci zápasu zachraňovali, čo sa dalo. Nakoniec uhrali remízu 1 : 1.
Okrem futbalistov na ihrisku sa posledný takmer rok trápili aj funkcionári Slovenského futbalového zväzu. Ich šéf, prezident SFZ Ján Kováčik, hľadal náhradu za končiaceho Štefana Tarkoviča, no po tom, čo ho viacerí kandidáti odmietli, uspokojil sa aj s Tarkovičom, ktorému predĺžili kontrakt. Po jednej výhre a jednej prehre, ktorá nás stála postup zo skupiny Ligy národov, Kováčikovi došla trpezlivosť a Tarkoviča vedenie zväzu odvolalo.
Jeho nástupca Francesco Calzone má za sebou nepresvedčivý začiatok a je na mieste otázka, či okrem trénera funguje aj všetko vo vnútri zväzu. Rozhodli sme sa preto na fungovanie zväzu pýtať členov výkonného výboru SFZ, samotného šéfa Jána Kováčika, ale aj športového analytika Ladislava Borbélyho.
V Refresheri milujeme poctivé športové zápolenie. Zaujíma nás aj to, čo sa deje v jeho pozadí. Ak sa ti tento článok bude páčiť a chceš podporiť tvorbu kvalitného obsahu, pridaj sa do klubu REFRESHER+. Takisto získaš neobmedzený prístup k prémiovému obsahu, ale aj množstvo ďalších výhod.
Bola to chyba... a tam sa to končí
Samotné odvolanie Štefana Tarkoviča prebiehalo neštandardne. V rovnakom duchu sa nieslo aj hľadanie nového trénera (dnes už Calzonu). „Opätovná nominácia Štefana Tarkoviča bola chyba,“ povedal prezident Kováčik po tom, ako ho spolu s výkonným výborom 7. júna odvolal po necelých piatich mesiacoch od predĺženia kontraktu.
V minulosti pritom nebolo zvykom, aby sa podobné pranierovanie dostalo až pred verejnosť. Sám Ján Kováčik to však nepovažuje za nič mimoriadne. „A ako to mám prezentovať? Na jednej strane chcete, aby sme nerobili zákulisné ťahy. Pozrite sa na výsledky, na herný prejav,“ okomentoval pre Refresher.
Podľa všetkých dostupných informácií bol Štefan Tarkovič zjavným východiskom z núdze. Potvrdzuje to aj športový analytik Ladislav Borbély. Ako bude s Tarkovičom zväz zaobchádzať vraj rozhodol on sám, keď za akých okolností prijal svoj výber. „Možno keby bol Tarkovič inak osobnostne koncipovaný, tak by tú druhú nomináciu neprijal.“
Ak bola opätovná nominácia Štefana Tarkoviča chybou, za ktorú zaplatil trénerskou pozíciou, je na mieste sa pýtať, či dôsledky nemali byť vyvodené aj interne vo zväze. „Úloha SFZ nie je iba menovanie reprezentačného trénera,“ argumentuje Kováčik poukazujúc na to, že agenda zväzu je oveľa širšia a nemožno výkony jeho vedenia hodnotiť iba cez tému reprezentácie.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- V čom vidí svoje zásluhy Ján Kováčik.
- Prečo podľa Ladislava Borbélyho používa vedenie SFZ boľševické praktiky.
- Ako o Kováčikovom spôsobe vedenia zväzu nechce nikto v jeho vnútri hovoriť.
- Prečo sú slovenskí futbaloví tréneri „prachovkou na vytieranie špiny”.
- Aký slovenský tréner by bol možnou alternatívou oproti Francescovi Calzonemu.