Jedlý hmyz sa možno čoskoro stane bežnou súčasťou nášho jedálneho lístka. Vyskúšali sme za teba hmyzie müsli tyčinky, čipsy, chrumkavé larvičky aj lízanku s kobylkou – prežili sme a dokonca nám aj chutilo!
Hoci konzumácia jedlého hmyzu nemá v európskych krajinách tradíciu, postupne začína prenikať aj do nášho jedálneho lístka. Vďačíme za to Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA), ktorý jedlý hmyz zaradil medzi tzv. „nové potraviny“, bezpečné na ľudskú spotrebu.
S konzumáciou hmyzu môžu byť spojené určité riziká v súvislosti s možnou chemickou alebo mikrobiologickou kontamináciou. Avšak Výskumný ústav potravinársky v súlade so závermi EFSA zistil, že tepelne upravený hmyz nepredstavuje z tohto hľadiska prakticky žiadne riziko (vyplýva to zo záverov uverejnených v periodiku Trendy v potravinárstve z januára 2021). Pozor by si však mali dať ľudia alergickí na kôrovce a roztoče.
Jedlý hmyz predstavuje významný zdroj bielkovín, esenciálnych aminokyselín a mikronutrientov, konštatuje Národné poľnohospodárske a potravinárske centrum. Môže slúžiť ako náhrada ich klasického zdroja, mäsa. Vzhľadom na spotrebu vody či krmiva predstavuje hmyz dokonca ekologickejší variant.
Jedlý hmyz môžeš konzumovať samotný, napríklad namiesto kalorickejších čipsov či pražených orieškov. V práškovej forme sa pridáva do rôznych tyčiniek, chrumiek či proteínu.
V redakcii sme sa rozhodli ochutnať 8 rôznych produktov z jedlého hmyzu. Výrobky sme testovali šiesti – ženy aj muži – a hodnotili sme len chuť a celkový dojem. Zloženie a výživovú hodnotu produktov zhodnotil potravinársky chemik Martin Masár a výživový poradca Gabriel Harčarik.
E-shopy spomenuté v článku nijakým spôsobom neplatili Refresheru. Vyjadrenia redaktorov a odborníkov odrážajú subjektívny názor. Článok v žiadnom prípade čitateľa nevedie k tomu, aby si produkt zakúpil alebo naopak.
Ak sa ti páčia testy pokrmov a hodnotenia ich zloženia odborníkom, sleduj tému gastrotesty. V Refresheri za teba ochutnávame rôzne produkty a zisťujeme, či stoja za kúpu. Môžeš nám s tým pomôcť, ak sa pridáš do klubu Refresher+.
Chrumkavé larvičky Whizbe
Pod slovným spojením „chrumkavé larvičky“ sa skrývajú larvy chrobáka múčiara obyčajného, ktoré sa chovajú na farme v Česku. Odchované sú primárne na zelenine a obilninách. Neskôr sa už len hodia do vriacej vody, vysušia a ochutia. Tento produkt nájdeš na prvom slovenskom e-shope s jedlým hmyzom Whizbe, ktorý založil Marek Vízy.
Vybrať si môžeš z piatich základných chuťových variácií – soľ, cesnak, čili, kari a škorica. My sme vyskúšali všetky. Nedávno však v e-shope pribudli aj chute ako extra čili, údené či cesnak/petržlen.
Larvičky vyzerajú úplne rovnako ako v skutočnosti – po otvorení vrecúška sme mali dokonca pocit, že sa ešte hýbu. Niektorým pripomínali potravu pre vtáky či plazy. Vôňa nám však evokovala naše obľúbené slané snacky. Po ochutnaní všetkých druhov väčšina z nás skonštatovala, že by sme ich bez problémov vymenili za smažené zemiakové lupienky či pražené oriešky.
Najpozitívnejšie reakcie dostali cesnakové a škoricové larvičky – tie škoricové jednému z nás pripomenuli Vianoce a „suchý perník“. Väčšina variácií bola chuťovo vyvážená a primerane dochutená. Jediné negatívne reakcie si vyslúžili kari larvičky, ktoré niektorým pripomínali „silnú vifon polievku“, iným „chrumkavé hríby“. Celkovo sme však boli s hmyzími chrumkami spokojní a našich favoritov sme vyjedali ešte aj po ochutnávke.
Čo na larvičky hovorí potravinársky chemik Martin Masár?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo hovorí potravinársky chemik na chrumkavé larvičky, sušené cvrčky či svrčie čipsy.
- Ktorý hmyzí výrobok vyzeral tak nechutne, že ho ochutnala len jedna odvážna kolegyňa.
- Prečo sa výživovému expertovi nepozdával proteínový prášok s 20-percentným obsahom jedlého hmyzu.
- Ktoré produkty vyzerali a chutili úplne rovnako ako klasické slané chuťovky „k telke“.
- Ktorý hmyzí snack by sme si dali aj k vínku.
- Ako sme reagovali, keď sme v jednom zo snackov našli zvyšky krídel.