Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Pozri si naše tipy na darčeky, ktoré by sme si kúpili aj my 🤩
17. januára 2022 o 12:09
Čas čítania 0:48
Martin Adam Pavlík

Koniec bifľovania sa poučiek na školách? Ministerstvo školstva spúšťa reformu vzdelávania. Žiakov má pripraviť na bežný život

Koniec bifľovania sa poučiek na školách? Ministerstvo školstva spúšťa reformu vzdelávania. Žiakov má pripraviť na bežný život
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
ZAUJÍMAVOSTI ŠKOLSTVO SLOVENSKO
Uložiť Uložené

Od budúceho roka budú môcť školy prejsť na reformu dobrovoľne, od roku 2026 bude povinná pre všetkých.

Starým metódam a spôsobu vzdelávania na základných školách zrejme čoskoro odzvoní. Žiaci od memorovania a bifľovania sa poučiek prejdú k učivu, ktoré využijú v praxi, píše TA3.

Ministerstvo školstva totiž predstavilo reformu, na ktorú mnohí čakali dlhých tridsať rokov. Učitelia to síce vítajú, avšak zároveň majú obavy, či sa stihnú na plánované zmeny dostatočne pripraviť.

Predstava ministerstva školstva je, že poučky, memorovanie a bifľovanie nahradí kritické myslenie, digitálne zručnosti, flexibilita a najmä prepojenie učiva s praxou. „Ustupujeme od toho, učiť sa matematické vedomosti, a ideme používať tieto vedomosti v bežnom živote,“ uviedol minister školstva Branislav Gröhling.

Minister školstva Branislav Gröhling.
Minister školstva Branislav Gröhling. Zdroj: TASR/Jakub Kotian


Ministerstvo však chce všetko nechať na jednotlivé školy. „Tá zmena musí nastať v hlavách učiteľov,“ hovorí Mária Smreková, riaditeľka ZŠ Bajkalská v Bratislave. Školy v každom prípade majú na prechod k novým metódam vzdelávania ešte dosť času.

Učitelia však neskrývajú svoje obavy. „Treba si uvedomiť, že v tejto situácii, keď máme personálne poddimenzované školstvo, keď máme odliv učiteľov zo škôl do iných povolaní, tak neviem, do akej miery toto učitelia zvládnu,“ povedala riaditeľka ZŠ Ostredková v Bratislave Erika Drgoňová.

Podľa TA3 zároveň dúfa, že na učiteľov nebude vyvíjaný byrokratický tlak. Od budúceho roka budú môcť školy prejsť na reformu dobrovoľne, od roku 2026 už bude povinná pre všetkých.

Domov
Zdieľať
Diskusia