Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Sobota 23. 10. 2021 meniny má Alojza

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?
Dnes populárne články
Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky. Toto sú najviac fresh kúsky do tvojho šatníka Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými…
Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do zahraničia. Jeho rodine sa vyhrážali smrťou Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby.…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé…
Tech - Hardware a audio

Vyskúšali sme reproduktor z Ikey. Vyzerá ako obraz, má skvelý zvuk a nestojí ani dvesto eur

Reproduktor so švédskym názvom Symfonisk vyrába Ikea v spolupráci s odborníkmi z firmy Sonos.

Richard Bonde
23. august 2021, 11:04 Čas čítania: 6:08
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Vyskúšali sme reproduktor z Ikey. Vyzerá ako obraz, má skvelý zvuk a nestojí ani dvesto eur
Zdroj: Ikea
Tech - Hardware a audio
1
Richard Bonde
23. august 2021, 11:04
Čas čítania: 6:08

Vyskúšali sme reproduktor z Ikey. Vyzerá ako obraz, má skvelý zvuk a nestojí ani dvesto eur

Reproduktor so švédskym názvom Symfonisk vyrába Ikea v spolupráci s odborníkmi z firmy Sonos.

Richard Bonde
23. august 2021, 11:04
Čas čítania: 6:08
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Vyskúšali sme reproduktor z Ikey. Vyzerá ako obraz, má skvelý zvuk a nestojí ani dvesto eur
Zdroj: Ikea

V sieti obchodných domov Ikea sa už niekoľko rokov rozmáhajú reproduktory so švédskym názvom Symfonisk. Od políc a nočných lámp vydávajúcich zvuk sa ich portfólio rozšírilo o ďalší reproduktor. Tentoraz ide o produkt, ktorý sa tvári ako abstraktný obraz, no v skutočnosti je to opäť len zamaskovaný prehrávač hudby.

 

V obchodných domoch Ikea sa predáva za 179 eur. Dostupný je v bielej a čiernej farbe a priamo zo škatule prichádza s bielo-béžovou alebo čierno-sivou abstraktnou prednou stranou. Tú si však môžeš vymeniť – v blízkom čase by Ikea mala začať predávať aj ďalšie predné kryty. Údajne budú stáť 17 eur a budú aj menej abstraktné a farebnejšie.

 

Túto novinku, ktorú vytvorili švédski dizajnéri v spolupráci s audioinžiniermi z americkej firmy Sonos, nám spoločnosť Ikea poslala priamo do redakcie na recenziu. Reproduktor sme rozbalili, bez ťažkostí zavesili na stenu a v priebehu niekoľkých minút sprevádzkovali. Aký je zo zvukového hľadiska a v čom je lepší ako obyčajné stolné reproduktory k počítaču?

 

V tomto článku si prečítaš:
  • Ako reproduktor poskladáš a zavesíš.
  • Ako ho pripojíš k svojej wi-fi sieti a nastavíš ako svoj.
  • Ako ho pripojíš k svojmu smartfónu či notebooku.
  • Či ho môžeš pripojiť aj k cudzím zariadeniam.
  • V čom je apka Sonos lepšia od akejkoľvek konkurencie.
  • Aký dobrý je z hľadiska kvality reprodukovaného zvuku.
  • Ako reproduktor pôsobí z rýdzo estetického hľadiska.
  • Či sa ho za takmer 200 eur oplatí kúpiť.

Rozbalenie a montáž

Reproduktor Symfonisk sa dodáva v jednej papierovej škatuli a váži len niekoľko kilogramov, takže si ho domov hravo donesieš aj autobusom či vlakom. Proces rozbalenia a montáže je mimoriadne jednoduchý, pretože v škatuli sú len štyri veci: napájací kábel, malá škatuľka s montážnymi dielmi, návod a samotný reproduktor.

