Spravodajský portál pre modernú generáciu, ktorá sa zaujíma o aktuálne dianie.
Zaujíma ťa aktuálne dianie? Správy z domova aj zo sveta nájdeš na spravodajskom webe. Čítaj reportáže, rozhovory aj komentáre z rôznych oblastí. Sleduj Refresher News, ak chceš byť v obraze.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na news.refresher.sk
10. októbra 2021, 14:30
Čas čítania 8:33
Tímea Krauszová

A žijú šťastne až dodnes? Naši čitatelia vysvetľujú, prečo sa rozhodli (ne)zosobášiť

REFRESHER O VZŤAHOCH A LÁSKE RANDENIE V 21. STOROČÍ VZŤAHY
Uložiť Uložené

Akú úlohu zohráva manželstvo v dnešnej spoločnosti?

Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. Kultová hláška z reklamy padla aj ako odpoveď na naše otázky o manželstve. Hoci to už nie je také časté, mladí ľudia sa stále berú z lásky a venujú sa manželským povinnostiam. „Myslím si, že keď sú dvaja ľudia spolu a plánujú aj spoločnú budúcnosť, mali by si to potvrdiť svadbou,“ povedala nám Michaela, ktorá si svojho manžela Mareka vzala pred dvoma rokmi.

Nie všetci to však vidia takto jednoznačne a na Slovensku pribúdajú páry, ktoré spolu žijú dlhodobo (aj desiatky rokov) bez sobáša. Vlastnia spoločný majetok, majú spolu niekedy aj deti a žijú si svoj partnerský život. Väčšinu času nikto nerieši, že nie sú manželia. Nehovoriac o pomerne širokej skupine ľudí, ktorí sa zosobášiť ani nemôžu – queer páry majú často aj vlastné deti, ktoré majú problém osvojiť si, a zápasia s rôznymi prekážkami, pretože zákon na homosexuálne páry jednoducho nemyslí.

Aké má teda manželstvo úlohu v tomto desaťročí?

Článok je súčasťou série textov o vzťahoch a láske v rôznych podobách. Venujeme sa v nej aj otázkam rodičovstva, vzťahom s deťmi, vzťahom medzi kamarátmi aj tým partnerským. Rozoberáme aj neveru, manželstvo či netradičné vzťahové usporiadania. Klikni sem, ak si chceš prečítať všetky články v sérii.
Odporúčané
Na Pride chodíme aj s deťmi, naša rodina je možno iná, ale riešime rovnaké problémy ako bežné páry (Rozhovor) Na Pride chodíme aj s deťmi, naša rodina je možno iná, ale riešime rovnaké problémy ako bežné páry (Rozhovor) 7. februára 2021, 12:36
V tomto článku si prečítaš:
  • Čo vedie mladých ľudí k tomu, aby spolu žili dlhé roky bez svadby.
  • Aká je motivácia mladých párov, ktoré sa chcú zosobášiť.
  • Koľko ich je a v akom veku sa prvýkrát ľudia sobášia.
  • Aké sú zákonné povinnosti a práva, ktoré majú manželia, a ako ich aspoň čiastočne nahradiť, ak ide o nemanželov.

Príliš mladí na obrúčky

Do redakcie sa nám ozvalo viacero párov, ktoré sú spolu už dlhé roky „bez papierov“. Vravia, že im to vôbec nechýba, hoci sú spolu dlhé roky. „Hovorili sme o tom, ale nepovažujeme to za niečo, bez čoho by sme nemohli pokračovať vo vzťahu,“ povedala nám Vanesa. So svojím priateľom Matejom je už šesť rokov, piaty rok spolu aj bývajú. Obaja sú tridsiatnici, no do svadby sa nehrnú. 

Nie sú v tomto ojedinelí, Slováci sa sobášia podstatne neskôr ako kedysi. Podľa údajov štatistického úradu boli páry, ktoré sa zosobášili v roku 2020, v priemere o 7,5 roka staršie ako páry, ktoré sa sobášili v roku 1993. Priemerný vek mužov bol 35 rokov, u žien 32. Každý rok sa svadobný vek predĺžil o 6 mesiacov u žien a 7 mesiacov u mužov a tento trend je už dlhodobý. Dnes je štandardom hovoriť o novomanželoch, ak sú po tridsiatke (pri ženách po 25. narodeninách).

vzťah, muž a žena, randenie, láska, ruky
Zdroj: Pexels/Ron Lach

Dáta ukazujú nielen posun veku, ale aj postupný pokles v počte sobášov. Podľa štatistického úradu uzavrelo manželstvo na Slovensku v minulom roku historicky najmenej párov od vzniku Československa v roku 1918. Zosobášilo sa 23,8 tisíca párov, o pätinu menej, než aký bol priemer v predchádzajúcich piatich rokoch. Hoci k tomu prispela aj pandémia, pre ktorú boli svadobné hostiny oklieštené a mnohí preto sobáš odložili na neskôr, vo všeobecnosti sa sobášime menej ako kedysi.

