V Zare sme našli desiatky napodobenín. Odniesli si to Gucci, Prada či Bottega Veneta. Ako fast fashion reťazce vykrádajú dizajny a prečo ich nežalujú?
Ak chceš zistiť, aké kolekcie sa aktuálne nachádzajú v luxusných predajniach známych módnych domov ako Gucci, Dior či Prada, nemusíš kvôli tomu pochodiť v Prahe celú Parížsku ulicu. V prípade, že si laik, úplne postačí navštíviť Zaru. Prečo? Pri niektorých modeloch by si totiž rozdiel hľadal len ťažko.
Nie je žiadnou novinkou, že fast fashion reťazce pravidelne prinášajú hoci nie veľmi kvalitný, no zato primerane dostupný sortiment reflektujúci aktuálne módne trendy. Niekedy však až príliš okato. Obzvlášť to platí pri španielskej skupine Inditex miliardára Amancia Ortegu, pod ktorú patrí reťazec Zara, ale aj Bershka, Stradivarius, Pull&Bear či Massimo Dutti.
V ich kolekciách sa často nachádzajú veľmi sporné modely, ktorých dizajny hraničia až s napodobeninami originálov popredných módnych domov či renomovaných dizajnérov. Kolekcie predajcov tzv. rýchlej módy sú tak pochopiteľne veľmi populárne, a to práve vďaka cenovej dostupnosti a aktuálnym trendom, vzorom, farbám či strihom.
- Ktorý fast fashion reťazec kopíruje najviac.
- Aké napodobeniny sme v obchodoch objavili.
- Ktorý módny dom Zara v posledných kolekciách kopíruje najviac a ako.
- Ako je možné, že kopírovanie dizajnov reťazcom prechádza.
- Prečo je ťažké dokázať plagiátorstvo.
- Akým obvineniam a žalobám v minulosti Zara čelila.
- Koľko napodobenín sa nám podarilo nájsť.
V bratislavských pobočkách sme našli desiatky napodobenín
Už v minulosti sme na podobné škandály upozorňovali, no ako sme sa presvedčili na vlastnej koži, tento nekorektný fenomén pretrváva. Nevyzerá to tak, že by s tým reťazce ako Zara či H&M mali v pláne skoncovať.
V rámci reportáže sme sa sústredili čisto na skupinu Inditex. Navštívili sme bratislavské pobočky jej reťazcov a analyzovali modely z jej aktuálnej ponuky, o ktorých sme boli presvedčení, že sú inšpirované high fashion kolekciami. Podarilo sa nám nájsť množstvo menších, ale aj väčších napodobenín. Dokopy sme ich v aktuálnych kolekciách našli až 25.
Išlo predovšetkým o tenisky alebo čižmy. Najviac napodobenín sme objavili v Zare, ktorej kolekcie sa inšpirujú najmä talianskym módnym domom Bottega Veneta. Našli sme však aj napodobeniny značiek ako Gucci, Balenciaga, The North Face či Acne Studios.
Okrem kamenných predajní sme našli podobné výrobky aj na oficiálnych e-shopoch inditexových reťazcov, kde majú omnoho širšiu ponuku. Na otázky, ako je možné, že napodobovanie dizajnov vo väčšine prípadov reťazcom prechádza, a na akej legálnej hranici sa pohybujú, sme hľadali odpoveď s advokátmi Martinom Provazníkom a Patrikom Baltazarovičom.
Inšpirácia alebo kopírovanie?
Skrývajú sa za to, že ide len o inšpiráciu a z dôvodu komplikovaného domáhania sa spravodlivosti sa s tým z právneho hľadiska vo väčšine prípadov nedá urobiť takmer nič. Len ťažko sa dá totiž dokázať plagiátorstvo, keď reťazce nekopírujú kompletný dizajn, ale len časť z neho.
Návrhy dokážu napodobniť do tej miery, aby to bolo stále legálne, a následne ich masovo vyrábajú a distribuujú v nižšej kvalite a z lacnejších materiálov. Poškodené high fashion značky zároveň nemajú ochrannú známku na každý jeden model z kolekcie. Zaregistrovaná býva často len ochranná známka na logo.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo majú problém najmä malí a neznámi návrhári.
- Ako sa skončili súdne spory so Zarou.
- Pre akú medzeru v zákone majú plagiátori pri kopírovaní módnych dizajnov prakticky voľnú ruku.
- Ako Zara v najnovšej kolekcii odkopírovala dva modely tenisiek Prada a vytvorila z nich vlastný pár.
- Prečo väčšina módnych domov ignoruje, že ich nápady kopírujú a ako im to môže prospieť.
- Ako vyzerajú „fejkové“ kabelky Bottega Veneta v Zare.