Poradíme ti, ako sa starať o vlasy a pokožku hlavy tak, aby ťa lupiny už netrápili.
Zdravé vlasy sú pevné, lesklé a hneď na prvý pohľad vyzerajú nesmierne atraktívne. Dosiahnutím ich vitality zároveň docieliš aj ich bezchybný vzhľad, čo ti ušetrí aj množstvo hodín pred zrkadlom pri ich úprave. Jedným z najznámejších a esteticky nepekných problémov s vlasmi je práve vznik lupín. Ako sa ich úspešne zbaviť a prečo vlastne vznikajú?
Lupiny
Lupiny sú v podstate malé odumreté časti pokožky hlavy, ktoré vyzerajú veľmi neesteticky. Zároveň nás z nich hlava nepríjemné svrbí. Vo všeobecnosti poznáme dva základné typy lupín: suché a mastné. Tie suché robia omnoho väčšiu neplechu z estetického hľadiska, pretože sa dostávajú aj na oblečenie, no na druhej strane nie sú až také nepríjemné ako tie mastné. Mastné sú totiž sprevádzané najmä neznesiteľným svrbením a niekedy môžu mať aj zvláštny zápach. Lupiny teda určite nepatria medzi symboly zdravých a nádherných vlasov.
Lupiny vznikajú predovšetkým ako dôsledok zlej starostlivosti o vlasy. Ide napríklad o používanie nesprávnych produktov či nedostatočnú alebo nadmernú starostlivosť o vlasy. Rovnako môže lupiny spôsobiť aj nedostatočné zmývanie používaných produktov. Zároveň však môže ísť aj o signály zvnútra tela, ako je napríklad nedostatok živín, stres či dehydratácia pokožky. Vznik lupín sa často spája aj s genetickými predispozíciami alebo hormonálnymi zmenami.
Starostlivosť o vlasy s lupinami
Čo sa týka správnej starostlivosti o vlasy s lupinami, dôležité je zamerať sa rovnako na vonkajšie, ako aj na vnútorné faktory, ktoré môžu vznik lupín podnecovať. V prvom rade siahni po kvalitných produktoch vhodných na takéto vlasy a podráždenú pokožku. Veľmi dobre ti v tomto ohľade môže pomôcť rada od odborníka z kaderníctva (napríklad donnauomo) a aj rôzne kadernícke procedúry, ako sú masáže a zábaly.
Rovnako je však dôležité, aby si si vlasy neumýval často a ani príliš málo. Snaž sa zamerať na budovanie lepšieho spôsobu umývania a rovnako sa snaž produkty z vlasov dôkladne zmývať. Nechoď spať s mokrými vlasmi, lebo to môže zaparovať pokožku hlavy. Okrem toho je vhodné doplniť vitamíny a strážiť si dostatočný pitný režim, rovnako ako aj zdravú a výživnú stravu bohatú na potrebné živiny. Boj s lupinami si vyžaduje zinok, vitamín B a omega-3 mastné kyseliny.
Vhodné je používať šampóny určené konkrétne proti lupinám. Vhodné sú aj rôzne vodičky, ktoré upokojujú pokožku hlavy. Určite dbaj aj na zvýšenie frekvencie umývania po športových aktivitách, keď opäť dochádza k zaparovaniu pokožky hlavy. Pokožka hlavy je na takéto výkyvy nesmierne citlivá a často sa jej „nespokojnosť“ prejavuje práve formou lupín, nepríjemného svrbenia a niekedy aj nepríjemného zápachu. Ak chceš mať krásne vlasy, určite je potrebné starať sa o ne s precíznosťou. A rovnako aj o pokožku hlavy.