S riaditeľkou Nadácie Zastavme korupciu sme sa porozprávali o aktuálnej situácii v polícii, na prokuratúre a v politike. Vojna v polícii je podľa Zuzany Petkovej realitou.
„Výber cez verejné vypočutie by bol fajn, keby výsledkom bolo to, že sa vyberie najlepší kandidát. Problémom je, že konečná voľba nominantov sa odohráva niekde v Kollárovej vile,“ hovorí Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu. Riaditeľka mimovládnej organizácie tvrdí, že vláda má snahu byť transparentná, zároveň vidí problém v odbornosti v niektorých rezortoch.
Zuzana Petková vníma konflikt v polícii, ktorý sa dá nazvať súbojom „aj viacerých skupín, na ktoré majú vplyv politické alebo ekonomické špičky“. Upozorňuje, že nejde len o NAKA a inšpekciu. „Vnímam, že sa to prenáša aj na prokuratúru, čo je omnoho nebezpečnejšie. Vidíme, že má dnes silu aj zastaviť trestné stíhania,“ dodáva na margo posledných krokov generálnej prokuratúry.
Riaditeľka NZK si myslí, že generálny prokurátor by nemal mať moc zhodiť zo stola akékoľvek uznesenie o vznesení obvinenia. Paragraf 363 navrhuje zmeniť.
- Prečo je pre bežného občana Slovenska v súčasnej situácii lepšie nesledovať čiastkové informácie o kauzách a na aký moment by mal počkať.
- Prečo je podľa Petkovej Maroš Žilinka najmocnejším mužom v krajine.
- Ako svoju prácu zvládal odchádzajúci policajný prezident Peter Kovařík, v čom zlyhal a za ktoré chyby vo vedení polície nemohol.
- Akú rolu v aktuálnych sporoch medzi NAKA a inšpekciou zohráva Robert Fico.
- Či je polícia pri zatýkaní politikov opatrnejšia ako v prípade bežných funkcionárov.
- Akú rolu vo vyšetrovaniach zohrávajú novinári a či svojimi zásahmi nemôžu ovplyvňovať políciu, prokuratúru a súdy.
Mária Kolíková a jej krídlo vstupujú do klubu SaS, Richard Sulík si dal ako podmienku, že musí zostať ministerkou spravodlivosti. Je to správne?
Bolo by správne, ak by zostala na tomto poste. Má najväčší výtlak spomedzi ministrov, ktorí majú v náplni predchádzanie korupcii alebo stíhanie korupcie. Podarilo sa jej toho presadiť najviac, napríklad reformu súdnictva alebo úrad na zaisťovanie majetku. Aj pre Máriu Kolíkovú by bolo dobré, ak by sa politické problémy vyriešili a mohla sa naplno venovať svojmu rezortu. Už nebude musieť riešiť stranícke šarvátky.
Nebude preskupenie síl v rámci koalície, práve naopak, priestorom na ďalší politický boj napríklad pre Borisa Kollára a Igora Matoviča, ktorí majú svoje záujmy?
Nevylučujem to. Igor Matovič má veľmi blízko k Veronike Remišovej a môže sa usilovať preklopiť ju do svojho hnutia a zabojovať o rezort spravodlivosti. Boris Kollár má jednou nohou vykročené k predčasným voľbám. Nevyhovuje mu, ako sa pod touto vládou naštartovala polícia a Úrad špeciálnej prokuratúry. Môže to využiť ako zámienku na rozpad koalície. V súčasnej situácii to však nepredpokladám, zaujímal ho najmä Vladimír Pčolinský, ktorý je momentálne vonku.
Kým minister spravodlivosti má pod sebou sudcov, generálny prokurátor má pod sebou celé trestné konanie a jedným rozhodnutím ho môže zmiesť zo stola. (Zuzana Petková)
Ako si má bežný občan Slovenska vysvetliť, čo sa dnes deje medzi orgánmi činnými v trestnom konaní?