 

Montáž háčika a silikónových nožičiek na reproduktor nám zabrala len niekoľko desiatok sekúnd. O niečo ťažšie bolo zapojenie napájacieho kábla, ale keď sme reproduktor opatrne položili obrazovou stranou na stôl, zvládli sme to bez väčších problémov. Keďže reproduktor nemá vstavanú batériu, bez pripojenia do zásuvky nevylúdi ani tón.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

 

Takto pripravený reproduktor sme najprv dočasne opreli o zvislý povrch. Vďaka silikónovým nožičkám sa neposunul ani o milimeter. Keď sme mu nakoniec vybrali definitívne miesto, jednoducho sme ho zavesili na klinec, zapojili do najbližšej elektrickej zásuvky a začali ho konfigurovať.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Prvé spustenie a pripojenie na sieť 

Aby sme mohli z reproduktora Symfonisk začať počúvať hudbu, museli sme ho v prvom rade pripojiť na wi-fi sieť. Reproduktory od výrobcu Sonos totiž na pripojenie nepoužívajú Bluetooth, ale bezdrôtovú sieť, čo je z nášho pohľadu veľká výhoda. Vďaka tomu je reproduktor vždy v pohotovostnom režime a pred prehrávaním ho netreba manuálne zapnúť a počkať, kým sa pripojí na najbližšie zariadenie.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

 

Prvotná konfigurácia reproduktora prebieha v mobilnej aplikácii Sonos. Vytvorili sme si účet, ktorý si vypýtal len niekoľko základných údajov. Keď sme sa následne dostali do prostredia aplikácie, niekoľko sekúnd sme nevedeli, čo máme robiť, no keďže náš nový reproduktor bol zavesený neďaleko, apka automaticky zistila jeho prítomnosť a ponúkla nám automatické spustenie konfigurácie.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

 

Stačilo nám kliknúť na tlačidlo Add, niekoľko sekúnd počkať a potom kliknúť na tlačidlo Continue. Náš redakčný iPhone nás požiadal, aby sme ho priložili k blikajúcemu svetielku na ľavom okraji reproduktora, aby mohlo prebehnúť spárovanie cez NFC.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

 

Po priložení iPhonu k reproduktoru Symfonisk bol pred nami už len posledný párovací krok – výber miestnosti, v ktorej bude tento reproduktor umiestnený. Apka Sonos ponúka aj vlastné pomenovanie miestnosti, preto sme si vytvorili miestnosť Refresher Office. Keďže Symfonisk je kompatibilný s protokolom Airplay 2, nebolo potrebné žiadne ďalšie nastavovanie a objavil sa nám medzi výstupnými zariadeniami, presne ako na snímke obrazovky vyššie.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Pripojenie k smartfónu, tabletu či notebooku

Najjednoduchšie pripojenie k reproduktorom Sonos ponúkajú zariadenia Apple. Práve spomínaný protokol Airplay 2 je zodpovedný za to, že sa náš reproduktor objavuje všetkým, ktorí sú pripojení na wi-fi sieť Refresher. Nie je potrebná ani apka Sonos, ani žiadna konfigurácia cez wi-fi, Bluetooth či vzdialené servery. O niečo komplikovanejšie to majú majitelia zariadení s Androidom a Windowsom, ktoré, žiaľ, protokol Airplay 2 nepodporujú.

NAČÍTAŤ ČLÁNOK BEZPLATNE
Predplať si REFRESHER+ a získaj ďalšie výhody

Tento článok dočítaš bezplatne, no s predplatným REFRESHER+ získaš prístup ku viac ako 2561 zamknutým článkom a dostaneš ďalšie benefity.

VIAC O PREDPLATNOM
Kedykoľvek ho jednoducho zrušíš
Už od 2.99 € mesačne
S REFRESHER+ môžeš získať tieto benefity
VIAC

 

V takomto prípade si však stačí nainštalovať bezplatnú apku Sonos, v ktorej si môže používateľ prihlásiť aj streamovacie služby a smerovať prehrávaný zvuk do ľubovoľných reproduktorov Sonos pripojených na rovnakú wi-fi sieť. Zároveň môže každému reproduktoru jednotlivo nastavovať hlasitosť a pritom byť v inej miestnosti či na inom poschodí.

Ovládanie priamo na reproduktore  

Okrem vzdialeného ovládania prehrávania a hlasitosti cez smartfón či počítač ponúka reproduktor aj tri tlačidlá: play/pause, hlasitosť hore a hlasitosť dole. Vďaka nim sme sa zariadenia, z ktorého sme smerovali hudbu do nášho Symfonisku, nemuseli ani dotknúť a vedeli sme ju ovládať priamo z reproduktora.

