Podľa politológa by ruský prezident nenechal Alexeja Navaľného zomrieť. Bojí sa jeho stúpencov. Ich líder je vo veľmi vážnom stave v nemocnici po tom, čo vyše 24 dní držal protestnú hladovku. Protest už ukončil.
Alexej Navaľnyj umiera. V kolónii číslo 2 mu odmietli poskytnutie zdravotnej starostlivosti civilnými lekármi. Vyše 24 dní držal hladovku a tento týždeň ho vo veľmi zlom stave previezli do väzenskej nemocnice, kde sa ho údajne snažili zachrániť. Tento krok vyvolal novú vlnu demonštrácií. Podporovatelia Navaľného žiadali, aby mu zdravotnú starostlivosť poskytovali nezávislí lekári.
Kremeľ medzitým ich požiadavkám vyhovel a Alexej Navaľnyj sa po vyšetrení rozhodol ukončiť hladovku. Jeho stav je naďalej extrémne vážny. Navaľného smrť by znamenala koniec jedinej reálnej ruskej opozície. Zároveň by išlo o justičnú vraždu muža, na ktorého prepustenie čaká žena a dve deti.
Rusi napriek tvrdým policajným zásahom zo strany Kremľa opäť v uliciach protestujú za život svojho opozičného lídra. Rusko sa premenilo na policajný štát – len tento týždeň zatkli na demonštráciách vyše 1 700 ľudí.
Krajina síce stiahla vojská z Ukrajiny, no vnútroštátna situácia sa vyostruje. Štát podľa politológa Alexandra Dulebu kontroluje už aj deti v škole a v prípade, že majú „nesprávne“ názory, navštívia ich rodičov a vyhrážajú sa im sledovaním.
Ako veľmi sa prezident Putin bojí Alexeja Navaľného a nechal by ho zomrieť? Prečo sa Rusko premenilo na policajný štát? Dramatickú situáciu na východe nám objasnil uznávaný zahraničnopolitický odborník Alexander Duleba.
- Čo by sa stalo, keby by zomrel jediný ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj.
- Prečo sa Putin bojí stúpencov Alexeja Navaľného.
- Čo sa stane s demonštrantmi v Rusku.
- Ako by reagoval svet, ak by zomrel.
- Čo sa snažil Alexej Navaľnyj docieliť hladovkou.
- Aký ho čaká osud, ak prežije.
Nechá Kremeľ Alexeja Navaľného zomrieť?
Kremeľ ho prinúti žiť, nenechajú ho zomrieť. V záujme režimu totiž nie je, aby zomrel.
Podľa Alexeja Navaľného sa ho už ruská vláda pokúsila zbaviť minulý rok, keď ho otrávili. V čom je situácia iná?
Tentoraz by to bola justičná vražda. Zradikalizovala by jeho stúpencov, ktorých nie je málo. Hrozili by ďalšie protesty a tým by sa situácia pre režim zhoršila.
Keď hovoríte, že ich nie je málo, o akom počte Navaľného stúpencov približne hovoríme?
Ruská spoločnosť má k Navaľnému dosť radikálny vzťah. Podľa prieskumov ruského analytického inštitútu Levada Center opozičného lídra podporuje 30 až 35 percent z celkovej ruskej populácie. Najväčšiu podporu má medzi mladými ľuďmi.
Títo podporovatelia ho zbožňujú a zdieľajú jeho názory. Zvyšok Ruska (okolo 70 percent z celkovej populácie) ho však nenávidí a považuje za zahraničného agenta. Dôležité však je, že jeho podporovateľov je dosť. Ak by v Rusku boli slobodné voľby, bol by reálny politický hráč.
Práve títo ľudia vyšli aj tento týždeň do ulíc, napriek tomu, že demonštrantov vo veľkom zatýkajú. Bolo ich však menej než predtým, prečo je to tak?
Čo sa dozvieš po odomknutí?
- Čo by sa stalo, keby zomrel jediný ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj.
- Prečo sa Putin bojí stúpencov Alexeja Navaľného.
- Aký Navaľného čaká osud, ak prežije.