Akú úlohu zohráva manželstvo v dnešnej spoločnosti?
Keď ju miluješ, nie je čo riešiť. Kultová hláška z reklamy padla aj ako odpoveď na naše otázky o manželstve. Hoci to už nie je také časté, mladí ľudia sa stále berú z lásky a venujú sa manželským povinnostiam. „Myslím si, že keď sú dvaja ľudia spolu a plánujú aj spoločnú budúcnosť, mali by si to potvrdiť svadbou,“ povedala nám Michaela, ktorá si svojho manžela Mareka vzala pred dvoma rokmi.
Nie všetci to však vidia takto jednoznačne a na Slovensku pribúdajú páry, ktoré spolu žijú dlhodobo (aj desiatky rokov) bez sobáša. Vlastnia spoločný majetok, majú spolu niekedy aj deti a žijú si svoj partnerský život. Väčšinu času nikto nerieši, že nie sú manželia. Nehovoriac o pomerne širokej skupine ľudí, ktorí sa zosobášiť ani nemôžu – queer páry majú často aj vlastné deti, ktoré majú problém osvojiť si, a zápasia s rôznymi prekážkami, pretože zákon na homosexuálne páry jednoducho nemyslí.
Aké má teda manželstvo úlohu v tomto desaťročí?
- Čo vedie mladých ľudí k tomu, aby spolu žili dlhé roky bez svadby.
- Aká je motivácia mladých párov, ktoré sa chcú zosobášiť.
- Koľko ich je a v akom veku sa prvýkrát ľudia sobášia.
- Aké sú zákonné povinnosti a práva, ktoré majú manželia, a ako ich aspoň čiastočne nahradiť, ak ide o nemanželov.
Príliš mladí na obrúčky
Do redakcie sa nám ozvalo viacero párov, ktoré sú spolu už dlhé roky „bez papierov“. Vravia, že im to vôbec nechýba, hoci sú spolu dlhé roky. „Hovorili sme o tom, ale nepovažujeme to za niečo, bez čoho by sme nemohli pokračovať vo vzťahu,“ povedala nám Vanesa. So svojím priateľom Matejom je už šesť rokov, piaty rok spolu aj bývajú. Obaja sú tridsiatnici, no do svadby sa nehrnú.
Nie sú v tomto ojedinelí, Slováci sa sobášia podstatne neskôr ako kedysi. Podľa údajov štatistického úradu boli páry, ktoré sa zosobášili v roku 2020, v priemere o 7,5 roka staršie ako páry, ktoré sa sobášili v roku 1993. Priemerný vek mužov bol 35 rokov, u žien 32. Každý rok sa svadobný vek predĺžil o 6 mesiacov u žien a 7 mesiacov u mužov a tento trend je už dlhodobý. Dnes je štandardom hovoriť o novomanželoch, ak sú po tridsiatke (pri ženách po 25. narodeninách).
Dáta ukazujú nielen posun veku, ale aj postupný pokles v počte sobášov. Podľa štatistického úradu uzavrelo manželstvo na Slovensku v minulom roku historicky najmenej párov od vzniku Československa v roku 1918. Zosobášilo sa 23,8 tisíca párov, o pätinu menej, než aký bol priemer v predchádzajúcich piatich rokoch. Hoci k tomu prispela aj pandémia, pre ktorú boli svadobné hostiny oklieštené a mnohí preto sobáš odložili na neskôr, vo všeobecnosti sa sobášime menej ako kedysi.
Čoraz viac ľudí si volí ostať spolu „bez papierov“. Nevidia v manželstve pridanú hodnotu. Napriek tomu sa manželstvo naďalej považuje v spoločnosti za štandard, pokiaľ ide o vzťah a budovanie rodiny.
Manželovi ťažšie ujdeš
„Hovorili sme o tom, no obaja sme zhodnotili, že nám to aktuálne nechýba k životu,“ vraví dvadsaťšesťročná Sára. S priateľom nevidia dôvod investovať do svadby. Manželstvo pre nich predstavuje minimum výhod a Sára si myslí, že je „zbytočné sa obmedzovať“.
Ako určité obmedzovanie vnímajú manželstvo viaceré nemanželské páry, s ktorými sme v redakcii hovorili. Podľa ich slov sa milujú a dôverujú si, ale priznávajú, že sú len ľudia. „Najväčšou výhodou je neviazanosť. S manželstvom prichádzajú aj právne povinnosti a záväzky. Nieže by sme si s partnerom nedôverovali, no všetci sme len ľudia a v našich životoch sa môže stať čokoľvek,“ vraví Sára. Podľa nej sa môže manželstvo stať zbytočným problémom, ktorý treba v prípade zmien riešiť.
Rozvod vnímajú mladí ľudia ako komplikáciu, ktorá vie byť aj traumatizujúca, a to najmä v prípade, keď sú už vo vzťahu aj deti. Tak to vyplýva z viacerých rozhovorov s pármi, ktoré spolu žijú bez sobáša.
Naopak, manželia, s ktorými sme hovorili, si pochvaľujú práve to, že ich polovička nemôže „tak ľahko utiecť“. Vnímajú to ako motiváciu pracovať na náprave vzťahu a udržiavať ho. Uznávajú však, že majetkové vyrovnanie nemusí byť vždy výhodné.
