Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Piatok 1. 7. 2022 meniny má Diana

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
News

Boja sa nás, hovorí Šanta o Ficovi a Kaliňákovi. Máme dosť dôkazov, toto je historický zlom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že keď obvinení namietajú Úrad špeciálnej prokuratúry ako zaujatý, v skutočnosti im to lichotí. Znamená to, že sa nás boja, vysvetľuje v rámci diskusie na festivale Pucung.

Viktor Kniš
24. apríl 2022, 15:30 Čas čítania: 5:09
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
News
0
Viktor Kniš
24. apríl 2022, 15:30
Čas čítania: 5:09

Boja sa nás, hovorí Šanta o Ficovi a Kaliňákovi. Máme dosť dôkazov, toto je historický zlom

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry tvrdí, že keď obvinení namietajú Úrad špeciálnej prokuratúry ako zaujatý, v skutočnosti im to lichotí. Znamená to, že sa nás boja, vysvetľuje v rámci diskusie na festivale Pucung.

Viktor Kniš
24. apríl 2022, 15:30
Čas čítania: 5:09
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Odoberať newsletter REFRESHERu
10 najlepších člankov Refresheru, raz za týždeň. Ak ťa emaily prestanú baviť, tak ich kedykoľvek zrušíš. Zadaním emailu súhlasíš s podmienkami portálu.

V čase, keď Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol o väzbe pre Roberta Kaliňáka, v Košiciach sa konal protikorupčný festival Pucung, ktorý organizuje Nadácia Zastavme korupciu. Exminister vnútra sa odvolal, o jeho väzbe bude rozhodovať Najvyšší súd.

 

Len náhodou práve počas vyhlásenia rozhodnutia ŠTS sedeli na pódiu prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta, šéf NAKA Ľubomír Daňko a šéfka NZK Zuzana Petková. 

 

Prokurátor Ján Šanta: ,Temné sily, ktoré bránili vyšetrovaniam, tu boli stále, nie je to fenomén.‘

 

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry tvrdí, že policajti dnes už nemajú strach vyšetrovať ani vysokopostavených politikov. „Musí nastať doba, že sa vyšetrovatelia nebudú nikoho báť a nebudú sa pozerať, kto je osoba, ktorej idú vznášať obvinenie. Pomaly to nastáva, musí platiť padni, komu padni.“

 

Ján Šanta z ÚŠP tvrdí, že včerajším dňom sa prelomili dejiny trestného práva a kriminalistiky a spoločnosť sa posunula o krok ďalej. 

 

„Doposiaľ to bolo v rovine, že niečo tvrdil vyšetrovateľ a niečo tvrdil prokurátor. Po vzatí do väzby obvineného to už tvrdí aj sudca pre prípravné konanie. To znamená, že tri orgány potvrdili dôvodnosť trestného stíhania. V laickom jazyku to znamená, že máme dostatok dôkazov, je správne ustálený skutkový stav a táto spoločnosť ide správnym smerom. Cesta je dlhá a tŕnistá, ale pokročili sme. Je to zlomové,“ povedal prokurátor Šanta, ktorý dozoroval napríklad kauzu zmenky, v ktorej právoplatne odsúdili Mariana Kočnera na 19 rokov vo väzení. 

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Aké tlaky zažívali pri vyšetrovaní kauzy Súmrak vyšetrovatelia NAKA v Košiciach.
  • Ako vníma šéfka NZK Petková dôkaznú situáciu proti Ficovi a Kaliňákovi.
  • Prečo Šanta a Petková považujú správanie generálneho prokurátora Maroša Žilinku za sklamanie.
  • Prečo Šanta považuje za pozitívny signál, keď prokurátorov ÚŠP namietajú ako zaujatých. 
  • Prečo sa nedarí kauzu Pčolinský dotiahnuť do konca. 
  • Či budú zisťovať, aký má Robert Fico majetok.
Zdroj: TASR

Fica s Kaliňákom vyšetrovali Košičania, kolegovia na nich tlačili

Kauzu Súmrak vyšetrovali policajti z Košíc, Robert Fico argumentuje, že vyšetrovateľ NAKA z východu uznesenie len podpísal, ale vypracoval ho Daniel Lipšic. „Obvinení môžu tvrdiť na svoju obhajobu čokoľvek. Vyšetrovateľ na prípade pracoval dlhšie, spolu s operatívnymi pracovníkmi z východu zabezpečovali dôkazy. Pod každou zápisnicou o úkone v spise je podpísaný vyšetrovateľ z Košíc.“

Policajný prezident Štefan Hamran v rámci diskusie na festivale Pucung povedal, že na vyšetrovateľov tlačili kolegovia. Vraj vyšetrovateľom pracujúcim na kauze Súmrak hovorili, že keď sa Smer-SD opäť o dva roky dostane k moci, budú mať vážny problém.

