Prepnúť do nočného režimu
Prepnúť do denného režimu
Pondelok 12. 4. 2021 meniny má Estera

hľadaj na refresheri

Chceš dostávať notifikácie aj na tomto zariadení?

Posledná bodka. Pre mnohých je formálne vystúpenie z cirkvi symbolom oslobodenia

Vystúpenie z cirkvi je oficiálne náročný proces. V praxi je to často len o vyplnení formulára. Ale má to vôbec význam?

7. apríl 2021, 14:31 Čas čítania: 8:09
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
Kultúra
1
Marián Mauik Biel
7. apríl 2021, 14:31
Čas čítania: 8:09

Posledná bodka. Pre mnohých je formálne vystúpenie z cirkvi symbolom oslobodenia

Vystúpenie z cirkvi je oficiálne náročný proces. V praxi je to často len o vyplnení formulára. Ale má to vôbec význam?

Marián Mauik Biel
7. apríl 2021, 14:31
Čas čítania: 8:09
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok

Práve ukončené sčítanie ľudí znova vyvolalo debatu o príslušnosti k cirkvi. Jedna z otázok bola o viere – išlo však skôr o svetský pohľad na túto intímnu oblasť každého z nás. Počet obyvateľov Slovenska, ktorí sa pri sčítaní prihlásili k viere, bude znamenať pre každú registrovanú cirkev argument na získanie štátnych dotácií.

 

 

 

Na jednej strane sú teda podporovatelia odluky cirkvi od štátu, ktorí aj bilbordmi informovali o tom, že sa netreba báť byť úprimný. Na druhej strane zástupcovia cirkví to považujú za zneužívanie sčítavania na politické účely alebo dokonca za potláčanie slobody vierovyznania.

 

Pozreli sme sa bližšie na tento spor a na názor jednej aj druhej strany. Sloboda vierovyznania je jedným zo základných pilierov demokratickej spoločnosti a do rozsiahlych filozofických úvah o tom, čo je viera, aký je jej vzťah k ustanovizniam ako cirkev a či je náboženstvo ten správny morálny kompas, sa púšťať nebudeme.

 

Chceli sme však zistiť, čo všetko pre teba znamená, ak si sa už rozhodol pre formálne vystúpenie z cirkvi, a na čo všetko to má v bežnom živote vplyv. Inak povedané, či to má zmysel alebo je to strata času kvôli nejakej formalite.

 

S Bohom zbohom?

Pri otázke vystúpenia z cirkvi mnohým ako prvé napadne: Veď jednoducho nechoď do kostola a hotovo. Zistiť presný počet takýchto nepraktizujúcich kresťanov je takmer nemožné. Na takýchto ľudí sa snažia apelovať napríklad občianske združenie Ethos alebo web Zbohom.net.

 

Menovaný portál je akýmsi neoficiálnym centrom pre všetkých, ktorí v posledných rokoch uvažovali o oficiálnom vystúpení z cirkvi. Zbohom.net totiž vytvoril digitálny formulár, ktorý funguje ako oficiálna žiadosť o vystúpenie. Opýtali sme sa administrátora tohto webu (chcel zostať v anonymite, redakcia jeho totožnosť pozná), prečo stránka vznikla a ako vníma tému vystúpenia z cirkvi.

 

Ak si na tento web prišiel v posledných mesiacoch, tak si rovnako ako my zistil, že je už neaktívny. Ako nám povedal tvorca stránky, ide o dobročinný projekt, ktorý robil vo voľnom čase počas štúdia. Teraz už je zaneprázdnený pracovnými povinnosťami a hlavne ide o neziskovú aktivitu, ktorej náklady musel platiť z vlastného vrecka. „Rád by som celý projekt posunul ďalej človeku, ktorý by mal chuť a čas sa oň starať. Alebo v prípade záujmu a podpory zo strany návštevníkov by som pouvažoval o jeho znovuzrodení,“ hovorí.

 

Zdroj: Zbohom.net

 

Zatiaľ to podľa približne 5 600 vygenerovaných žiadostí (portál ich počíta) vyzerá tak, že len malá časť ľudí na Slovensku sa rozhoduje pre oficiálne vystúpenie. Podľa tvorcu stránky Zbohom.net je za tým vštepovanie už od malička, že krst je nezmazateľný akt.

 

„Už vtedy som sa toho bál, pretože sa mi to zdalo ako niečo veľmi dôležité, nemenné, nespochybniteľné. Až časom som si začal uvedomovať, že táto ‚zmluva‘ je podpísaná bez môjho vedomia a súhlasu v čase, keď som bol nemluvňa.“ Pýta sa, prečo takýto dôležitý zápis za člena cirkvi nie je slobodným rozhodnutím v dospelosti.

 

Verí, že postupom času a s dostupnejšími informáciami bude rôzne zastrašovanie tohto typu na ústupe. Dokonca si myslí, že cirkev sa bude meniť a liberalizovať, aby nestratila členov.

