Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
Aktivuj si predplatné na pol roka zadarmo s ČSOB
6. decembra 2021 o 7:22
Čas čítania 0:32
Daniel Mikolášik

Na Slovensku sa objavil vzácny úkaz. Fotografovi sa na Liptove podarilo zachytiť dúhu v tme

Diskutovať
Uložiť Uložené

Nočná dúha bola až do čias Aristotela považovaná za výmysel.

Pri obci Liptovský Peter v okrese Liptovský Mikuláš došlo k vzácnemu nebeskému úkazu. Na nočnej oblohe sa totiž objavila dúha. Fotografovi Matúšovi Murtinovi sa ju navyše podarilo zachytiť. Unikátny záber je z piatka 19. novembra, informuje portál iMeteo.sk.

Meteorológovia upozorňujú, že hoci predpokladom vzniku dúhy je prítomnosť vodných kvapiek v atmosfére a Slnka, nie vždy to musí byť tak.

Aby bolo možné pozorovať dúhu aj v noci, je potrebné, aby v tom čase žiaril Mesiac v splne. Okrem mesačného svitu je dôležitý aj nočný dážď. Keďže ide o veľmi špecifické podmienky, je dúha v tme veľkou raritou.

Podľa meteorológov bola nočná dúha až do čias Aristotela považovaná za výmysel. Dúha na nočnej oblohe však nie je až taká viditeľná a farebná ako počas dňa. Podmienka dostatočnej svetelnosti je len v krátkom období okolo splnu, dodáva portál.

dúha v tme
Zdroj: iMeteo.sk/Matúš Murtin
Odporúčané
Števo pracuje ako žeriavnik: Kabína praská, nakláňa sa bežne aj 2-3 metre. Raz to so mnou doslova vystrelilo Števo pracuje ako žeriavnik: Kabína praská, nakláňa sa bežne aj 2-3 metre. Raz to so mnou doslova vystrelilo 8. februára 2026 o 8:20
Odporúčané
Toto je rebríček najhorších slovenských jedál. Väčšina Slovákov určite nebude súhlasiť Toto je rebríček najhorších slovenských jedál. Väčšina Slovákov určite nebude súhlasiť 8. februára 2026 o 18:14
Odporúčané
Nový rebríček najhorších jedál sveta pobúril Čechov aj Slovákov. Na zozname sú aj naše klasiky Nový rebríček najhorších jedál sveta pobúril Čechov aj Slovákov. Na zozname sú aj naše klasiky 10. februára 2026 o 9:42
Domov
Zdieľať
Diskusia