Pig je pomalý, artový film, ktorý ťa neposadí na zadok, ale aj tak si ho dokážeš užiť.
Rob (Nicolas Cage) žije v odľahlej chatke hlboko v lese. Chce mať od všetkých pokoj a žije len so svojím prasaťom, ku ktorému prechováva hlboké city. Jeho prasiatko mu pomáha hľadať v zemi vzácne hľuzovky, ktoré v luxusných reštauráciách používajú pre ich výraznú chuť a vôňu. Sú vzácne, a tak za ne Rob dostáva všetko, čo potrebuje. Využíva na to mladého obchodníka Amira (Alex Wolff). Robovi stačí staré oblečenie a nejaké jedlo.
Jednej noci ho však niekto prepadne, spôsobí mu zranenie a ukradne mu jeho prasa, bez ktorého jednak nič nezarobí a zároveň tým prišiel o jediného a najlepšieho kamaráta. Spoločne s Amirom sa ho teda vydajú hľadať, čo vyústi do viacerých konfrontácií, pričom väčšina z nich je len dialógového charakteru. Pig je artový film. Jeho výroba nestála veľké peniaze, a tak mal scenárista a režisér Michael Sarnoski (išlo o jeho celovečerný, režijný debut) voľnú ruku.
Natočil osobný, sčasti emotívny a pomalý film o relatívne tichom Robovi, ktorý skrýva slávnu minulosť a pochované vzťahy. Jeho jedinou útechou je jeho prasa, pre ktorého návrat je schopný nechať sa aj zbiť. Z hľadiska akcie a napätia je scéna, keď sa Rob necháva zmlátiť, len aby získal informácie o prasati, zrejme najvzrušujúcejšou. Snímka má hodinu a pol, počas ktorých sa toho veľa neudeje.
Rob sa postupne dostáva k svojmu prasaťu bližšie, a to hlavne vďaka svojej slávnej minulosti, ktorou apeluje na svoje kontakty. Využíva na to psychologické ťahy, čím ostatné postavy núti sympatizovať s ním a povedať mu pravdu, aj keď im za to na revanš nič nedá. Je zvláštne o tom spôsobe rozmýšľať po tom, ako sme film videli.
Normálne by to nedávalo zmysel a pôsobilo by to ako koncept z anime seriálu. Vo filme to však zázračne funguje a my sme ako diváci necítili potrebu spochybňovať príbeh, jeho logiku ani dialógy medzi postavami.
Režisér Sarnoski skvelo vystaval atmosféru a svet okolo Roba tak, aby všetko dávalo zmysel, a to vrátane záverečnej, trochu za vlasy pritiahnutej večere. Film nám istým spôsobom ukazuje, že aj svet bohatých, skorumpovaných a nebezpečných ľudí v sebe ukrýva individuality, ktoré nie sú bezcitné a pod správnym uhlom sa človek dokáže dostať k ich srdcu a vyvolať v nich výčitky svedomia.
Film v ďalšej dejovej línii poukazuje aj na komplikované rodinné vzťahy v rodine bohatých obchodníkov. Tieto časti snímky nás však veľmi nezaujali. Príbeh v nás celkovo dokázal vzbudiť záujem, no snímka je miestami vystavaná príliš zdĺhavo. Postavám občas pohyb z miesta a dejového bodu A do bodu B trvá príliš dlho, takže sa nám niektoré scény javili veľmi pomalé, iné boli zase bez života.
Chápeme, že napríklad niektoré dialógy s ľuďmi z Robovej minulosti boli dôležité na vykreslenie jeho charakteru a motivácií, no vo filme pôsobili ako scény jednoducho nezáživne. Občas sme sa pristihli, že pri pozeraní filmu Pig myslíme na ďalšiu „artovku“ s názvom A Ghost Story. Pig je jednoznačne prístupnejšou artovkou, no stále v nej cítiť, že si tvorcovia miestami dávajú viac záležať na forme než obsahu. Našťastie nie je to tak často a dianie na obrazovke ťa zväčša zaujme.
Osobný príbeh, ktorý sa musí zaobísť bez akcie a poriadneho napätia, stavia aj na herecké výkony. Nicolas Cage je vo filme ozaj dobrý, ale vo svojej kariére zahral lepšie už nespočetne veľakrát. Rozhodne ide o jeden z jeho najlepších filmov poslednej dekády, ale to neznamená, že ťa strhne. Platí to aj pre jeho hereckého kolegu Alexa Wolffa.
Pochváliť musíme aj prácu s kamerou a strih. Obzvlášť posledných 5 – 10 minút filmu ťa dokáže úplne vtiahnuť do diania. Pig je kvalitný film, ktorý však zďaleka nesadne každému. Poznáme ľudí a aj kolegov, ktorí by tomu dali 4 body z desiatich a rovnako tak ľudí, ktorí by tomu dali 8 či viac.
Ak máš rád pomalšie filmy, v ktorých nič nevybuchuje a rieši sa naozaj osobný príbeh, aj keď nie je vysvetlený doslovne, Pig ťa určite zaujme. Rozhodne sme však čakali, že nás z hľadiska psychológie postáv dostane viac. Aj preto si od nás odnáša hodnotenie 7 bodov z desiatich.