 

Riaditeľ NAKA Ľubomír Daňko odmieta Ficove argumenty o politickom boji a politickej činnosti vyšetrovateľov. „Je nesprávne, keď niekto opakuje, že tu je nejaká čurillovská mafia. Pripomínam, že celé vyšetrovanie vedie odbor východ, vyšetrovateľ je z Košíc. Na procese neparticipoval Ján Čurilla ani žiadni vyšetrovatelia z Bratislavy.“

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 3670 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 0,33 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš čitať aj tieto články
Experimenty, prekapivé spolupráce aj mladé talenty. Toto sú najlepšie slovenské rapové skladby prvej polovice roka 2022Experimenty, prekapivé spolupráce aj mladé talenty. Toto sú najlepšie slovenské rapové skladby prvej polovice roka 2022
Na Slovensko prišla platforma, kde zoženieš maliara vždy, keď potrebuješ. Zakladatelia majú miliardové plány Na Slovensko prišla platforma, kde zoženieš maliara vždy, keď potrebuješ. Zakladatelia majú miliardové plány
Vladimíra Marcinková: Keď si vyberáme béčkové mená do funkcií, nečudujme sa, že pôsobíme ako béčková koalícia (Rozhovor)Vladimíra Marcinková: Keď si vyberáme béčkové mená do funkcií, nečudujme sa, že pôsobíme ako béčková koalícia (Rozhovor)
VIAC

 

Prokurátor ÚŠP Ján Šanta tvrdí, že na „politickom boji“, ktorý je opísaný v 107-stranovom uznesení o vznesení obvinenia, je zlé všetko, a upozorňuje aj na trestnoprávnu rovinu. Prístup do konkrétnych daňových vecí nemôže mať ani premiér, ani minister vnútra, aj keď to nazývajú politickým bojom. „A ak sa oboznámili s takýmito skutočnosťami, spáchali trestný čin ohrozenia daňového tajomstva, niet o čom diskutovať,“ povedal Šanta.

 

Advokát Roberta Fica a Roberta Kaliňáka David Lindtner už avizoval, že obvinení budú chcieť namietať, aby prípad dozoroval Úrad špeciálnej prokuratúry, ktorý vedie Daniel Lipšic ako jeden z poškodených. „Keď nás niekto namietne, vždy nás to poteší. Znamená to, že sa nás boja.“

 

Zdroj: TASR

Šanta: Žilinka je pre mňa ľudsky sklamaním

Prokurátor ÚŠP Ján Šanta v rámci diskusie najprv žartoval, že sa ku generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi nemôže vyjadrovať, pretože je jeho najvyšším nadriadeným a v nasledujúcich dňoch by si od neho mohol nájsť na stole návrh na disciplinárne stíhanie. Stručne však skonštatoval, že Žilinka je pre neho „ľudským sklamaním“.

 

Súhlasí aj riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Petková. „Aj pre mňa je pán Žilinka sklamaním. Jeho rozhodnutia nie sú transparentné, nedávajú logiku. Často sme svedkami, že na tlačových konferenciách aj s námestníkom zavádzajú. Napríklad pošlú tlačovú správu, že sa vylučuje z konania o Pčolinskom, a potom na tlačovke hovorí, že sa vylúčiť nemohol. Mne ako občanovi to nedáva záruku transparentnosti a spravodlivosti,“ povedala Zuzana Petková. 

 

Generálny prokurátor v piatok rozhodol, že kauzu Súmrak, kde sú obvinení Fico a Kaliňák, bude ďalej dozorovať Úrad špeciálnej prokuratúry, a rovnako nechal na ÚŠP aj podanie návrhu na vydanie Roberta Fica na väzobné stíhanie.

 

O vydaní expremiéra bude najprv mandátový a imunitný výbor a potom aj plénum Národnej rady SR hlasovať budúci týždeň. Fico má podporu Hlasu-SD, za vydanie budú hlasovať OĽaNO, SaS aj Za ľudí, postoj Sme rodina je nejasný. 

 

Zuzana Petková vníma ako alibistické rozhodnutie Maroša Žilinku nechať podanie návrhu na väzbu pre Fica na ÚŠP. Prokurátor Šanta považuje tento krok generálneho prokurátora za neštandardný, ale podľa neho Žilinka len uvoľnil cestu špeciálnej prokuratúre. 