Nikdy v histórii Slovenska polícia a prokuratúra nestíhali takéto vysokopostavené a zároveň ekonomicky vplyvné osoby s peniazmi a mocou, ktoré môžu zasahovať do diania. Máme tu rôzne sily, ktoré sa snažia zabrzdiť políciu a prokuratúru v tom, aby tak energicky nepokračovali vo svojej práci. Potom tu máme spory iného charakteru medzi generálnym prokurátorom a špeciálnym prokurátorom, kde nemusí ísť o konflikt dobra a zla. Maroš Žilinka a Daniel Lipšic sú silné a ambiciózne osobnosti.
Je to teda jednoducho osobný spor. Ale ako sa v tom vyznať? Je riešením do istej miery časť informácií ignorovať?
Prúdi veľmi veľké množstvo informácií a zároveň dezinformácií. Ekonomicky silné osobnosti, ktoré majú záujem na tom, aby polícia nestíhala korupčné kauzy, si môžu zaplatiť celé trolie farmy. Tie po sociálnych sieťach vypisujú v ich prospech a snažia sa ovplyvniť verejnú mienku. Ja by som na mieste bežného spotrebiteľa vypla pozornosť a kauzy sledovala, až keď sa blížia k záveru.
Teda v momente, keď sa dostanú pred súd.
Áno. Napríklad prípad Dobroslava Trnku, ktorý stojí pred súdom pre nahrávku Gorily, lebo ju vraj 7 rokov skrýval. Na súde zaznejú argumenty prokurátora aj obhajoby. Verím, že súdy vždy vynesú spravodlivý rozsudok.
Dnes sa ukazuje, že súdy síce rozhodujú nezávisle, ale nemusia sa k nim tie prípady dostať. Ukázalo sa to v aktuálnom prípade Vladimíra Pčolinského, kde sa už možno nedozvieme, či bol podľa súdov vinný.
Myslím si, že za každých okolností by mali rozhodovať súdy. Máme viac stupňov súdov; ak majú procesné strany pocit, že rozsudok nie je správny, môžu sa odvolať. V prípade pána Trnku môže rozsudok potvrdiť krajský súd, v prípade Mariana Kočnera a falšovania zmeniek potvrdzoval rozsudok Špecializovaného trestného súdu Najvyšší súd.
Maroš Žilinka by teda nemal mať túto právomoc?
Nemal by to byť generálny prokurátor. Akokoľvek môže byť jeho rozhodnutie správne, ide o veľmi silnú právomoc, ktorá by sa nemala koncentrovať v rukách jedného človeka.
Ste za zrušenie paragrafu 363 alebo jeho úpravu tak, aby odobrala generálnej prokuratúre moc stopnúť ľubovoľné kauzy?
Tento paragraf má svoj veľký význam. V zásade nie je zlý, Trestný poriadok však hovorí veľmi všeobecne o tom, že generálny prokurátor môže zrušiť uznesenie policajta alebo prokurátora, ak je nezákonné. To je správne.
Ale Trestný poriadok nedefinuje, o aké uznesenie ide. Zoznam, ktoré všetky uznesenia sa môžu na základe 363 rušiť, vydáva samotný GP príkazom. Ten z roku 2006 uznesenie o zrušení neobsahoval. Toto uznesenie sa do hry dostalo v roku 2012 – pravdepodobne v snahe generálnej prokuratúry obísť prísnejší zákon, ktorý presadila Radičovej vláda.
Aké je riešenie?
Mal by sa zúžiť okruh uznesení, ktoré môže zrušiť GP, aby medzi nimi nebolo uznesenie o zrušení obvinenia.
Existuje taký vtip, že keď niekto chce vedieť, kto je dobrý a kto zlý v aktuálnych kauzách, mal by sa pozrieť, koho sa na tlačovkách zastáva Robert Fico.
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Prečo Zuzana Petková neočakáva predčasné voľby a ako to súvisí s Vladimírom Pčolinským.
- Prečo verejné vypočutia majú zmysel, ale nie sú ideálnym nástrojom na výber nominantov.
- Či máme vojnu v polícii.
- Akú rolu zohráva v kauzách správanie Roberta Fica.
- Prečo ešte neobvinili politikov.