Refresher oslovil viacerých skúsených ľudí, ktorí sa slovenskej rapovej hudbe venujú (minimálne pasívne) dlhodobo, aby zhodnotili tri najočakávanejšie albumy tohto roka. Podarilo sa vyriešiť záhadu, kto ich presvedčil najviac.
Rok 2021 si navždy zapamätáme ako ten, vďaka ktorému môžeme porovnať výtlak, ale aj kvalitu troch dlhodobo najexponovanejších „áčkových“ raperov a skupín. Zhodou náhod v rovnakom týždni uzreli svetlo sveta albumy Pil C-ho, Kontrafaktu a DMS, a keďže aj v samotných skladbách často počúvame záujem o porovnávanie, teraz máme jedinečnú príležitosť vyskúšať si ho v praxi.
Streamovacie služby a Youtube
Slovenskí interpreti rapového žánru sa radi fokusujú na čísla, ktoré pre nich majú výpovednú hodnotu pri porovnávaní sa.
Titulná skladba Kontrafaktu s názvom Reklama na rap nazbierala od 3. decembra približne 1,9 milióna pozretí.
DMS odpálili hype okolo albumu skladbou Tanečná pesnička ešte 18. novembra, skladba do dnešného dňa nazbierala skoro 700-tisíc pozretí. Ešte pred tromi mesiacmi DMS vydali skladbu Rampa, ktorá má dnes 1,9 milióna pozretí.
Pil C odpálil promo k albumu skladbou Chrome Hearts 5. decembra, dnes má skoro pol milióna pozretí.
Na odpromovanie ukážok všetkých skladieb využili Pil C a Kontrafakt podobný formát, keď si do štúdia zavolali svojich známych a previedli ich celým projektom. Pil C-ho snippet má približne 80-tisíc prehratí, snippet Kontrafaktu viac ako 180-tisíc pozretí. Snippet DMS uzrel svetlo sveta približne o 2 až 3 týždne skôr, dnes má viac ako 380-tisíc pozretí.
Nižšie vidno počty mesačných poslucháčov albumov približne 3 týždne od ich vydania. Spotify zobrazuje tieto čísla s časovým odstupom, preto budú prirodzene v najbližších dňoch stúpať. DMS majú zároveň niekoľkodňový náskok, keďže zverejnili album na streamovacích službách ako prví.
Album DMS nemá v súčasnosti na Spotify taký výtlak ako Pil C alebo Kontrafakt, dôvodom však môže byť aj spôsob, akým k vydávaniu pristúpili. Fanúšikovia dostali s fyzickými nosičmi aj špeciálny kód, vďaka ktorému si mohli album stiahnuť do svojich zariadení cez oficiálny kanál.
Pravdepodobne sa tak pripravili o časť poslucháčov zo streamovacích služieb, ktorí však získali špecifickú výhodu. Podobne už DMS postupovali aj s predchádzajúcimi projektmi.
Rebríček najpočúvanejších skladieb na Spotify na Slovensku z 29. decembra ukázal, ako sa darí jednotlivým skladbám z albumov, Reklama na rap má však niekoľkodňový náskok, keďže ju Kontrafakt zverejnil pár dní pred zvyškom albumu.
Takto vyzerá aktuálny rebríček z 2. januára 2022.
Albumom sa darilo aj po stránke predajov fyzických nosičov, podľa Rytmusa ide dlhodobo o najrelevantnejšie meradlo úspešnosti interpreta alebo skupiny. Zároveň neuznáva porovnávanie v tom, koľko platinových platní sa podarilo za projekt získať, pretože dnešné metriky nerátajú s absolútnym počtom predaných kusov, ale s obratom, kde hrá rolu cena CD a taktiež počet predaných balíčkov s tričkami alebo iným merchom.
Kontrafakt predal za prvý deň predpredaja približne 5 200 fyzických nosičov, do pár dní ich bolo už 8-tisíc a po týždni reportovali úspech v podobe 12-tisíc predaných albumov.
