Svet kryptomien v posledných týždňoch zažíva zmŕtvychvstanie, keď hodnota jednotlivých mincí pomaly rastie a občas dokonca prekonáva predchádzajúce rekordy.
Vizionár Elon Musk, investorka Cathie Woodová, odliv čínskych ťažiarov aj spravodlivý hacker vliali do kryptomenových peňaženiek bežných investorov opäť nádej.
Za posledné týždne zažívali popredné digitálne mince sľubný rast, peňaženky zaliala zelená farba namiesto negatívnej červenej, a keby si aj bitcoin nakúpil na samotnom vrchole v apríli, tak už nie si tak ďaleko od bodu nula.
My sme sa pozreli na to, čo vo svete kryptomien najviac rezonovalo v poslednom období, pretože na trhu s obrovskou volatilitou, kde môžeš za pár hodín zarobiť stonásobok svojich peňazí alebo o všetky ešte jednoduchšie prísť, naozaj platí, že peniaze nikdy nespia.
- O koľko percent už bitcoin narástol za posledný mesiac.
- Prečo je pozitívne, že z Číny utekajú ťažiari bitcoinu.
- Čo podľa svetoznámej investorky vyženie bitcoin na hodnotu 500-tisíc dolárov.
- Koľko percent majetku by podľa nej mali do bitcoinu investovať inštitúcie.
- Ktoré kryptomeny vlastní Elon Musk.
- Čo viedlo hackera k tomu, že vrátil ukradnutých 600 miliónov dolárov.
Bitcoin nasadol na raketu smerujúcu naspäť na vrchol
Začiatok roka 2021 sa niesol v znamení všeobecnej eufórie z toho, že po rokoch prepadu kryptomeny opäť ožívajú. Kto si myslel, že bitcoin dosiahol svoje maximum v roku 2017, keď sa jeho cena vyšplhala na 20-tisíc dolárov, si musel pretierať oči, keď sa bitcoin v apríli obchodoval za 65-tisíc dolárov.
Raketový rast skončil v máji, keď po sérii negatívnych správ z Číny či z úst Elona Muska stlačili cenu bitcoinu o viac ako štvrtinu, aby sa nakoniec prepadol pod hranicu 30-tisíc dolárov. Keď si svoje prvé investície robil v apríli, tak si v priebehu pár týždňov mohol prísť o polovicu svojich peňazí.
Opäť sa preto potvrdilo pravidlo, že ak prichádza volatilita a cena kryptomien šialene stúpa alebo hlavne klesá, mal by si zachovať chladnú hlavu. Bitcoin v posledných dňoch viackrát prekročil hranicu 50-tisíc dolárov, a tak za uplynulé týždne narástol o takmer 50 percent.
Na vlnu závratného rastu sa vydali aj kryptomeny ako cardano, ktoré napriek bitcoinu ďaleko pod svojím doterajším maximom zlomilo historický rekord, rovnako ako jeho konkurencia v podobe kryptomeny solana. Cardano za posledný týždeň narástlo o viac ako 20 percent, zatiaľ čo solana predtým narástla z 20 dolárov až na 80 dolárov za mincu.
Čína už nemá pod palcom drvivú väčšinu siete
Dopomohlo mu k tomu viacero faktorov, ktoré neexistujú samostatne, ale k rastu aj prepadu prispievajú spoločne s atmosférou na trhu, prebiehajúcou pandémiou či vyjadreniami známych osobností.
Najpreberanejšou témou bol rozhodne odchod ťažiarov bitcoinu z Číny, ktorá sa rozhodla zredukovať množstvo ľudí a výpočtovej techniky participujúcej na fungovaní celej siete bitcoinu a schvaľovaní transakcií.
Zatiaľ čo pred zásahom čínskej vlády mala krajina pod palcom až 65 percent celého hashrate bitcoin blockchainu, čo v ľudskej reči znamená, že mali dohromady dominantné postavenie v udržiavaní a schvaľovaní transakcií medzi ľuďmi, aktuálne podiel klesol pod 50 percent, čo verejnosť vníma pozitívne, pretože Čína mohla v kritickej situácii prakticky výrazne ochromiť celý bitcoinový ekosystém. Teraz je riziko zase o trochu menšie.
Najznámejšia investorka sveta odhaduje 500-tisícový bitcoin
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo podľa svetoznámej investorky doženie bitcoin na 500-tisíc dolárov.
- Koľko percent majetku by podľa nej mali do bitcoinu investovať inštitúcie.
- Ktoré kryptomeny vlastní Elon Musk
- Čo viedlo hackera k tomu, že vrátil ukradnutých 600 miliónov dolárov.salala