Je „normálne“ lásku aj spečatiť
Napriek riziku rozvodu si manželstvo ako také niektorí naši čitatelia pochvaľujú. Dvadsaťsedemročná Hana si svojho manžela Mira (34) vzala, pretože túžili posunúť vzťah na nový level. Zhodujú sa na tom, že ukončiť manželstvo nie je jednoduché, ale obaja veľmi chceli takýto záväzok vytvoriť.
„Je to forma prejavu lásky a rešpektu voči partnerke,“ vraví Miro. Podľa neho teraz zažíva väčší pocit istoty aj väčšiu dôveru vo vzťahu. Je hrdý na to, že môže Hanu predstavovať ako svoju manželku. Jedinú nevýhodu vidí práve v papierovačkách pri rozvode – nikto sa však nesobáši s tým, že by chcel niekedy vzťah ukončiť, no nie?
Hana manželstvo vníma ako dôkaz, že patria k sebe. „Je to aj forma zodpovednosti za toho druhého, prísľub, že sa o neho postarám, ak by to potreboval, a neopustím ho, nech by sa dialo čokoľvek. Proste chcela som byť jeho žena a nosiť jeho priezvisko. Vytvoriť takto našu malú rodinu.“ Podľa nej je manželstvo aj v tomto desaťročí stále výnimočné, pretože si predsa ľudia nevezmú hocikoho a nerobia to tak často. „Vnímam ako výhodu to, že je to ďalší krok, ktorý urobíš iba s výnimočným človekom,“ uzavrela Hana.
Aj Michaela (26) si myslí, že vážny vzťah do manželstva prirodzene vyústi. „Myslím si, že keď sú dvaja ľudia spolu a plánujú aj spoločnú budúcnosť, mali by si to potvrdiť svadbou,“ povedala nám. Vraví, že život je tak jednoduchší, či už ide o vybavovanie bývania, hypotéky, návštevy v nemocnici, alebo dostupnosť informácií o zdravotnom stave partnera. Nevie si predstaviť, že by dieťa nemalo automaticky rovnaké priezvisko, ako majú oni dvaja. Necítila by sa kompletne a nevedela by, ako to vysvetliť dieťaťu.
S 30-ročným Marekom sa vzali pred dvoma rokmi po ôsmich rokoch randenia. Hlavná vec, ktorá sa svadbou zmenila, sú podľa Mišky financie. „Obaja máme prístup k našim účtom, neriešime, kto koľko zarobí, a peniaze máme spoločné. Platíme z nich domácnosť, nákupy, darčeky a podobne a už ich nedelíme na moje a tvoje.“ Jej manžel Marek dodáva, že je podľa neho normálne vziať si niekoho, koho miluješ.
Po svadbe sa možno budete ľúbiť ešte viac
Ivana si vzala za manžela svoju prvú lásku. Zaľúbili sa ešte na gymnáziu pred desiatimi rokmi, manželmi sú niečo viac ako dva roky. Obaja majú 27 rokov a manželstvo si veľmi pochvaľujú. Podľa Ivany má „vyššiu vznešenú podstatu“, a keďže je veriaca, verí, že ide o vzťah, ktorý požehnal aj Boh.
Najviac si pochvaľuje to, že už nie je na veci sama. „Už to nie som ja, ale my. Sme skutočná rodina, my sme vytvorili domov, my sme sa stali jeden pre druhého najdôležitejšími osobami na tomto svete, my sme vytvorili istotu, zázemie, rozhodli sa prijať dieťatko,“ povedala nám. Svadbou sa podľa nej veci ešte zmenili, napriek tomu, že už boli spolu osem rokov. „Máme sa omnoho viac radi ako pred manželstvom. Tak skutočne. A máme k sebe aj väčšiu úctu.“
Vraví, že manželstvom získala aj bezpečie, istotu a jednotu. „Našla som svoje poslanie ako manželka a matka.“ Zobrali sa z vlastného presvedčenia. Keďže vždy túžila po rodine a usporiadanom živote, v manželskom vzťahu sa našla, a keby mohla, vydá sa za muža znovu.
Ako nevýhodu vníma skôr postavenie manželského zväzku v dnešnom svete. Podľa nej je škoda, že manželstvo vo svete označujeme za nudné, nemoderné alebo za prežitok. „Ľudia si neuvedomujú, ako vie život s jediným človekom obohatiť, nevedia oceniť kvalitu v budovaní vzťahu, rozvíjať svoju vnútornú silu v sebaovládaní, zriekaní sa a obetovaní pre toho druhého. Celý tento vnútorný proces je neskutočne krásny, vznešený a hodnotný.“
Ivana opisuje svoj manželský život s nadšením, vraví, že sa každé ráno budí pri láske svojho života. Podobné pocity nám však opisovali aj tie páry, ktoré spolu žijú podobne dlho, no manželmi nie sú. Rozumejú si, rešpektujú sa a budujú svoj vzťah po fyzickej aj duševnej stránke. Logicky sa preto v dnešnom uponáhľanom svete plnom nezáväzných vzťahov, online zoznamiek, sexu na jednu noc a tápania v randení ako takom natíska otázka.
Naozaj ti netreba „mať papier“?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Aké papierovačky je vhodné zariadiť, ak nechceš žiť v manželstve.
- Čo je najväčšia nevýhoda, ktorú vnímajú nezosobášené páry.
- Ako reagovali rodičia, keď zistili, že sa ich deti nechcú vziať.
- Čo hovoria slovenské zákony o právach a povinnostiach manželov.