 

Otázkou však zostáva, kde má reproduktor Symfonisk tlačidlo vypínania a zapínania. Odpoveď je jednoduchá – nemá ho. Vďaka wi-fi pripojeniu sa uspí automaticky krátko po ukončení prehrávania a čaká na ďalšie zobudenie. Vypnúť sa teda dá jedine vytiahnutím zo zásuvky, čo je z energetického hľadiska drobná nevýhoda. V pohotovostnom režime však spotrebúva iba minimum energie.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Pripájanie viacerých reproduktorov

Ako si sa už možno dovtípil, na jednu wi-fi sieť môžeš pripojiť toľko Sonosov, koľko si ich kúpiš. Každý si môžeš jednoducho nakonfigurovať zvlášť a cez apku Sonos alebo Airplay 2 ich môžeš ovládať separátne.

 

Ešte zaujímavejšia však je funkcia stereo párov – nie každý reproduktor musí byť samostatnou jednotkou. Ak chceš, môžeš si ľubovoľné dva reproduktory Sonos spojiť do takzvaného stereo páru a ovládať ich ako spojenú dvojicu. Jeden ti bude prehrávať ľavý kanál, druhý pravý kanál a tvoja izba dostane dvojnásobnú dávku audia a dvojkanálový priestorový zvuk.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Apka Sonos

Aplikácia Sonos, ktorou sme Symfonisk ovládali, nás doslova zaskočila tým, koľko zaujímavých funkcií ponúka. Okrem samotného systému Sonos, ktorý je založený na možnosti prehrávať tú istú skladbu vo viacerých miestnostiach v presnej synchronizácii, sme vedeli nastaviť napríklad budík. V nastavenom čase sa nám z nášho reproduktora spustilo prehrávanie vybranej skladby, mohli sme si však zvoliť aj budíkový zvuk a nastaviť hlasitosť pri spustení.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Kvalita zvuku

Symfonisk nás príjemne prekvapil. Očakávali sme, že pri jeho veľkosti a hmotnosti budeme môcť jeho zvuk charakterizovať aspoň ako „slušný“. Bez pochybností však môžeme vyhlásiť, že slovo „fenomenálny“ je pre Symfonisk oveľa adekvátnejšie – a pritom nestojí ani 200 eur.

Frekvenčná odozva

Reproduktor vydával zvukové efekty už počas konfiguračného procesu – už vtedy nás prekvapil veľmi čistými hĺbkami, najmä frekvenciami okolo 100 Hz a nižšie. Ani pri vyšších hlasitostiach neznie integrovaný subwoofer nečisto, práve naopak, hlboké frekvencie sú pri všetkých hlasitostiach veľmi vyrovnané a priezračné.

 

So strednými frekvenciami sa inžinieri v Sonose potrápili tiež. Najnižšie stredy (od 100 do 150 Hz) sú okrúhle a jemné, takže zbytočne nerezonujú v hranatých miestnostiach s veľkými odrazovými plochami. Stredy od 200 do 1 000 Hz znejú tak, ako by mali, v tejto oblasti sme však nepostrehli žiadny zázrak. Vyššie stredy (od 1 do 4 kHz) sú tiež veľmi sofisitikované a ani dlhšie počúvanie pri vyššej hlasitosti nepôsobilo na naše uši únavne.

 

Najmenej nás potešili výšky. Na náš vkus ich bolo o niečo menej, než by bolo žiaduce, ale v apke Sonos sa dajú parametre Bass (hĺbky) a Treble (výšky) nastaviť v rozsahu od –10 do +10 dB. Pri nastavení výšok na +2 až +3 dB sme sa však dostali až k spokojnosti.

Sonos Trueplay

Neradi by sme zabudli na azda najzaujímavejšiu funkciu celého reproduktora Symfonisk – a to je technológia Sonos Trueplay. Je exkluzívna pre reproduktory od výrobcu Sonos a nepoteší majiteľov zariadení s Androidom. Aby si ju mohol využívať, potrebuješ vlastniť alebo si na niekoľko minút požičať iPhone.

 

Vďaka tejto technológii sa vie reproduktor prispôsobiť miestnosti, v ktorej je umiestnený. Využíva na to mikrofóny iPhonu, ktoré umožnia analýzu priestoru a prispôsobenie frekvenčnej ekvalizácie. Celý proces trvá 45 sekúnd a je sprevádzaný hlasnými zvukmi z reproduktora. Tieto zvuky iPhone zachytáva, porovnáva ich špecifiká v rôznych časoch a polohách v miestnosti a na základe toho vytvorí čo najpresnejší Trueplay profil.

