Reproduktor so švédskym názvom Symfonisk vyrába Ikea v spolupráci s odborníkmi z firmy Sonos.
V sieti obchodných domov Ikea sa už niekoľko rokov rozmáhajú reproduktory so švédskym názvom Symfonisk. Od políc a nočných lámp vydávajúcich zvuk sa ich portfólio rozšírilo o ďalší reproduktor. Tentoraz ide o produkt, ktorý sa tvári ako abstraktný obraz, no v skutočnosti je to opäť len zamaskovaný prehrávač hudby.
V obchodných domoch Ikea sa predáva za 179 eur. Dostupný je v bielej a čiernej farbe a priamo zo škatule prichádza s bielo-béžovou alebo čierno-sivou abstraktnou prednou stranou. Tú si však môžeš vymeniť – v blízkom čase by Ikea mala začať predávať aj ďalšie predné kryty. Údajne budú stáť 17 eur a budú aj menej abstraktné a farebnejšie.
Túto novinku, ktorú vytvorili švédski dizajnéri v spolupráci s audioinžiniermi z americkej firmy Sonos, nám spoločnosť Ikea poslala priamo do redakcie na recenziu. Reproduktor sme rozbalili, bez ťažkostí zavesili na stenu a v priebehu niekoľkých minút sprevádzkovali. Aký je zo zvukového hľadiska a v čom je lepší ako obyčajné stolné reproduktory k počítaču?
- Ako reproduktor poskladáš a zavesíš.
- Ako ho pripojíš k svojej wi-fi sieti a nastavíš ako svoj.
- Ako ho pripojíš k svojmu smartfónu či notebooku.
- Či ho môžeš pripojiť aj k cudzím zariadeniam.
- V čom je apka Sonos lepšia od akejkoľvek konkurencie.
- Aký dobrý je z hľadiska kvality reprodukovaného zvuku.
- Ako reproduktor pôsobí z rýdzo estetického hľadiska.
- Či sa ho za takmer 200 eur oplatí kúpiť.
Rozbalenie a montáž
Reproduktor Symfonisk sa dodáva v jednej papierovej škatuli a váži len niekoľko kilogramov, takže si ho domov hravo donesieš aj autobusom či vlakom. Proces rozbalenia a montáže je mimoriadne jednoduchý, pretože v škatuli sú len štyri veci: napájací kábel, malá škatuľka s montážnymi dielmi, návod a samotný reproduktor.
Montáž háčika a silikónových nožičiek na reproduktor nám zabrala len niekoľko desiatok sekúnd. O niečo ťažšie bolo zapojenie napájacieho kábla, ale keď sme reproduktor opatrne položili obrazovou stranou na stôl, zvládli sme to bez väčších problémov. Keďže reproduktor nemá vstavanú batériu, bez pripojenia do zásuvky nevylúdi ani tón.
Takto pripravený reproduktor sme najprv dočasne opreli o zvislý povrch. Vďaka silikónovým nožičkám sa neposunul ani o milimeter. Keď sme mu nakoniec vybrali definitívne miesto, jednoducho sme ho zavesili na klinec, zapojili do najbližšej elektrickej zásuvky a začali ho konfigurovať.
Prvé spustenie a pripojenie na sieť
Aby sme mohli z reproduktora Symfonisk začať počúvať hudbu, museli sme ho v prvom rade pripojiť na wi-fi sieť. Reproduktory od výrobcu Sonos totiž na pripojenie nepoužívajú Bluetooth, ale bezdrôtovú sieť, čo je z nášho pohľadu veľká výhoda. Vďaka tomu je reproduktor vždy v pohotovostnom režime a pred prehrávaním ho netreba manuálne zapnúť a počkať, kým sa pripojí na najbližšie zariadenie.
Prvotná konfigurácia reproduktora prebieha v mobilnej aplikácii Sonos. Vytvorili sme si účet, ktorý si vypýtal len niekoľko základných údajov. Keď sme sa následne dostali do prostredia aplikácie, niekoľko sekúnd sme nevedeli, čo máme robiť, no keďže náš nový reproduktor bol zavesený neďaleko, apka automaticky zistila jeho prítomnosť a ponúkla nám automatické spustenie konfigurácie.
Stačilo nám kliknúť na tlačidlo Add, niekoľko sekúnd počkať a potom kliknúť na tlačidlo Continue. Náš redakčný iPhone nás požiadal, aby sme ho priložili k blikajúcemu svetielku na ľavom okraji reproduktora, aby mohlo prebehnúť spárovanie cez NFC.
Po priložení iPhonu k reproduktoru Symfonisk bol pred nami už len posledný párovací krok – výber miestnosti, v ktorej bude tento reproduktor umiestnený. Apka Sonos ponúka aj vlastné pomenovanie miestnosti, preto sme si vytvorili miestnosť Refresher Office. Keďže Symfonisk je kompatibilný s protokolom Airplay 2, nebolo potrebné žiadne ďalšie nastavovanie a objavil sa nám medzi výstupnými zariadeniami, presne ako na snímke obrazovky vyššie.
Pripojenie k smartfónu, tabletu či notebooku
Najjednoduchšie pripojenie k reproduktorom Sonos ponúkajú zariadenia Apple. Práve spomínaný protokol Airplay 2 je zodpovedný za to, že sa náš reproduktor objavuje všetkým, ktorí sú pripojení na wi-fi sieť Refresher. Nie je potrebná ani apka Sonos, ani žiadna konfigurácia cez wi-fi, Bluetooth či vzdialené servery. O niečo komplikovanejšie to majú majitelia zariadení s Androidom a Windowsom, ktoré, žiaľ, protokol Airplay 2 nepodporujú.