Vyplýva to z aktuálneho prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“.
Obavy z ohrozenia epidémiou koronavírusu sú na najnižšej úrovni od mája 2020 a respondenti, ktorí sa epidémie obávajú menej, sú menej ochotní dať sa zaočkovať. Dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou ostáva na veľmi nízkej úrovni.
Vyplýva to z prieskumu s názvom Ako sa máte, Slovensko?, ktorý prebiehal od 15. do 20. júla 2021. Iniciuje ho Slovenská akadémia vied (SAV), MNFORCE a agentúra Seesame.
„Malý pocit ohrozenia epidémiou a mimoriadne nízka dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou môžu prispievať k nízkej ochote dať sa zaočkovať. Ďalším faktorom môže byť odmietavé či nejednoznačné stanovisko niektorých politikov k vakcinácii, pretože pre približne pätinu respondentov je postoj ich obľúbeného politika k očkovaniu dôležitý,“ skonštatoval Robert Klobucký zo Sociologického ústavu SAV.
Z prieskumu vyplýva, že pandémiou sa dlhodobo cítia menej ohrození tí, ktorí sa neplánujú dať zaočkovať, ľudia so základným vzdelaním a muži. Respondenti, ktorí sa cítia menej ohrození, výrazne menej obmedzujú kontakty s ľuďmi mimo svojej domácnosti, menej dodržiavajú aj aktuálne protipandemické opatrenia.
Vláde a zdravotníctvu dôverujú najmä zaočkovaní
Dôvera vo vládu v súvislosti s koronakrízou podľa prieskumu stagnuje na nízkej úrovni. Po nástupe novej vlády Eduarda Hegera dôvera mierne stúpla z marcových 14,2 percenta na májových 17,2 percenta. Dôvera vo vládu podľa predchádzajúcich prieskumov klesá od apríla 2020, keď bola na úrovni 54,4 percenta.
Až 24,6 percenta zaočkovaných respondentov a 26,1 percenta tých, ktorí sa chcú dať zaočkovať, vláde v súvislosti s koronakrízou dôverujú. Medzi tými, ktorí sa nechcú dať zaočkovať, vláde dôveruje iba 5,9 percenta respondentov.
Zdravotníctvu dôveruje 57 percent už zaočkovaných a len 25,6 percenta tých, ktorí sa nechcú dať zaočkovať. Postoj politikov k očkovaniu je dôležitý pre každého piateho respondenta.
Prieskum Ako sa máte, Slovensko? sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku karanténnych opatrení v marci 2020. Doteraz ho robili desaťkrát.