Odporúčané
Je správne ho ghostnúť alebo sa rozísť cez chat? Odborníčka radí, ako sa čo najjednoduchšie rozísť Je správne ho ghostnúť alebo sa rozísť cez chat? Odborníčka radí, ako sa čo najjednoduchšie rozísť 11. novembra 2023, 9:30

Čoraz viac ľudí si volí ostať spolu „bez papierov“. Nevidia v manželstve pridanú hodnotu. Napriek tomu sa manželstvo naďalej považuje v spoločnosti za štandard, pokiaľ ide o vzťah a budovanie rodiny. 

Manželovi ťažšie ujdeš

„Hovorili sme o tom, no obaja sme zhodnotili, že nám to aktuálne nechýba k životu,“ vraví dvadsaťšesťročná Sára. S priateľom nevidia dôvod investovať do svadby. Manželstvo pre nich predstavuje minimum výhod a Sára si myslí, že je „zbytočné sa obmedzovať“.

Ako určité obmedzovanie vnímajú manželstvo viaceré nemanželské páry, s ktorými sme v redakcii hovorili. Podľa ich slov sa milujú a dôverujú si, ale priznávajú, že sú len ľudia. „Najväčšou výhodou je neviazanosť. S manželstvom prichádzajú aj právne povinnosti a záväzky. Nieže by sme si s partnerom nedôverovali, no všetci sme len ľudia a v našich životoch sa môže stať čokoľvek,“ vraví Sára. Podľa nej sa môže manželstvo stať zbytočným problémom, ktorý treba v prípade zmien riešiť. 

Rozvod vnímajú mladí ľudia ako komplikáciu, ktorá vie byť aj traumatizujúca, a to najmä v prípade, keď sú už vo vzťahu aj deti. Tak to vyplýva z viacerých rozhovorov s pármi, ktoré spolu žijú bez sobáša.

Naopak, manželia, s ktorými sme hovorili, si pochvaľujú práve to, že ich polovička nemôže „tak ľahko utiecť“. Vnímajú to ako motiváciu pracovať na náprave vzťahu a udržiavať ho. Uznávajú však, že majetkové vyrovnanie nemusí byť vždy výhodné.

vzťah, muž a žena, randenie, láska, ruky
Zdroj: Pexels/Duané Viljoen

Je „normálne“ lásku aj spečatiť

Napriek riziku rozvodu si manželstvo ako také niektorí naši čitatelia pochvaľujú. Dvadsaťsedemročná Hana si svojho manžela Mira (34) vzala, pretože túžili posunúť vzťah na nový level. Zhodujú sa na tom, že ukončiť manželstvo nie je jednoduché, ale obaja veľmi chceli takýto záväzok vytvoriť. 

Odporúčané
Nie si v „delulu“? Nová epizóda Love is on the air odhaľuje, ako spoznať delusionship (PODCAST) Nie si v „delulu“? Nová epizóda Love is on the air odhaľuje, ako spoznať delusionship (PODCAST) 21. septembra 2023, 12:00

„Je to forma prejavu lásky a rešpektu voči partnerke,“ vraví Miro. Podľa neho teraz zažíva väčší pocit istoty aj väčšiu dôveru vo vzťahu. Je hrdý na to, že môže Hanu predstavovať ako svoju manželku. Jedinú nevýhodu vidí práve v papierovačkách pri rozvode – nikto sa však nesobáši s tým, že by chcel niekedy vzťah ukončiť, no nie?

Hana manželstvo vníma ako dôkaz, že patria k sebe. „Je to aj forma zodpovednosti za toho druhého, prísľub, že sa o neho postarám, ak by to potreboval, a neopustím ho, nech by sa dialo čokoľvek. Proste chcela som byť jeho žena a nosiť jeho priezvisko. Vytvoriť takto našu malú rodinu.“ Podľa nej je manželstvo aj v tomto desaťročí stále výnimočné, pretože si predsa ľudia nevezmú hocikoho a nerobia to tak často. „Vnímam ako výhodu to, že je to ďalší krok, ktorý urobíš iba s výnimočným človekom,“ uzavrela Hana.

Aj Michaela (26) si myslí, že vážny vzťah do manželstva prirodzene vyústi. „Myslím si, že keď sú dvaja ľudia spolu a plánujú aj spoločnú budúcnosť, mali by si to potvrdiť svadbou,“ povedala nám. Vraví, že život je tak jednoduchší, či už ide o vybavovanie bývania, hypotéky, návštevy v nemocnici, alebo dostupnosť informácií o zdravotnom stave partnera. Nevie si predstaviť, že by dieťa nemalo automaticky rovnaké priezvisko, ako majú oni dvaja. Necítila by sa kompletne a nevedela by, ako to vysvetliť dieťaťu.