 

Za posledné roky si spomína na viacero príbehov ľudí, ktorí im ďakovali za pomoc s formalitami. Ale aj na také, keď so žiadosťou nepochodili. „V niektorých prípadoch sa začalo psychické vydieranie a vyhrážanie, že o tomto akte kňaz povie príbuzným a spraví žiadateľovi hanbu v celej dedine.“ Podľa jeho skúseností je to jednoduchšie vo väčších mestách, kde majú vo farnostiach racionálnejší prístup.

 

Zásadná otázka je, ako to súvisí so sčítaním ľudí. Podobne ako ostatní zástancovia sekulárneho štátu vidí financovanie cirkvi ako jednu veľkú záhadu. Želal by si, aby cirkev existovala ako dobrovoľný spolok členov, ktorí budú na jej chod pravidelne prispievať bez financovania štátom.

 

Za sekulárny štát

V podobnom duchu sa niesla aj kampaň #bezvyznania, na ktorú zas reagovali odporcovia cez bilbordy s antikampaňou a do súboja o veriaceho sa zapojila aj Konferencia biskupov Slovenska.

 

Oslovili sme obidve strany, ale ako to v podobných sporoch býva takmer pravidlom, argumenty striedajú protiargumenty a debata by trvala celé dni. Aj tak nás však zaujímalo, kto za kampaňou stojí a čo z toho má. A aj to, prečo vlastne cirkev do tohto súboja vstupuje. Veď jeden bilbord predsa nemôže spôsobiť, že zanietený kresťan sa k svojej viere neprizná.  

 

Metod Rybár Zdroj: Ethos

 

Kampaň #bezvyznania má na „hriešnom“ svedomí občianske združenie Ethos, za ktoré na otázky pre REFRESHER odpovedal jeho predseda Metod Rybár. Cieľom združenia a aj tejto kampane je podpora sekulárnej podstaty štátu.

 

„Kampaňou chceme osloviť hlavne ľudí, ktorí rovnako ako my nechcú, aby cirkvi a náboženské dogmy vplývali na to, akým spôsobom sa spoločnosť vyvíja. Medzi podporovateľmi našej kampane je aj mnoho veriacich, ktorí svoju vieru nepotrebujú cez zákony vnucovať nikomu inému,“ vysvetľuje.

 

Článok pre predplatiteľov REFRESHER+
PRIDAJ SA K PREDPLATITEĽOM

Čo sa dozvieš po odomknutí?

  • Ako sekularisti reagujú na argument, že aj šport a kultúra sú dotované.
  • Prečo hovorca Konfederácie biskupov Slovenska považuje dotácie pre cirkvi za nevyhnutné.
  • Či musíš ísť na osobný pohovor s kňazom pred vystúpením z cirkvi.
  • Aký praktický dosah na život má vystúpenie z cirkvi.