 

Zdroj: TASR

Kde nič nie je, ani prokurátor neberie

Špeciálna prokuratúra môže teoreticky skúmať, aký majetok má Robert Fico. Ján Šanta však upozornil, že prokurátor môže zaisťovať majetok iba v prípade, že sa preukázateľne dokáže, že je obvinený jeho majiteľom. Po novom už môžu síce zaisťovať aj majetok účelovo prevedený počas posledných piatich rokov na príbuzných, ak bol prevedený za zjavne nevýhodných alebo obštrukčných podmienok, ale v prípade Fica to neplatí. 

 

Čo sa týka majetku písaného na iné osoby, NAKA môže začať zisťovať takýto majetok len vtedy, ak bol skutok spáchaný po účinnosti novely Trestného zákona, teda od 1. januára 2021. V konkrétnom prípade ide o skutky z čias, keď bol Robert Fico predsedom vlády, teda do roku 2018. 

 

Riaditeľ NAKA tvrdí, že v prípade, kde Robertovi Ficovi vzniesli obvinenie, bude určite predmetom vyšetrovania aj to, či má expremiér nejaký majetok. Zároveň upozorňuje, že zákon o preukazovaní majetku zatiaľ na Slovensku nemal žiadny zásadný efekt. „Na ministerstve spravodlivosti je pripravená zmena, ale či prejde, je na nich.“

 

Daňko zároveň potvrdil, že polícia koná v prípade nedávnej cesty Roberta Fica do Turecka súkromným lietadlom, za ktoré podľa svojich slov zaplatil Robert Kaliňák. Expremiér býval v dovolenkovej destinácii v apartmáne, kde stojí noc skoro 3-tisíc eur. 

 

Na snímke zľava zástupca špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, špeciálny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko.
Na snímke zľava zástupca špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, špeciálny prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Daniel Lipšic, dočasne poverený prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran a riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ľubomír Daňko. Zdroj: TASR

Niekto bráni tomu, aby sa Pčolinského prípad dostal na súd

Šanta, Petková a Daňko diskutovali o téme, či sa na Slovensku darí doťahovať kauzy do konca. Jedným z príkladov je aj kauza obvineného Vladimíra Pčolinského, v ktorej nedávno obvinili dvoch kľúčových svedkov vypovedajúcich proti bývalému riaditeľov SIS.

 

Okresný súd už konštatoval, že toto obvinenie Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu nie je dôvodné, a kritizoval prokurátora, ktorý kauzu dozoroval. „S takýmto prípadom som sa v praxi nestretol. Ak sa pýtate, či existuje niekto, kto bráni tomu, aby sa prípad Pčolinského dostal na súd, tak mne sa to takto javí,“ hovorí šéf NAKA Daňko. 

 

Aj podľa Jána Šantu musí najprv právoplatne skončiť jeden prípad, aby potom mohli vyhodnotiť, ktoré svedecké výpovede boli pravdivé. Demonštroval to na príklade, keď bol presvedčený o neprofesionalite znalkyne v kauze zmenky. Aj keď bol od začiatku presvedčený, že jej znalecký posudok je „blud“, musel vyčkať, kým Kočnera odsúdi Najvyšší súd. Hneď na druhý deň podal návrh na jej vylúčenie z komory znalcov. Ak je prokurátor presvedčený, že Beňa a Makó klamú, najprv musí súd oslobodiť Pčolinského. 

 

Podľa Zuzany Petkovej sú na Slovensku stále ľudia, ktorí vedia ovplyvňovať trestné konania. „Na polícii, prokuratúre a v SIS sú ľudia, ktorí bránia spravodlivosti, nedá sa to vyriešiť lusknutím prsta.“

 

V kauze Pčolinský mali už dvakrát podávať obžalobu. Prvýkrát ju zastavil Maroš Žilinka paragrafom 363, teraz podanie odložili, pretože jeden z obvinených sa nemohol pre práceneschopnosť oboznámiť so spisom a zároveň boli podané návrhy na doplnenie dokazovania. 

 

Prokurátor Ján Šanta dodáva, že ÚŠP sa musí so snahou brániť doťahovaniu káuz do konca vyrovnávať dlhodobo, okrem obvinených často podľa neho do vyšetrovaní vstupujú aj „temné sily“. Napriek tomu je prokurátor Šanta optimistom aj v kontexte káuz, ktoré ešte len prídu na súd. Riaditeľ NAKA Daňko dodáva, že keď kauzy ako Očistec prídu na súd, vyšetrovateľom sa uvoľnia ruky a budú môcť pokračovať v ďalších trestných veciach. 

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy news
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť