Poslanci v parlamente schválili reformu nemocníc aj v druhom čítaní.
Poslanci schválili reformu nemocníc, vďaka ktorej by sa malo Slovákom dostať rýchlejšej a odbornejšej zdravotnej starostlivosti. V utorkovom hlasovaní ju podporilo 76 zo 146 prítomných zákonodarcov, 68 bolo proti, dvaja sa zdržali.
Celý poslanecký klub strany Sloboda a solidarita zákon o kategorizácii podporil, podľa Jany Bittó Cigánikovej sa dostane k ľuďom oveľa kvalitnejšia zdravotná starostlivosť. Dodáva, že Slováci už nebudú musieť vyhľadávať odborníkov v zahraničí.
Aj predseda poslaneckého klubu OĽaNO deklaroval podporu reforme nemocníc, pretože ju Slovensko po rokoch vlád Roberta Fica „potrebuje ako soľ“.
Boris Kollár je proti
Poslanci Národnej rady z klubu Sme rodina ešte pred hlasovaním deklarovali, že budú proti reforme nemocníc. Naopak, ešte pred hlasovaním chceli podporiť návrh opozičného Hlasu, ktorý navrhoval „naliať“ do zdravotníctva pol miliardy eur.
Šéf NR SR Boris Kollár podľa svojich slov sľúbil regiónom, že ak nebudú ich podmienky splnené, reformu nepodporí. Klub Sme rodina má 17 poslancov. Reformu nepodporilo Sme rodina už ani v prvom čítaní.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský skonštatoval, že reforma je pre slovenské zdravotníctvo nebezpečná. Vyzval všetkých poslancov, aby ju nepodporili. Nijako podľa neho nebola vyriešená požiadavka Memoranda za lepšie zdravotníctvo, aby sa reforma opravila a bola lepšie zabezpečená ambulantná zdravotná starostlivosť. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský si podľa neho nesplnil úlohu komunikovať o reforme s nespokojnými regiónmi.
Čo reforma nemocníc znamená?
Úrovne nemocníc, programov a medicínskych služieb budú po novom rozdelené do kategórií a označené ako V. úroveň, IV. úroveň, III. úroveň, II. úroveň a I. úroveň. Pričom V. úroveň predstavuje najvyššiu a I. najnižšiu úroveň. V zmysle novely rezort zdravotníctva kategorizáciou ustanoví programový profil pre každú úroveň, spôsob určenia medicínskej služby a zoznam služieb, pre každú službu by mal stanoviť zaradenie do medicínskeho programu, ale aj úroveň medicínskej služby a označenie, či je povinná, nepovinná alebo doplnková.
Rezort zároveň ustanoví indikátory kvality pre ústavnú starostlivosť a ich cieľové hodnoty, ako aj časovú dostupnosť. „Časová dostupnosť ústavnej starostlivosti sa nesmie stanoviť pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť,“ píše sa ďalej v zákone.
Podmienky na tvorbu siete nemocníc majú byť ich geografická dostupnosť, počet poistencov v spádovom území nemocnice a minimálny počet lôžok.
Ministerstvo zdravotníctva viackrát zdôraznilo, že sa žiadna nemocnica rušiť nebude. Lôžka, ktoré pred pandémiou zostávali nevyužité, sa budú transformovať v horizonte niekoľkých rokov na základe analýz a dát na iný typ starostlivosti, ktorá mnohým pacientom chýba, a preto sa ťažko vracajú do svojho normálneho života. Lekári, sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci budú podľa rezortu pracovať vďaka reforme s novými prístrojmi vo väčších tímoch, kde budú lepšie vedieť zvládať zdravotné komplikácie pacienta.
Budú rekonštruovať oddelenia a budovať nové typy zariadení
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa poďakoval poslancom za podporu návrhu. „Je to skvelá správa pre Slovensko,“ uviedol. Hovorí o dôkaze, že je tu „jasná vôľa dovládnuť“, a to aj s výsledkami. Verí, že koalícii sa podarí vyviesť krajinu z pandémie a prijať zmeny, ktoré Slovensko posunú dopredu.
„To, čo sa dnes schválilo, je len začiatok tvrdej práce pre nás, tak aby sme mohli začať stavať nemocnice, rekonštruovať oddelenia, budovať nové typy zariadení a zriaďovať nové ambulancie a čo je dôležité – personálne posilniť naše zdravotníctvo,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Jeho predchodca a súčasný poslanec Marek Krajčí (OĽaNO) zdôraznil, že reforma prináša pacientom nárok na to, aby boli ošetrení a zoperovaní do maximálnej čakacej lehoty určenej odborníkmi.
Šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková (SaS) poznamenala, že optimalizácia siete nemocníc prináša garanciu kvality poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje schválenie reformy nemocníc za znak, že koalícia funguje. Kritizovala bývalé vlády, že podobné zmeny nepretlačili skôr.
Na otázku o fungovaní koalície v súvislosti s tým, že hnutie Sme rodina reformu nepodporilo, odpovedal líder OĽaNO a minister financií Igor Matovič tým, že cieľom koalície je vydržať vo vláde s ústavnou väčšinou do konca volebného obdobia.
Reformu nemocníc v utorok v parlamente podporilo 76 zo 146 prítomných zákonodarcov, 68 bolo proti, dvaja sa zdržali. Proti bola opozícia i koaličné hnutie Sme rodina. Naopak, za hlasovali aj nezaradení poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a Ján Krošlák.