Opičie kiahne sa prenášajú najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.
Svetová zdravotnícka organizácia si myslí, že nárast prípadov nákazy opičími kiahňami nevyvolá novú celosvetovú pandémiu. Zatiaľ však stále nie je známe, či ochorenie dokážu prenášať aj nakazení ľudia, ktorí nevykazujú žiadne príznaky ochorenia.
Svetová zdravotnícka organizácia zároveň zvažuje, či má novovzniknutú vlnu opičích kiahní klasifikovať ako takzvané ohrozenie verejného zdravia medzinárodného významu. WHO tak v minulosti už urobila. Vtedy šlo o vypuknutie ochorenia koronavírusu, ale aj eboly. Ak by to Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila, umožnila by tak podstatne rýchlejší výskum a takisto by na boj proti takýmto chorobám bolo možné poskytnúť väčšie finančné prostriedky.
„V súčasnosti sa celosvetovej pandémie opičích kiahní neobávame,” vyhlásila doktorka pracujúca pre Svetovú zdravotnícku organizáciu Rosamund Lewisová. V priebehu mája bolo v Európe a iných častiach sveta zaznamenaných viac ako 300 potvrdených a potenciálnych prípadov nákazy opičími kiahňami, neboli však nahlásené žiadne úmrtia. Podľa odborníkov sa ochorenie šíri najmä komunitne.
Opičie kiahne sa prenášajú najmä kvapôčkami šírenými vzduchom, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.
Medzi typické príznaky nákazy patria vyrážky, ktoré sa začínajú na tvári a neskôr sa rozširujú na oblasť končatín a genitálií, no objaviť sa môžu i na očných rohovkách či spojivkách. Po určitom čase sa na vyrážkach vytvorí chrasta, ktorá neskôr odpadne. Nakazení môžu mať teplotu a pociťovať bolesť hlavy, chrbta a únavu. Inkubačná lehota ochorenia je zvyčajne 6 – 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.
Slovensko ku dnešnému dňu nezaznamenalo žiadne podozrenie, ani potvrdený prípad nákazy opičími kiahňami. Prvé výskyty však hlásia susedské krajiny Slovenska. Len nedávno ohlásilo Maďarsko prvý prípad. Nakazeným je 38-ročný muž. Článok o tom si môžeš prečítať tu.
Podobný prípad nákazy hlásilo aj Rakúsko, kde sa infikoval 35-ročný muž. U susedov v Česku potvrdili doposiaľ 5 potvrdených prípadov nákazy. Viac o prípadoch z Česka si môžeš prečítať tu. Pre porovnanie, Španielsko zaregistrovalo do dnešného dňa vyše 84 prípadov.