 

V našom prípade sa po nastavení Trueplay zvukový zážitok z reproduktora Symfonisk ešte znásobil – odkedy sme ho prvýkrát zapli, už ho nechceme vypnúť. Pripomíname však, že Trueplay treba nastaviť zvlášť pre každý priestor – ak by sme reproduktor premiestnili, museli by sme Trueplay nakonfigurovať znovu.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde

Technológia vs. estetika

Niektorí produkty z Ikey nenávidia, iní ich milujú. V prípade portfólia reproduktorov Symfonisk, či už ide o poličku, nočnú lampu, alebo práve o nami testovaný obraz, sa dá nenávisť vyjadriť len veľmi ťažko. Reproduktor je spracovaný veľmi dobre, pôsobí moderne a hodí sa do minimalistických aj pestrejších priestorov.

 

Zdroj: Ikea

 

Ikea poskytuje aj produktové fotografie ďalších obrazov, ktoré sa dajú vložiť do rovnakého rámu. Medzi nimi sú aj farebnejšie alternatívy, napríklad vinylová platňa, kvety ruží či farebné stopy po paintballových strelách. Zatiaľ sa nepredávajú, podľa slov Ikey však môžeme očakávať ich uvedenie na trh už čoskoro.

 

Zdroj: Ikea

 

Dizajnéri v Ikei si dokonca dali prácu aj s napájacím káblom, ktorý je potiahnutý látkou vo farbe reproduktora. Zboku je síce vidieť, že to nie je obyčajný obraz, ale z takmer všetkých uhlov si nič netušiaci majiteľ nepozorných očí ani neuvedomí, že sa nepozerá na obraz, ale na technologickú vychytávku.

Náš finálny verdikt

Dať 179 eur za takýto reproduktor? V porovnaní s reproduktorom Apple Homepod, ktorý je so švédskym konkurentom s názvom Symfonisk totožný takmer vo všetkých funkciách, no stojí 369 eur, je to veľmi dobrá ponuka.

 

Ak hľadáš prenosný reproduktor, ktorý budeš môcť zobrať aj k priateľom či do práce, Symfonisk určite nie je riešenie pre teba. Ak zmeníš wi-fi sieť, čaká ťa opätovný párovací proces, ktorý by ťa zakaždým zdržal minimálne niekoľko desiatok sekúnd. A navyše, keď Symfonisk vyberieš zo zásuvky, nekompromisne stíchne.

 

Ak si si však kúpil alebo prenajal byt, ktorý ešte stále trochu zíva prázdnotou a je v ňom ohlušujúce ticho, investovať 179 eur do reproduktora od americkej firmy Sonos, ktorý je zároveň obrazom, sa rozhodne oplatí. A ak ťa niekedy omrzí jeho dizajn, stačí skočiť do Ikey, kúpiť si nový predný panel za 17 eur a tvoja stena bude mať novú atmosféru, pričom tvoja obľúbená hudba zostane tam, kde bola.

 

Zdroj: Refresher/Richard Bonde
Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Richard Bonde/Refresher
NAHOR
Pridaj sa k tým, ktorí nás podporili. Predplať si R+ VIAC
Zdieľať
Uložiť Uložené
Zdieľať Zdieľať článok
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
Viac z témy tech
Viac článkov
Sponzorované články
Viac článkov
Ďalšie news viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Prejsť na úvodnú stránku
Dnes populárne články
Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky. Toto sú najviac fresh kúsky do tvojho šatníka Voľné džínsy, flísové aj páperové bundy alebo limitované tenisky.…
Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami. Chýbalo tomu všetko, reagoval Habera Syna Braňa Mojseja porota vyhodila zo SuperStar s kritickými slovami.…
Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do zahraničia. Jeho rodine sa vyhrážali smrťou Na Krčméryho vytiahli antivaxeri pištoľ, musel sa presťahovať do…
Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené srdce, vraví Alec Baldwin prvýkrát prehovoril o tragédii na pľaci. Mám zlomené…
Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka 731 vypúšťala na ľudí biologické zbrane Sedemročnému dievčatku začala hniť tvár a vypadli mu zuby. Jednotka…
Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo rasistické Známy predajca kávy si musel zmeniť logo, pretože to predošlé bolo…
Domov
Zdieľať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.
Zatvoriť