Upozorniť na chybu. Ak si našiel nedostatok v článku alebo máš pripomienky, daj nám vedieť.
Náhľadový obrázok: Jacob Bentzinger, Joshua Arlec / Unsplash Tagy: náboženstvo, katolícka cirkev
Zdielať
Uložiť Uložené
Zdielať Zdielať článok
NAHOR
Dostávaj najlepší obsah mailom
Nestíhaš všetko sledovať? Pošleme ti do schránky najčítanejší a najlepší obsah.
Žiadny spam. Kedykoľvek sa môžeš z odberu odhlásiť.
Posielať email
Najčítanejšie
Najčítanejšie články
Teraz
24 hod
7 dní
30 dní
1 Saudskoarabský princ kúpil falošný obraz od Leonarda da Vinci za 450 miliónov. Vraj nútil Louvre, nech ho vystavia s Monou Lisou
2 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
3 Obľúbená ostrovná destinácia v Európe ti dá vreckové 200 eur, keď tam prídeš na letnú dovolenku
4 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
5 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
1 Od 19. apríla sa zrejme otvoria všetky prevádzky, kde si netreba dávať dole respirátor, potvrdil premiér Heger
2 Gröhling chce, aby sa čo najskôr vrátili do škôl žiaci druhého stupňa aj stredoškoláci. Mohlo by sa tak stať do niekoľkých týždňov
3 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
4 Časť obchodov by sa mala otvoriť už 19. apríla. Na reštaurácie, bary či wellness však máme podľa premiéra zabudnúť
5 Zhabali im luxusné autá aj hotovosť. Polícia zadržala medzinárodný gang, ktorý viedli dvaja Slováci
1 MAPA: Takto budú tento týždeň rozdelené okresy, v čiernych stále platí množstvo zákazov a povinnosť testovania
2 Chceš ma vyhodiť z práce? Skús to, odkazuje Baťo novému nadriadenému Matovičovi. Nazval ho nulou, vraj šikanuje celú krajinu
3 VIDEO: Policajti sa vysmiali Jakubovi, ktorý upozornil na muža bez rúška. Jeho kamaráta označili vulgárnym výrazom
4 Pokuta 5 000 dolárov a stopka na tri roky. Mladá slovenská tenistka ovplyvňovala zápasy
5 Video: Polícia v Dubaji zatkla nahé modelky, ktoré pózovali na balkóne mrakodrapu
1 Stand-up komička Simona: Rytmus nezaútočil len na mňa, ale na všetky ženy, ktoré so sebou nie sú spokojné (Rozhovor)
2 Rytmus naložil komičke Simone po tom, čo kritizovala Cibulkovú za jej výlet do exotiky. Vysmieva sa jej aj za postavu
3 Jasminu Alagič znechutil vlastný manžel Rytmus aj komička Simona: Drahý Paťko, svojou reakciou si za ňou skočil na dno
4 VIDEO: Iba 19-ročný hokejista zomrel po zásahu pukom do hlavy. Kapitán Dinamo Petrohrad bojoval o život tri dni
5 Moderátor TA3 v priamom prenose vyzval Roberta Fica, aby si dal dole respirátor: Keď sa dvaja dohodneme, tak môžeme
Viac z témy kultúra
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)Ivana tetuje Lila Wayna, Chrisa Browna či Miu Khalifu: Volajú si ma k sebe domov, často počúvam ich pripravované albumy (Rozhovor)
V Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobkyV Egypte objavili stratené zlaté mesto. Podľa expertov ide o najväčší objav od Tutanchamónovej hrobky
Viac článkov
Sponzorované články
Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur    Vychutnaj si krásu Štiavnických vrchov z veľkolepej nehnuteľnosti za viac ako 1 100 000 eur
Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur Účasť na castingu im zmenila život. Získali množstvo followerov, vydali albumy a zarobili státisíce eur
Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur Tipni si, čo počúva Attila Végh, a vyhraj slúchadlá Huawei FreeBuds 4i v hodnote 79 eur
Viac článkov
Ďalšie news
včera o 20:05
„Ak by si toto Matovič dovolil v čase poriadne rozbehnutej koaličnej krízy, Sulík by mu do pizza piecky privrel ruku." V Nedeľnom komentári dopĺňamie k udalostiam týždňa dôležitý kontext.
včera o 19:31
viac news
Mohlo by ťa zaujímať
Zakladateľ Satanovej cirkvi nechcel, aby jeho deti zabíjali ľudí. Dokument predstaví historky stúpencov diablaZakladateľ Satanovej cirkvi nechcel, aby jeho deti zabíjali ľudí. Dokument predstaví historky stúpencov diabla
Nehanbím sa za Ježiša! Na Slovensku sa objavili billboardy iniciatívy, ktorá chce, aby ľudia v sčítaní podporili cirkviNehanbím sa za Ježiša! Na Slovensku sa objavili billboardy iniciatívy, ktorá chce, aby ľudia v sčítaní podporili cirkvi
SaS vidí v sčítaní obyvateľstva možnosť na odluku štátu od cirkvi. Stihla sa do neho zapojiť už aj prezidentka SaS vidí v sčítaní obyvateľstva možnosť na odluku štátu od cirkvi. Stihla sa do neho zapojiť už aj prezidentka
Záborská sa teší z otvorených kostolov. Bittó Cigániková tvrdí, že ide o lobing cirkvi, na ktorý môžu doplatiť ľudia životomZáborská sa teší z otvorených kostolov. Bittó Cigániková tvrdí, že ide o lobing cirkvi, na ktorý môžu doplatiť ľudia životom
Poľský kňaz obhajoval krytie pedofílie v cirkvi slovami: „A kto nie je v pokušení?“ Nakoniec sa musel ospravedlniťPoľský kňaz obhajoval krytie pedofílie v cirkvi slovami: „A kto nie je v pokušení?“ Nakoniec sa musel ospravedlniť
Separ vidí na ministerstvách cirkevných fanatikov. Proti opatreniam sa búria umelci aj poslanci, ako reaguje cirkev?Separ vidí na ministerstvách cirkevných fanatikov. Proti opatreniam sa búria umelci aj poslanci, ako reaguje cirkev?
V centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšokV centre Bratislavy akoby pandémia neexistovala. Ľudia si užívajú teplé počasie na preplnených námestiach, mnohí bez rúšok
Mladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarátMladíci zavraždili človeka, lebo si chceli skúsiť, aký je to pocit poslať niekoho na druhý svet. O mesiac nato zmizol ich kamarát
Prejsť na úvodnú stránku
Domov
Zdielať
Diskusia
Hľadať
Viac
Zapni upozornenia a už ti nič neujde!

Chceš vedieť čo sa deje a mať prehľad? Dostávaj upozornenia o najhorúcejších správach na Refresheri.

(Príklady: Horel Notre Dame, Zomrel Mac Miller, Trailer na Avengerov)
(Príklady: Sagan skončil prvý, Nový zákon s vplyvom na moderných ľudí, Dnes nás čaká zatmenie slnka)
Ak chceš, aby sme ti poslali takmer všetky novinky, vyber túto možnosť.