Odporúčané
Nezáväzné vzťahy nie sú nevera, ale dobrodružstvo. Ako fungujú nemonogamné vzťahy? (PODCAST) Nezáväzné vzťahy nie sú nevera, ale dobrodružstvo. Ako fungujú nemonogamné vzťahy? (PODCAST) 14. septembra 2023, 15:30

S 30-ročným Marekom sa vzali pred dvoma rokmi po ôsmich rokoch randenia. Hlavná vec, ktorá sa svadbou zmenila, sú podľa Mišky financie. „Obaja máme prístup k našim účtom, neriešime, kto koľko zarobí, a peniaze máme spoločné. Platíme z nich domácnosť, nákupy, darčeky a podobne a už ich nedelíme na moje a tvoje.“ Jej manžel Marek dodáva, že je podľa neho normálne vziať si niekoho, koho miluješ. 

vzťah, muž a žena, randenie, láska, ruky
Zdroj: Pexels/Ron Lach

Po svadbe sa možno budete ľúbiť ešte viac

Ivana si vzala za manžela svoju prvú lásku. Zaľúbili sa ešte na gymnáziu pred desiatimi rokmi, manželmi sú niečo viac ako dva roky. Obaja majú 27 rokov a manželstvo si veľmi pochvaľujú. Podľa Ivany má „vyššiu vznešenú podstatu“, a keďže je veriaca, verí, že ide o vzťah, ktorý požehnal aj Boh. 

Najviac si pochvaľuje to, že už nie je na veci sama. „Už to nie som ja, ale my. Sme skutočná rodina, my sme vytvorili domov, my sme sa stali jeden pre druhého najdôležitejšími osobami na tomto svete, my sme vytvorili istotu, zázemie, rozhodli sa prijať dieťatko,“ povedala nám. Svadbou sa podľa nej veci ešte zmenili, napriek tomu, že už boli spolu osem rokov. „Máme sa omnoho viac radi ako pred manželstvom. Tak skutočne. A máme k sebe aj väčšiu úctu.“

Vraví, že manželstvom získala aj bezpečie, istotu a jednotu. „Našla som svoje poslanie ako manželka a matka.“ Zobrali sa z vlastného presvedčenia. Keďže vždy túžila po rodine a usporiadanom živote, v manželskom vzťahu sa našla, a keby mohla, vydá sa za muža znovu.

Odporúčané
Microcheating: Je problém, keď si vo vzťahu a máš stiahnutý Tinder alebo si píšeš s bývalým? Microcheating: Je problém, keď si vo vzťahu a máš stiahnutý Tinder alebo si píšeš s bývalým? 8. septembra 2023, 9:00

Ako nevýhodu vníma skôr postavenie manželského zväzku v dnešnom svete. Podľa nej je škoda, že manželstvo vo svete označujeme za nudné, nemoderné alebo za prežitok. „Ľudia si neuvedomujú, ako vie život s jediným človekom obohatiť, nevedia oceniť kvalitu v budovaní vzťahu, rozvíjať svoju vnútornú silu v sebaovládaní, zriekaní sa a obetovaní pre toho druhého. Celý tento vnútorný proces je neskutočne krásny, vznešený a hodnotný.“

Ivana opisuje svoj manželský život s nadšením, vraví, že sa každé ráno budí pri láske svojho života. Podobné pocity nám však opisovali aj tie páry, ktoré spolu žijú podobne dlho, no manželmi nie sú. Rozumejú si, rešpektujú sa a budujú svoj vzťah po fyzickej aj duševnej stránke. Logicky sa preto v dnešnom uponáhľanom svete plnom nezáväzných vzťahov, online zoznamiek, sexu na jednu noc a tápania v randení ako takom natíska otázka.

vzťah,obrúčka,zásnuby
Zdroj: Unsplash/Joseph Pearson

Naozaj ti netreba „mať papier“?

Stiahni si aplikáciu Refresher, povoľ notifikácie a čítaj všetko bez obmedzenia
Stiahnuť a čítať zadarmo*
alebo Odomkni článok cez SMS
Pošli SMS na 8877 s textom CLANOK 104112 a dočítaj tento článok.
Cena SMS za otvorenie článku je 3,50 € s DPH. Ako to funguje?
Dočítaj článok do konca za SMS v hodnote 3,50€. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj články bez obmedzení celý mesiac - predplatné len za 1,50€ navyše v porovnaní s jedným článkom. Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
Čítaj bez obmedzení celý mesiac. Stačí poslať SMS (za 5€). Ako to funguje?
POSLAŤ SMS
*Akcia platí do konca novembra v mobilnej aplikácii Refresher

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Aké papierovačky je vhodné zariadiť, ak nechceš žiť v manželstve.
  • Čo je najväčšia nevýhoda, ktorú vnímajú nezosobášené páry.
  • Ako reagovali rodičia, keď zistili, že sa ich deti nechcú vziať.
  • Čo hovoria slovenské zákony o právach a povinnostiach manželov.
Domov
Zdieľať
Diskusia