Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Tento článok je PR správa spoločnosti Kaufland.
27. mája 2022, 8:45
Čas čítania 1:48
Sponzorovaný obsah

Otravuje ťa hmyz? Naše jedlo od neho závisí, až 75 % plodín máme vďaka opeľovačom

ZAUJÍMAVOSTI VČELY ŽIVOTNÉ PROSTREDIE
Uložiť Uložené

Aby sme zabezpečili dostatok potravín pre budúce generácie, je nevyhnutné podporovať rozmanitosť rastlín a živočíchov na zemi. Vieš, ako na to?

Medzinárodný deň biodiverzity upriamuje pozornosť na fakt, že činnosti človeka, ako sú znečisťovanie prírodných zdrojov, nadmerné odlesňovanie, nevyvážené poľnohospodárstvo či nekontrolovaný rybolov, môžu negatívne ovplyvňovať životné prostredie. Každý z nás však dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme.

Miznutie hmyzu pociťujú najmä poľnohospodári

Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku dlhodobo podporuje biologickú rozmanitosť rastlín a živočíchov. Na potrebu chrániť biodiverzitu poukazuje aj výstavbou špeciálnych hotelov pre drobný hmyz, ktoré okrem iného slúžia na vzdelávanie zákazníkov. 

Potrebné sú najmä v mestách, kde sa divým včelám, lienkam, pestriciam či zlatoočkám príliš nedarí. V okolí predajní reťazca a na ďalších miestach po celom Slovensku ich dnes stojí už dvadsať, najnovšie hmyzie hotely pribudli v zoologických záhradách v Bojniciach, Košiciach a Spišskej Novej Vsi. 

Kaufland
Zdroj: Kaufland

Vlastné požiadavky na používanie pesticídov

Kaufland sa na manažovaní pesticídov podieľa už od roku 2006. Dôsledne sa zasadzuje za to, aby ich dodávatelia používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva, a jeho štandardy sú často prísnejšie než zákonné požiadavky

„Ochrana biodiverzity a verejného zdravia je pre nás veľmi dôležitá. Aj preto sa zameriavame na vlastný projekt manažovania pesticídov, v ktorom dbáme na prísne pravidlá ich používania či pravidelné kontroly tovaru. V rámci podpory ekologického poľnohospodárstva a integrovanej produkcie sa zasadzujeme za ukončenie ich používania alebo aspoň ich obmedzenie u dodávateľov na absolútne minimum,“ hovorí Samuel Machajdík, hovorca spoločnosti Kaufland Slovensko.

Zodpovednejšie nákupy v Kauflande

Odhaduje sa, že 75 % plodín a až 90 % kvitnúcich rastlín závisí od opeľovačov vrátane divých včiel. V súčasnosti ich vážne ohrozujú nielen zmeny klímy, ale aj ľudské činnosti, ku ktorým patrí pestovanie monokultúr a energetických plodín, ako sú repka a kukurica, či už spomínané používanie pesticídov. 

 
Aj preto si v Kauflande môžeš zakúpiť levanduľu francúzsku a talianske bylinky (oregano, šalviu, tymian a rozmarín), ktoré sú k včelám priateľské, vďaka čomu aj ty podporíš ochranu biodiverzity na svojom balkóne či v záhrade. Okrem toho neustále pracuje na zozname vylúčených látok, ktoré sú pre včely a hmyz toxické.

Reťazec neustále zvyšuje podiel bioovocia a biozeleniny vo svojom sortimente. Biopotraviny vrátane privátnej značky K-Bio pochádzajú od dodávateľov, ktorých produkty sú vyrábané podľa biosmerníc predpísaných EÚ.

Symboly, ktoré chránia biodiverzitu

Spoločnosť venuje osobitnú pozornosť medzinárodným certifikátom, ako napríklad Fairtrade alebo Rainforest Alliance. 

Od roku 2019 je členom organizácie GLOBALG.A.P., ktorej skratka znamená systém zabezpečenia kvality pre poľnohospodárstvo. Ten zahŕňa napríklad ochranu rastlín a zdravia pri práci, bezpečné a legálne používanie pesticídov, zodpovedné hospodárenie s vodou či energetickú efektívnosť.

„Naším cieľom je, aby všetci naši producenti splnili podmienky na spomínanú certifikáciu. O jej význame s pestovateľmi neustále diskutujeme, aby sme spoločne zabezpečili dodržanie našich záväzkov do konca roka 2022,“ potvrdzuje Ľuba Barošová, vedúca oddelenia nákupu ovocia a zeleniny spoločnosti Kaufland Slovensko.

Viac informácií

Domov
Zdieľať
Diskusia