DMS za dva týždne informovali, že sa im podarilo získať štvorplatinu, v absolútnych číslach to bolo podľa Separa približne 7-tisíc kusov.
Pil C predal v predpredaji približne 4-tisíc fyzických nosičov.
Tri albumy, štyria recenzenti
Refresher oslovil štyroch skúsených bývalých (aj súčasných) hudobných redaktorov, ktorí majú so slovenským rapom bohaté skúsenosti.
Všetci štyria sú (podobne ako autor tohto textu) sčasti zaujatí, pretože sa s interpretmi poznajú osobne z vlastných rozhovorov, ale aj z osobného života.
Hudobné preferencie recenzentov sú rozdielne. Albumy si vopred napočúvali a ich úlohou bolo čo najobjektívnejšie a s použitím argumentov ich zhodnotiť v štyroch disciplínach, či už ako celky, alebo jednotlivé projekty. Na záver každý zverejní svoj rebríček troch najočakávanejších slovenských rapových albumov roka 2021.
DMS
Spracovanie, koncept, odkaz, myšlienka a zasadenie albumov do roku 2021
Adel: Na jednej strane chalani dokonale trafili dobu svojím zábavným cynizmom, ktorý už miestami pripomína akúsi rapovú verziu Horkýže Slíže. Vo väčšine prípadov to funguje, či už je to featuring so spomínanou skupinou, alebo Tanečná pesnička. Na druhej strane sú tu momenty, keď za nich cítim zástupnú hanbu, pri trackoch Ďalšia vlna a Logdán. Môže za to ich podivný, miestami až antivax odkaz.
Michal: DMS ma trochu prekvapili. Rozumiem konceptu, že to má byť zábavné, nie veľmi vážne vyrobené na plné koncerty, ale na to, aby som na seba nechal niekoho vrieskať antivaxerské hymny on-demand, som už asi trochu starý. Celkovo sa mi zdá, že porovnávať tento album so zvyšnými dvoma nie je úplne namieste, Separ aj Dame určite dokážu doručiť prepracovanejšie projekty, ale tento asi ani nikdy nemal tú ambíciu.
Otec Mirec: Pri DMS veľmi oceňujem, ako sa starajú o svojich fanúšikov a posledné roky stále niečo vydávajú (či už sólo, alebo skupinovo). Fanúšikovia im to potom vracajú v podobe vypočutí, nákupov, mosh pitov atď. Myslím, že HUHU nemá potenciál stať sa kultovým albumom. Vnímam ho skôr ako darček od DMS pre fans, na ktorom dostanú všetko, čo majú radi – vtip a nadhľad, svieži sound, naložený rap aj experimenty v podobe trackov (Hviezdy) či hostí. Chalani zostávajú verní svojej rétorike, zvuku a nesnažia sa vybočovať zo svojej dobre vyšliapanej cesty. Jediné, čo tomu chýba, sú koncerty, ktoré sa aktuálne, žiaľ, nedejú.
Hugo Hypetrain: DMS vydali album asi najnaviazanejší na to, čo sa momentálne deje, a celkom trefne a s nadhľadom mapujú myšlienkové pochody veľkej časti populácie. Aktuálne témy rezonujú celým albumom a zároveň svojím humorom a párty náladou chce táto nahrávka doručiť ľuďom aspoň trochu dobrej nálady.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Ktorý z albumov vnímajú recenzenti ako najvyspelejší.
- Prečo je podľa nich dôležité, že interpreti čoraz častejšie experimentujú so zahraničnými produkciami.
- Ktorý album má najhorší zvuk po stránke hudobného inžinierstva.
- Prečo Kontrafakt prekonal svoj vlastný album Real News z roku 2019.
- Kto prišiel s najhumornejším, najhlbším a najtechnickejším projektom.